Rio-de-Janeyroning markaziy qismidagi favela mahallalarida o‘tkazilgan politsiya reydi natijasida kamida sakkiz kishi halok bo‘ldi. Bu voqea, Braziliyaning kambag‘al favela jamoalarida o‘lim bilan yakunlanadigan operatsiyalar tendentsiyasini davom ettirmoqda. Politsiya maʼlumotlariga ko‘ra, reyd paytida kuchli jinoyatchilik guruhi Comando Vermelho (Qizil Komanda) qo‘mondoni Klavio Augusto dos Santos hamda olti nafar jinoyatchi shubhasidagi shaxs o‘ldirilgan, bitta mahalliy aholi esa garovga olinganidan keyin o‘q uzishmasida halok bo‘lgan.
Mahalliy guvohlarning aytishicha, Qizil Komanda aʼzolari reydga javoban yo‘llarni to‘sib, avtobusni yoqib yuborgan. Avtobus haydovchisi Marsio Souza AFP axborot xizmatiga bergan intervyusida: “Ular chiqib, yo‘lovchilarni tushirishni buyurdi va avtobusni yoqib yubordi. Hammasi juda tez sodir bo‘ldi”, dedi. Politsiya maʼlumotlariga ko‘ra, vandallik harakatlari uchun besh kishi hibsga olingan, reydda Prazeres, Fallet, Fogueteiro, Coroa, Eschniddinho va Paula Ramos kabi hududlarda 150 ga yaqin harbiy politsiya xodimi ishtirok etgan.
Braziliya siyosatchilari bu voqeaga turli munosabat bildirmoqda. Rio-de-Janeyro shtati deputati Renata da Silva Souza onlayn xabarda: “Bu politsiyaning tayyorgarliksizligi dalilidir – Morro dos Prazeresda operatsiya o‘tkazib, muqarrar reaktsiyani rejalashtirmagan. Natija butunlay bashorat qilinardi: mahalliy aholi o‘q uzishmasida qolgan, ko‘chalar to‘silib, avtobus yoqib yuborilgan”, deb yozgan. U, shuningdek, fuqarolik hayotining buzilishi va yuqori o‘lim soni uchun javobgarlikni izlash maqsadida prokuraturaga rasmiy shikoyat berganini qo‘shdi.
O‘ng qanot siyosatchilari esa jinoyatchilarga qarshi kuchliroq choralar ko‘rishni talab qilmoqda. Rio-de-Janeyro gubernatori Klavio Kastro ijtimoiy tarmoqlarda: “Aynan shunday vahshiyliklar tufayli Davlat bir qadam ham orqaga chekinishi mumkin emas. Biz politsiya va qonunga bo‘ysunuvchi fuqarolar tomonida mustahkam turamiz”, deb eʼlon qildi. Bu voqea, oktabr oyida Rio favelasi Complexo da Penhada 130 dan ortiq odamni o‘ldirgan politsiya reydidan keyin sodir bo‘ldi, bu davlat xavfsizlik kuchlarining usullari haqida savollar tug‘diradi.
OAV xabarlariga ko‘ra, Braziliya hukumati hozirda AQSh prezidenti Donald Trampni Qizil Komanda kabi guruhlarni “chet el terroristik tashkilotlari” deb belgilashdan qaytarishga harakat qilmoqda. Biroq, Tramp maʼmuriyati bu belgini Lotin Amerikasidagi jinoyatchilik tarmoqlari va narkotik kartellari uchun tobora ko‘proq qo‘llamoqda, ularni al-Qoida kabi tashkilotlar bilan bir kategoriyaga qo‘ymoqda. Tanqidchilar ogohlantirmoqdaki, “chet el terroristik tashkiloti” belgisidan foydalanish Lotin Amerikasidagi jinoyatchilik guruhlariga qarshi harbiylashtirilgan harakatlarni targ‘ib qilish uchun ishlatilmoqda.

В результате полицейского рейда в центральных районах фавел Рио-де-Жанейро погибли по меньшей мере восемь человек. Этот инцидент продолжает тенденцию смертоносных операций в бедных общинах фавел Бразилии. По данным полиции, во время рейда был убит командир мощной преступной группировки Comando Vermelho (Красная Команда) Клаудио Аугусто дос Сантос, а также шесть других подозреваемых в преступной деятельности; один местный житель погиб в перестрелке после того, как был взят в заложники.
По словам местных свидетелей, члены Красной Команды ответили на рейд, блокируя дороги и поджигая автобус. Водитель автобуса Марсио Соуза в интервью информационному агентству AFP заявил: «Они вошли, приказали мне высадить пассажиров и подожгли автобус. Всё произошло очень быстро». По данным полиции, пять человек были арестованы за предполагаемые акты вандализма; в рейде в таких районах, как Prazeres, Fallet, Fogueteiro, Coroa, Escondidinho и Paula Ramos, приняли участие около 150 военных полицейских.
Бразильские политики по-разному отреагировали на этот инцидент. Депутат законодательного собрания штата Рио-де-Жанейро Рената да Силва Соуза написала в онлайн-сообщении: «Это свидетельствует о неподготовленности полиции – проведя операцию в Morro dos Prazeres без планирования неизбежной реакции. Результат был полностью предсказуем: местное население оказалось в перестрелке, улицы перекрыты, а автобус сожжён». Она также добавила, что подала официальную жалобу в прокуратуру для привлечения к ответственности за нарушение гражданской жизни и высокое число погибших.
Правые политики, тем временем, призывают к применению большей силы против преступников в стране. Губернатор Рио-де-Жанейро Клаудио Кастро разместил в социальных сетях: «Именно из-за таких варварских действий Государство не может позволить себе отступить ни на шаг. Мы твёрдо стоим на стороне полиции и законопослушных граждан». Этот инцидент произошёл спустя несколько месяцев после полицейского рейда в октябре в фавеле Complexo da Penha в Рио, в результате которого погибло более 130 человек, что вызвало вопросы о методах государственных сил безопасности.
По сообщениям СМИ, правительство Бразилии в настоящее время пытается отговорить президента США Дональда Трампа от обозначения таких групп, как Красная Команда, как «иностранных террористических организаций». Однако администрация Трампа всё чаще применяет эту маркировку к преступным сетям и наркокартелям по всей Латинской Америке, помещая их в ту же категорию, что и организации вроде «Аль-Каиды». Критики предупреждают, что использование ярлыка «иностранная террористическая организация» используется для продвижения милитаризованных действий против преступных группировок в Латинской Америке.