Eron qo‘shinlari Fors ko‘rfazi mintaqasidagi davlatlarga qarshi yangi raket hujumlarini amalga oshirdi. Qatar hukumati ma’lumotiga ko‘ra, 19-mart kuni ertalab mamlakatning Ras-Laffan sanoat zonasida joylashgan dunyodagi eng yirik neft-gaz komplekslaridan biri ballistik raketlar bilan hujumga uchradi. QatarEnergy kompaniyasi xabar berishicha, ob‘yekt 12 soat ichida ikki marta hujumga uchragan, yong‘in chiqqan, ammo keyinchalik o‘chirilgan. Kompaniya jiddiy moddiy zarar yetkazilganini, biroq jabrlanuvchilar yo‘qligini ta’kidladi. Qatar Tashqi ishlar vazirligi bu harakatni “shafqatsiz hujum” va milliy xavfsizlikka tahdid deb baholadi.
Saudiya Arabistonida esa poytaxt Ar-Riyod shahrida yashash zonasida qurshovga olingan raket qoldiqlari qulashi natijasida kamida to‘rt kishi yaralandi. Shuningdek, raket qoldiqlari shaharning janubidagi neftni qayta ishlash zavodi yaqiniga tushdi. Mamlakatning sharqiy qismida gaz korxonasi yaqinida boshqariladigan samolyotsiz uchish apparati (BSUA) ham urib tushirildi.
Birlashgan Arab Amirliklarida havo hujumidan mudofaa tizimlari Eron raketlari va dronlarini qurshovga olish uchun faollashtirildi. Bu hodisalar mintaqada keskinlikning yanada oshishidan dalolat beradi.
Bu hujumlar AQSh tomonidan qo‘llab-quvvatlangan Isroilning Eron va Qatar o‘rtasida bo‘lingan dunyodagi eng yirik gaz koni “Janubiy Pars”ga zarba berganidan keyin sodir bo‘ldi. Eron Prezidenti Masud Pezeshkiyan bu harakatlar “nazorat qilib bo‘lmaydigan oqibatlarga” olib kelishi mumkinligi haqida ogohlantirgan edi. Eron ilgari o‘z versiyasiga ko‘ra, hujumlar amalga oshirilgan mamlakatlarning energetika infratuzilmasiga zarba berish bilan tahdid qilgan. “Janubiy Pars” koni Eronning ichki gaz iste’molining qariyb 70 foizini ta’minlaydi.

Иранские силы осуществили новую серию ракетных ударов по странам региона Персидского залива. По данным властей Катара, утром 19 марта один из крупнейших в мире нефтегазовых комплексов в промышленной зоне Рас-Лаффан подвергся обстрелу баллистическими ракетами. Компания QatarEnergy сообщила, что объект был атакован дважды в течение 12 часов, на его территории произошел пожар, который позже удалось локализовать. Компания заявила о существенном материальном ущербе, но отметила отсутствие пострадавших. Министерство иностранных дел Катара охарактеризовало произошедшее как «жестокую атаку» и угрозу национальной безопасности.
В Саудовской Аравии в столице Эр-Рияде не менее четырех человек получили ранения из-за падения обломков перехваченной ракеты в жилом районе. Кроме того, фрагменты упали вблизи нефтеперерабатывающего завода к югу от города. В восточной части страны также был сбит беспилотный летательный аппарат (БПЛА) возле газового предприятия. Эти инциденты подчеркивают растущую напряженность в регионе.
В Объединенных Арабских Эмиратах системы противовоздушной обороны были задействованы для перехвата иранских ракет и дронов, что свидетельствует о широкомасштабном характере атак.
Данные удары последовали после того, как Израиль при поддержке США нанес удары по крупнейшему в мире газовому месторождению «Южный Парс», которое Иран делит с Катаром. Президент Ирана Масуд Пезешкиан предупредил, что эти действия могут привести к «неконтролируемым последствиям». Ранее Тегеран угрожал атаками по энергетической инфраструктуре стран, с территории которых, по его версии, наносились удары. Месторождение «Южный Парс» обеспечивает около 70% внутреннего потребления газа в Иране, что делает его критически важным объектом.