BMT qo‘llab-quvvatlagan “Jahon Baxt Hisoboti”ning so‘nggi nashrida G‘arb mamlakatlarida yoshlar farovonligining “tashvishli pasayishi”da ijtimoiy tarmoqlarning og‘ir foydalanishi muhim rol o‘ynashi aniqlandi. Hisobotga ko‘ra, AQSh, Kanada, Avstraliya va Yangi Zelandiya kabi 15 ta G‘arb davlatida so‘nggi 20 yil ichida yoshlar farovonligi sezilarli darajada kamaygan.
Bu tendensiya global miqyosda kuzatilmagan, chunki dunyo aholisining 90 foizini qamrab olgan mintaqalarda yoshlar hayotdan qoniqish darajasi avvalgidan yuqori ekanligi qayd etilgan. Tadqiqotchilar ijtimoiy tarmoqlar va farovonlik o‘rtasidagi bog‘liqlikning ingliz tilida so‘zlashuvchi dunyo va G‘arbiy Yevropadan tashqarida ijobiy va platformalar bo‘yicha farqlanishini ta’kidladilar.
Oksford universitetining Farovonlik Tadqiqot Markazi, Gallup va BMT Barqaror Taraqqiyot Yechimlari Tarmog‘i hamkorligida nashr etilgan hisobot, PISA ma’lumotlari va amerikalik ijtimoiy psixolog Jonatan Haydtning tadqiqotlariga tayangan. Garchi yoshlar farovonligi pasaygan bo‘lsa-da, Skandinaviya mamlakatlari boshqa yosh guruhlarda umumiy baxt reytingida yetakchilik qilishda davom etmoqda.
Finlandiya to‘qqizinchi marta ketma-ket dunyoning eng baxtli davlati deb topildi, Islandiya, Daniya, Kosta-Rika, Shvetsiya va Norvegiya esa undan keyingi o‘rinlarni egalladi. Gollandiya, Isroil va Shveytsariya ham eng yaxshi 10 talikka kirdi. O‘rta Sharq va Afrika mamlakatlari eng past baxt ko‘rsatkichlariga ega bo‘lib, Afg‘oniston eng past hayotdan qoniqish darajasini qayd etdi.
Hukumatlar yoshlar orasida ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishni kuchayib borayotgan tashvish sifatida ko‘rib, Avstraliya o‘tgan yili 16 yoshgacha bo‘lganlar uchun dunyodagi birinchi ijtimoiy tarmoqlar taqiqini joriy qildi, Indoneziya, Fransiya va Gretsiyada ham shunga o‘xshash cheklovlar rejalashtirilmoqda.

В последнем издании ежегодного «Всемирного доклада о счастье», поддержанного ООН, выявлено, что интенсивное использование социальных сетей частично объясняет «тревожное снижение» благополучия молодежи в западных странах. Согласно отчету, в 15 западных государствах, включая США, Канаду, Австралию и Новую Зеландию, за последние два десятилетия наблюдалось значительное ухудшение благополучия молодежи.
Эта тенденция не является глобальной: в регионах, охватывающих 90% населения мира, молодые люди сообщают о более высокой удовлетворенности жизнью, чем ранее. Исследователи отметили, что связь между использованием социальных сетей и благополучием за пределами англоязычного мира и Западной Европы более позитивна и варьируется в зависимости от платформ.
Отчет, опубликованный Исследовательским центром благополучия Оксфордского университета в партнерстве с Gallup и Сетью решений в области устойчивого развития ООН, ссылается на данные PISA и исследования американского социального психолога Джонатана Хайдта. Несмотря на снижение благополучия молодежи, западные страны, особенно скандинавские, доминируют в общих рейтингах счастья по возрастным группам.
Финляндия девятый год подряд заняла первое место как самая счастливая страна мира, за ней следуют Исландия, Дания, Коста-Рика, Швеция и Норвегия. Нидерланды, Израиль и Швейцария также вошли в первую десятку. Страны Ближнего Востока и Африки показали самые низкие баллы счастья, причем Афганистан сообщил о наименьшей удовлетворенности жизнью.
Использование социальных сетей среди молодежи вызывает растущую озабоченность правительств на фоне сообщений о связи платформ с буллингом, сексуальной эксплуатацией и ухудшением психического здоровья. Австралия в прошлом году ввела первый в мире запрет на социальные сети для лиц младше 16 лет, с планами аналогичных ограничений в Индонезии, Франции и Греции.