Nigeriyaning shimoli-sharqidagi Borno shtatida so‘nggi kunlarda jihodchi guruhlar hujumlari kuchaydi. Bu hafta boshida pochtaxona, bozor va shifoxonada sodir etilgan uchta o‘zini portlatuvchi hujumda kamida 23 kishi halok bo‘ldi, 100 dan ortiq kishi yaralandi. Hujumlarni hech qanday guruh o‘z zimmasiga olmagan bo‘lsa-da, rasmiylar Boko Haram guruhini gumon qilmoqda.
Nigeriya armiyasi chorshanba kuni Borno shtatida, Niger chegarasi yaqinida harbiy bazaga hujum qilgan kamida 80 nafar jangarini yo‘q qilganini e’lon qildi. Harbiy ma’lumotlarga ko‘ra, havo yordami bilan qo‘llab-quvvatlangan qo‘shinlar tunda rejalashtirilgan hujumni qaytargan. Armiya vakili Sani Uba bu harakatni "hujumkor-himoyaviy javob" deb ta’rifladi.
Rasmiylar o‘ldirilganlar orasida "yuqori martabali" qo‘mondonlar ham borligini aytishdi. Biroq, bu da’volarni xalqaro ommaviy axborot vositalari mustaqil ravishda tasdiqlay olmadi. Boko Haram 2009-yilda boshlagan isyonchilik harakatlari natijasida Birlashgan Millatlar Tashkiloti ma’lumotlariga ko‘ra, 40 mingdan ortiq kishi halok bo‘ldi va 2 millionga yaqin odam uysiz qoldi.
Borno shtati, ayniqsa poytaxti Maiduguri shahri, Boko Haram va uning raqibi bo‘lgan Islomiy Davlat G‘arbiy Afrika Provinsiyasi (ISWAP) o‘rtasidagi zo‘ravonlikdan jiddiy zarar ko‘rgan. Bu hududda tinchlikni tiklashga qaratilgan sa’y-harakatlar qiyinchiliklarga duch kelmoqda, chunki jihodchi guruhlar tez-tez hujumlar uyushtirib turishadi.

В последние дни участились атаки джихадистских группировок на северо-востоке Нигерии, в штате Борно. В начале этой недели три предполагаемых теракта смертников на почтовом отделении, рынке и больнице унесли жизни по меньшей мере 23 человек и ранили более 100. Хотя ни одна группа не взяла на себя ответственность за взрывы в городе Майдугури с населением около 1,2 миллиона человек, подозрения властей пали на «Боко Харам».
Нигерийская армия заявила в среду, что уничтожила не менее 80 подозреваемых боевиков возле военной базы в штате Борно, недалеко от границы с Нигером. По данным военных, при поддержке с воздуха войска отразили скоординированную ночную атаку повстанцев неясной принадлежности. Представитель армии Сани Уба описал операцию как «наступательно-оборонительный» ответ.
Власти добавили, что среди убитых были «высокопоставленные» командиры. Однако международные СМИ не смогли независимо проверить эти заявления. С начала своего восстания в 2009 году «Боко Харам», согласно данным ООН, убил более 40 000 человек и вынудил покинуть дома около 2 миллионов.
Штат Борно, особенно его столица Майдугури, сильно пострадал от насилия, развязанного «Боко Харам» и его конкурентом — «Исламским государством провинции Западная Африка» (ИГИЛ-ЗА). Усилия по восстановлению мира в регионе сталкиваются с трудностями из-за постоянных атак джихадистских группировок, что подрывает стабильность и безопасность местного населения.