AQSh fuqarolik huquqlari harakati ramzi Dolores Huerta va boshqa ayollar, mehnat yetakchisi Cesar Chavez tomonidan ularga nisbatan qo‘llangan jinsiy zo‘ravonlik haqida gapirdi. Huerta, 96 yoshga yaqin bo‘lib, o‘zining 60 yillik sirini ochdi, chunki u haqiqatni oshkor qilish fermer harakatiga zarar yetkazishidan qo‘rqgan edi. U, The New York Times gazetasining ko‘p yillik tergovidan so‘ng, boshqa ayollar bilan birga o‘z tajribalarini baham ko‘rishga qaror qildi.
Chavez, 1993-yilda vafot etgan, Huerta va boshqa faollar bilan birga Milliy Fermer Ishchilari Assotsiatsiyasiga asos solgan. Ular 1960-yillarda AQSh fuqarolik huquqlari harakatida mashhur bo‘lib, Mahatma Gandi va Martin Lyuter King kabi norozilik usullaridan foydalangan. Ular, ayniqsa ispan va filippin amerikalik jamoalardagi zaif immigrant fermer ishchilarining muammolarini diqqat markaziga olib kelishdi.
Huerta bayonotida, birinchi marta Chavez bilan jinsiy aloqada bo‘lganida, San-Xuan-Kapistranodagi safarda uning bosimiga berilganini aytdi. U: "Men rad eta olmadim, chunki u menga hurmat qiladigan, mening xo‘jayinim va hayotimni bag‘ishlagan harakatning yetakchisi edi", dedi. Ikkinchi holatda esa, u "ixtiyorimga qarshi majburlangan" deb ta'kidladi. The New York Times tergovi, Chavezning uni uzum dalasida to‘xtab, zo‘rlashini o‘z ichiga oladi. Bu holatlar homiladorlikka olib kelgan, Huerta esa bolalarni boshqa oilalarga bergan.
Boshqa ayollar ham o‘z tajribalarini baham ko‘rdi. Ana Murguia, 13 yoshida, 45 yoshli Chavez tomonidan ofisida o‘pilib, kiyimlarini echib, jinsiy aloqaga urinilganini aytdi. Debra Rojas, 12 yoshida uning qo‘llaridan qiynalgan va 15 yoshida Kaliforniyaning Stokton shahri yaqinidagi motelda zo‘rlangan. Esmeralda Lopez, 19 yoshida, Chavezning unga nufuzidan foydalanib, jinsiy aloqaga majburlashga urinishini rad etgan.
United Farm Workers tashkiloti, bu janjal kengaygani sababli, Cesar Chavez kunida ishtirok etmasligini e'lon qildi. Ular to‘g‘ridan-to‘g‘ri zo‘ravonlik haqida xabar olmaganini rad etdi, lekin xabarlar uchun tashqi kanal yaratishga va'da berdi. Texas gubernatori Greg Abbott va Nyu-Meksiko vakili Ben Rey Lujan kabi siyosatchilar, Chavez nomini jamoat binolari va yo‘llardan olib tashlashni talab qildi. Huerta esa, tergovdan keyin ham, jamoaviy himoya muhimligini ta'kidladi.

Икона движения за гражданские права в США Долорес Уэрта и другие женщины заявили о сексуальном насилии, которое, по их словам, они пережили со стороны лидера профсоюза Сесара Чавеса. Уэрта, которой почти 96 лет, раскрыла свою 60-летнюю тайну, опасаясь, что разоблачение правды навредит движению сельскохозяйственных рабочих, за которое она боролась всю жизнь. Она решила поделиться своим опытом после многолетнего расследования The New York Times, в котором также участвовали другие женщины.
Чавес, умерший в 1993 году, вместе с Уэртой и другими активистами основал Национальную ассоциацию сельскохозяйственных рабочих. Они прославились во время движения за гражданские права в США в 1960-х годах, используя ненасильственные методы протеста, подобные методам Махатмы Ганди и Мартина Лютера Кинга. Они привлекли внимание к злоупотреблениям, с которыми сталкиваются уязвимые иммигранты-фермеры, особенно в латиноамериканских и филиппинских сообществах.
В своем заявлении Уэрта рассказала, что в первый раз, когда у нее был секс с Чавесом, она была "манипулирована и подвергнута давлению" во время поездки в Сан-Хуан-Капистрано. Она сказала: "Я не чувствовала, что могу сказать нет, потому что он был тем, кем я восхищалась, моим начальником и лидером движения, которому я уже посвятила годы жизни". Во второй раз, по ее словам, она была "принуждена против своей воли". Расследование The New York Times включает описание того, что, по словам Уэрты, произошло: Чавес припарковался на изолированном виноградном поле и изнасиловал ее. Оба случая привели к беременностям, которые Уэрта скрывала, а дети были отданы другим семьям.
Другие женщины также поделились своим опытом. Ана Мургия заявила, что в 13 лет 45-летний Чавес поцеловал ее, раздел и попытался вступить с ней в половую связь в своем запертом офисе. Дебра Рохас сказала, что в 12 лет Чавес начал ее трогать, а в 15 лет он изнасиловал ее в мотеле недалеко от Стоктона, Калифорния. Эсмеральда Лопес, которой было 19 лет, отказалась от его домогательств, когда он предложил использовать свое влияние в ее честь.
Организация United Farm Workers, возникшая из Национальной ассоциации сельскохозяйственных рабочих, объявила, что не будет участвовать в мероприятиях в День Сесара Чавеса из-за разрастающегося скандала. Они отрицали получение прямых сообщений о насилии, но пообещали создать внешний канал для подачи жалоб. Политики, такие как губернатор Техаса Грег Эбботт и конгрессмен Нью-Мексико Бен Рэй Лухан, призвали удалить имя Чавеса с общественных зданий и дорог. Уэрта подчеркнула, что после расследования общественная защита стала как никогда важной.