Qatar Ichki Ishlar Vazirligi mamlakatning asosiy gaz inshooti bo‘lgan Ras Laffan sanoat shaharchasida yong‘in sodir bo‘lganini va fuqarolik mudofaa guruhlari bunga javob berayotganini e’lon qildi. Bu voqea Eronning hujumidan so‘ng yuz berdi, bu esa mintaqada keskinlikni oshirish belgisi sifatida ko‘rilmoqda.
QatarEnergy kompaniyasi chorshanba kuni bergan bayonotida, "raketa hujumlari" natijasida "keng ko‘lamli zarar" yetganligini ta’kidladi. Kompaniya, shuningdek, barcha xodimlar hisobga olinganligi va hozircha halok bo‘lganlar haqida xabar yo‘qligini qo‘shimcha qildi. Bu dunyodagi eng yirik suyuq tabiiy gaz (LNG) ishlab chiqaruvchisi uchun jiddiy og‘irlik kasb etmoqda.
Bu e’lonlar Eronning Fors ko‘rfazi mintaqasidagi neft va gaz inshootlariga hujum qilish bilan tahdid qilganidan soatlar o‘tgach chiqdi, bu esa Isroilning Janubiy Pars gaz koniga hujumiga javoban bo‘lib, AQSh-Isroil urushining ogibatlari davom etayotganini ko‘rsatadi. Eronning ogohlantirishi Qatar, Saudiya Arabistoni va Birlashgan Arab Amirliklari (BAA)ning bir qator obyektlarini nishonga olgan.
Qatar Tashqi Ishlar Vazirligi bayonotida, "vahshiylik" deb atagan Eronning Ras Laffan sanoat shaharchasini nishonga olishini qattiq qoraladi. Vazirlik bu hujumni "xavfli keskinlik, suverenitetni ochiqdan-ochiq buzish va milliy xavfsizlikka to‘g‘ridan-to‘g‘ri tahdid" deb baholadi. 2-mart kuni Qatar o‘zining yirik Ras Laffan inshootiga hujum tufayli LNG ishlab chiqarishini to‘xtatgan edi, bu esa mamlakat iqtisodiyotiga qo‘shimcha bosim o‘tkazmoqda.

Министерство внутренних дел Катара сообщило, что гражданские оборонные команды реагируют на пожар на основном газовом объекте страны в промышленном городе Рас-Лаффан. Этот инцидент произошел после иранской атаки, что рассматривается как признак эскалации напряженности в регионе.
В заявлении в среду компания QatarEnergy подтвердила, что в результате "ракетных атак" нанесен "обширный ущерб". Компания добавила, что все сотрудники учтены и на данный момент о жертвах не сообщается. Это создает серьезные проблемы для крупнейшего в мире производителя сжиженного природного газа (СПГ).
Эти объявления последовали через несколько часов после того, как Иран пригрозил атаковать нефтегазовые объекты по всему региону Персидского залива в ответ на израильские удары по своему газовому месторождению Южный Парс, что свидетельствует о продолжающейся эскалации последствий войны США и Израиля против страны. Иранское предупреждение было направлено на объекты в Катаре, Саудовской Аравии и Объединенных Арабских Эмиратах (ОАЭ).
Министерство иностранных дел Катара в заявлении решительно осудило "жестокое" нацеливание Ирана на промышленный город Рас-Лаффан. Ведомство оценило эту атаку как "опасную эскалацию, вопиющее нарушение суверенитета и прямую угрозу национальной безопасности". 2 марта Катар приостановил производство СПГ после атаки на свой крупный объект в Рас-Лаффане, что оказывает дополнительное давление на экономику страны.