Falastin huquqlarini himoya qiluvchi tashkilotning ma’lumotlariga ko‘ra, o‘tgan yil oxirida Isroil qamoqxonalarida ushlab turilgan falastinlik bolalarning 51 foizi hech qanday ayblovsiz yoki sudsiz ushlab turilgan. Bu ko‘rsatkich 2008-yildan beri kuzatilayotgan eng yuqori darajadir.
“Bolalarni himoya qilish xalqaro tashkiloti-Falastin” (DCIP) o‘z bayonotida 2025-yil 31-dekabr holatiga ko‘ra, 351 nafar ushlab turilgan falastinlik boladan 180 nafari “ma’muriy qamoq” deb ataladigan tartibda ushlab turilayotganini aytdi. Bu bolalar Isroil Qamoqxona Xizmati (IPS) ma’muriyatidagi qamoqxonalarda saqlanayotgan, ammo harbiy qamoqxonalar va so‘roq markazlaridagi bolalar bu raqamga kirmaydi.
Tashkilotning ta’kidlashicha, harbiy qamoqxonalardagi bolalar soni haqida ma’lumot mavjud emas, lekin oldin ozod qilingan bolalarning guvohliklariga ko‘ra, ular tizimli qiynoqqa solinish va insoniy sharoitsizlik holatlari haqida gapirishgan. Falastin mahbuslarini himoya qiluvchi Addameer tashkiloti ma’lumotlariga ko‘ra, mart oyi holatiga ko‘ra Isroil tomonidan ushlab turilgan 9,500 falastinlikdan uchdan bir qismi ma’muriy qamoq ostida.
Ma’muriy qamoq – bu Isroilning uzoq yillardan beri davom etayotgan siyosati bo‘lib, unga ko‘ra falastinliklar olti oylik muddatga aybsiz ushlab turilishi mumkin, bu muddat cheksiz uzaytirilishi mumkin. Bu amaliyot BMTning Bolalar huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyasini buzadi, unga Isroil ham qo‘shilgan.
Inson huquqlari guruhlarining ko‘plab hisobotlarida Isroil qamoqxonalarida qiynoqqa solish, jinsiy zo‘ravonlik va boshqa suiiste’molliklar haqida da’volar mavjud. 2024-yil avgust oyida Isroilning B’Tselem tashkiloti Isroil qamoqxona tizimini “qiynoqlar lagerlari tarmog‘i” deb ta’riflagan edi.

По данным палестинской правозащитной организации, более половины палестинских детей, содержащихся в израильских тюрьмах по состоянию на конец прошлого года, находились под стражей без предъявления обвинений или судебного разбирательства. Этот показатель является самым высоким с начала мониторинга в 2008 году.
Организация «Защита детей международная – Палестина» (DCIP) в своем заявлении в среду сообщила, что по состоянию на 31 декабря 2025 года 51% из 351 задержанного палестинского ребенка содержались в так называемом «административном задержании». Эти данные касаются тюрем под управлением Израильской тюремной службы (IPS), но не включают детей, содержащихся в военных следственных изоляторах.
Организация отметила, что по военным объектам данные отсутствуют, но ранее освобожденные дети в своих свидетельствах описывали систематические пытки и бесчеловечные условия. По данным палестинской правозащитной группы Addameer, по состоянию на март более трети из 9 500 палестинских заключенных в Израиле содержались под административным арестом.
Административное задержание – давняя политика Израиля, позволяющая удерживать палестинцев без предъявления обвинений на шестимесячные сроки, которые могут продлеваться неограниченно. Эта практика нарушает Конвенцию ООН о правах ребенка, которую Израиль ратифицировал.
Заявление DCIP прозвучало на фоне многочисленных отчетов правозащитных групп, детализирующих обвинения в пытках, сексуальном насилии и других злоупотреблениях в израильских тюрьмах. В августе 2024 года израильская организация B’Tselem охарактеризовала израильскую тюремную систему как «сеть лагерей пыток», обвинив власти в систематической политике жестокого обращения.