2026-yilgi Jahon Baxt Hisoboti, baxt va hayotdan qoniqish darajasini o‘rganuvchi yillik hisobot bo‘lib, Oksford universitetining Farovonlik Tadqiqot Markazi, Gallup va Birlashgan Millatlar Tashkiloti hamkorligida tayyorlandi. Hisobotga ko‘ra, AQSh, Kanada, Avstraliya va Yangi Zelandiya kabi ingliz tilida so‘zlashuvchi mamlakatlarda 25 yoshgacha bo‘lgan yoshlar orasida hayotdan qoniqish darajasi so‘nggi o‘n yil ichida keskin pasaygan. Bu tendentsiya, ayniqsa, g‘arb mamlakatlarida ijtimoiy tarmoqlarning keng qo‘llanilishi bilan bog‘liq deb hisoblanadi.
Tadqiqotchilar, kuniga 7 soatdan ortiq ijtimoiy tarmoqlardan foydalanish yoshlar farovonligini pasaytirish bilan bog‘liqligini aniqlagan. Algoritm asosidagi, tasvirga qaratilgan platformalar va influencer kontenti asosiy omillar sifatida ko‘rsatilgan. Hisobotda, ayniqsa, o‘smir qizlar g‘arbiy Yevropa va ingliz tilida so‘zlashuvchi mamlakatlarda bu ta‘sirga ko‘proq duch kelayotgani qayd etilgan. Bundan tashqari, AQShdagi ko‘plab kollej talabalari ijtimoiy tarmoqlar mavjud bo‘lmasligini istashadi, chunki ular faqat boshqalar foydalangani uchun ulardan foydalanadi.
Finlandiya to‘qqizinchi marta ketma-ket dunyoning eng baxtli mamlakatlari ro‘yxatida birinchi o‘rinni egalladi, shimoliy mamlakatlar esa yuqori o‘rinlarni egallashda davom etdi. Hisobot buni boylik, tenglik, kuchli ijtimoiy himoya tizimlari va yuqori umr ko‘rish davomiyligi bilan izohlaydi. Kosta-Rika to‘rtinchi o‘ringa ko‘tarilib, kuchli ijtimoiy va oilaviy aloqalar tufayli muvaffaqiyatga erishdi. Afg‘oniston, Siyerra-Leone va Malavi eng past o‘rinlarni saqlab qoldi, bu esa global farovonlikdagi tafovutlarni ko‘rsatadi.

Отчет о мировом счастье 2026 года, ежегодное исследование уровня счастья и удовлетворенности жизнью, подготовлен Исследовательским центром благополучия Оксфордского университета в партнерстве с Gallup и Организацией Объединенных Наций. Согласно отчету, уровень удовлетворенности жизнью среди молодежи до 25 лет в англоязычных странах, таких как США, Канада, Австралия и Новая Зеландия, резко снизился за последнее десятилетие. Эта тенденция связывается с широким использованием социальных сетей в западных странах, что подрывает личное благополучие молодых людей.
Исследователи установили, что использование социальных сетей более семи часов в день связано со снижением благополучия молодежи, причем алгоритмические, ориентированные на изображения платформы и контент инфлюенсеров указаны как ключевые факторы. В отчете отмечается, что особенно сильно это влияние ощущается среди девочек-подростков в Западной Европе и англоязычных странах. Кроме того, многие студенты колледжей в США якобы желают, чтобы социальные сети не существовали, поскольку используют их только из-за других, что указывает на социальное давление и неудовлетворенность.
Финляндия заняла первое место в рейтинге самых счастливых стран мира в девятый раз подряд, при этом северные страны доминируют в верхних позициях. Отчет объясняет это богатством, равенством, сильными системами социального обеспечения и высокой продолжительностью жизни. Коста-Рика поднялась на четвертое место благодаря прочным социальным и семейным связям. Афганистан, Сьерра-Леоне и Малави остались на самых низких позициях, что подчеркивает глобальное неравенство в благополучии.