Pokiston va Afg‘oniston hukumati Id al-Fitr (Ro‘za hayit) bayrami munosabati bilan vaqtincha o‘t ochishni to‘xtatishga kelishib oldi. Pokiston axborot vaziri Attaulloh Taror bu qarorni eʼlon qildi, shundan so‘ng afg‘on rahbariyati ham o‘z tomonida shunga o‘xshash qadamni qo‘llaganini maʼlum qildi.
O‘t ochishni to‘xtatish 19-mart yarim kechasi boshlanib, 24-mart yarim kechasigacha davom etadi. Taror taʼkidlashicha, Pokiston Afg‘oniston hududidagi terrorchilar va ularning infratuzilmasiga qarshi “Gazab lil-Haq” operatsiyasini vaqtincha to‘xtatmoqda. Biroq, Islomobod ogohlantirganidek, agar Afg‘oniston tomonidan hujum sodir bo‘lsa, harbiy harakatlar darhol qayta boshlanadi.
Tolibon vakili Zabihulloh Mujohid jangovar harakatlarning to‘xtatilganini tasdiqlab, bu qaror “birodar musulmon mamlakatlari”ning iltimosiga javoban qabul qilinganini aytdi. Ikki qo‘shni davlat o‘rtasidagi munosabatlar, ayniqsa chegaraviy hududlarda, uzoq vaqtdan beri davom etayotgan mojarolar tufayli keskinlashgan holatda saqlanmoqda.
Id al-Fitr (Ro‘za hayit) musulmonlar uchun Ramazon oyi ro‘zasining tugashini nishonlaydigan asosiy bayramlardan biridir. Bu vaqtincha tinchlik tashabbusi mintaqaviy barqarorlikka qaratilgan bo‘lsa-da, kelajakdagi mojarolarni oldini olish uchun uzoq muddatli kelishuvlar hali aniq emas.

Правительства Пакистана и Афганистана достигли соглашения о временном прекращении огня в связи с праздником Ид аль-Фитр (Ураза-байрам). Министр информации Пакистана Аттаулла Тарар объявил об этом решении, после чего афганские власти заявили о зеркальном шаге со своей стороны.
Перемирие вступит в силу с полуночи 19 марта и продлится до полуночи 24 марта. По словам Тарара, Пакистан временно приостанавливает операцию «Газаб лил-Хак» против террористов и их инфраструктуры на территории Афганистана. Однако Исламабад предупредил, что в случае атаки со стороны Афганистана боевые действия будут немедленно возобновлены.
Представитель талибов Забихулла Муджахид подтвердил приостановку боевых действий, отметив, что решение принято в ответ на обращения «братских мусульманских стран». Отношения между двумя соседними государствами остаются напряженными, особенно в приграничных районах, где конфликт продолжается уже длительное время.
Ид аль-Фитр (Ураза-байрам) — один из главных мусульманских праздников, отмечаемый по случаю окончания поста в месяц Рамадан. Хотя эта временная мирная инициатива направлена на региональную стабильность, перспективы долгосрочных соглашений остаются неопределенными на фоне сохраняющихся трений.