O'rta Sharqda davom etayotgan mojaro Yevropa Ittifoqini (YI) yana bir energiya inqiroziga olib keldi. YI rahbarlari Brusselda bo'lib o'tadigan sammitda energiya narxlarining keskin oshishi va uning iqtisodiy oqibatlari haqida muhokama qilishadi. Bu holat 2022-yilda Rossiyaning Ukrainaga bostirib kirishi ortidan yuzaga kelgan energiya tangisligini eslatadi, ammo bu safar muammo boshqa mojaro tufayli paydo bo'ldi.
YI 2022-yildan beri Rossiya gaziga bo'lgan qaramligini kamaytirishga harakat qildi, ammo endi u AQSh va Norvegiyaga qaram bo'lib qoldi. AQSh YI gaz importining 57 foizini ta'minlaydi, Germaniya esa LNGning 96 foizini AQShdan oladi. Bu qaramlik YIning AQSh bilan munosabatlarida zaif pozitsiyaga olib keldi, chunki AQSh prezidenti Donald Tramp YIga qimmatroq AQSh gazini sotib olishni majbur qildi va savdo bo'yicha qattiq shartlar qo'ydi.
Hormuz bo'g'ozi de-fakto yopilganligi sababli global energiya narxlari oshdi, bu YIni ham ta'sirladi. Ekspertlar ta'kidlashicha, YI boyligi tufayli energiya ta'minotini xavfsiz saqlay oladi, lekin bu yuqori narx va raqobatbardoshlikni yo'qotishga olib keladi. Uzoq muddatda YI energiya zaxiralarini oshirishi va iste'molni qayta tashkil etishi kerak.
YI ichida energiya siyosati bo'yicha kelishmovchiliklar kuchaymoqda. Ba'zi rahbarlar, masalan, Belgiya bosh vaziri, arzon energiya uchun Rossiya bilan munosabatlarni normallashtirishni taklif qilmoqda, boshqalari esa YIning Iklim Savdo Tizimi (ETS)ni zaiflashtirish yoki bekor qilishni talab qilmoqda. Bu kelishmovchiliklar sammitda keskin munozaralarga sabab bo'ladi.
YI uzoq muddatli energiya mustaqilligiga erishish uchun qayta tiklanadigan energiya manbalariga o'tishni rejalashtirmoqda, ammo bu jarayon sekin va qiyin. Ekspertlar YIning 2040-yilgacha uglerod chiqindilarini 90 foizga kamaytirish maqsadi haqiqiy emasligini ta'kidlaydilar. Shu bilan birga, Xitoy energiya xavfsizligi bo'yicha ancha ilgarilab, iqtisodiyotini elektrlashtirish orqali global narx o'zgaruvchanligiga kamroq bog'liq bo'ldi.

Эскалация конфликта на Ближнем Востоке спровоцировала новый энергетический кризис в Европейском союзе (ЕС), напоминающий потрясения 2022 года после вторжения России в Украину. Лидеры ЕС на саммите в Брюсселе в четверг обсудят резкий рост цен на энергоносители и их экономические последствия, что отвлекает внимание от долгосрочных планов по повышению конкурентоспособности блока.
С 2022 года ЕС сократил зависимость от российского газа, но теперь оказался в сильной зависимости от США и Норвегии. США поставляют 57% всего сжиженного природного газа (СПГ) в ЕС, а Германия получает до 96% своего СПГ из США. Эта зависимость поставила ЕС в уязвимое положение в отношениях с американским режимом, где президент Дональд Трамп принудил блок к закупкам более дорогого американского газа, угрожая высокими тарифами.
Фактическая блокада Ормузского пролива Ираном привела к скачку мировых цен на энергоносители, что затронуло и ЕС, несмотря на ограниченные прямые импортные поставки из региона. Эксперты отмечают, что ЕС сможет обеспечить поставки благодаря своему богатству, но это обойдётся дорого и подорвёт конкурентоспособность. В долгосрочной перспективе блоку необходимо наращивать запасы и реструктуризировать потребление.
Внутри ЕС углубляются разногласия по энергетической политике. Некоторые лидеры, например премьер-министр Бельгии, призывают нормализовать отношения с Россией для доступа к дешёвой энергии, в то время как другие требуют ослабить или отменить Систему торговли выбросами (ETS), что спровоцирует жаркие дебаты на саммите.
ЕС стремится к энергетической независимости через переход на возобновляемые источники, но этот процесс идёт медленно, а амбициозные цели по сокращению выбросов к 2040 году вызывают сомнения в реализуемости. Тем временем Китай, активно электрифицируя экономику, снизил уязвимость к колебаниям цен на нефть и газ, демонстрируя более эффективный подход к энергобезопасности.