Chadning sharqiy chegarasidagi Tine shahrida kechasi Sudan tomondan amalga oshirilgan dron hujumi natijasida 17 kishi halok bo‘ldi va bir necha kishi yaralandi. Chad hukumati rasmiylari halok bo‘lganlarning barchasi tinch aholi ekanligini tasdiqladi. Mahalliy guvohlar esa portlashlar dafn marosimi ishtirokchilari va yaqin atrofda o‘ynayotgan bolalarga qaratilganligini aytishdi.
Prezident Mahamat Idriss Deby xavfsizlik va mudofaa amaldorlari bilan kechasi yig‘ilish o‘tkazgach, ijtimoiy tarmoqlarda e‘lon qilingan bayonotida Chad qo‘shinlariga "kechadan boshlab Sudan tomondan keladigan har qanday hujumga javob berish"ni buyurganini ma‘lum qildi. Hukumat vakili chorshanba kuni bergan izohida: "Sudandagi to‘qnashuvning turli tomonlariga qattiq ogohlantirishlar va chegarani yopishga qaramay, Tine shahri yana dron hujumiga uchradi. Bu juda og‘ir hujum 17 vatandoshimizning o‘limiga va bir nechta yaradorlarga sabab bo‘ldi" dedi.
Chad hukumati chegaradagi xavfsizlikni kuchaytirganini va zarurat tug‘ilganda Sudan hududida operatsiyalar o‘tkazish imkoniyatiga ega ekanligini ta‘kidladi. Hujum Sudan ichki urushining so‘nggi oqibatlaridan biri bo‘lib, unda Tez Yordam Kuchlari (RSF) paramilitar guruhi 2023-yildan beri Sudan armiyasi bilan kurashmoqda. RSF oktabr oyida el-Fasher shahrini egallab, Darfurning deyarli hammasini nazorat ostiga olgan, BMT esa bu harakatlarni "genotsid belgilari" deb ta‘riflagan.
Mahalliy hokimiyatlar chorshanba kuni bo‘lgan dron hujumi kim tomonidan amalga oshirilgani noma‘lumligini aytdi. RSF o‘zining Telegramdagi bayonotida har qanday mas‘uliyatni rad etib, uni Sudan armiyasiga yukladi. RSFning 1400 kilometrlik chegaradagi harbiy operatsiyalari so‘nggi oylarda Chadda ko‘plab qurbonlarga sabab bo‘ldi. Hujumdan oldin Chad rasmiylari dekabrdan beri Tineda 15 askar va 8 tinch aholining o‘limi hisobini olib borishgan.
Sudan ichki urushi o‘n minglab tinch aholining hayotiga zomin bo‘ldi va 12 milliondan ortiq odamni qochishga majbur qildi. BMT ma‘lumotlariga ko‘ra, bir milliondan ortiq odam Chadda boshpana izlamoqda. 21-fevralda RSF Darfurdagi Tinega qo‘shni bo‘lgan Tina shahrini nazorat ostiga olganini da‘vo qildi, 23-fevralda Chad "ziddiyatning tarqalish xavfini oldini olish" uchun chegarasini yopdi.

В результате дроновой атаки, осуществленной из Судана в ночь на четверг в приграничном городе Тин на востоке Чада, погибли 17 человек и несколько получили ранения. Официальные лица чадского правительства подтвердили, что все погибшие были гражданскими лицами. Местные очевидцы сообщили, что взрывы были нацелены на участников похоронной процессии и детей, игравших поблизости.
Президент Махамат Идрис Деби, созвав в ночное время совещание с представителями обороны и безопасности, опубликовал заявление в социальных сетях, объявив, что отдал приказ чадской армии "дать ответ, начиная с сегодняшней ночи, на любую атаку, исходящую из Судана". Представитель правительства Чада в четверг заявил: "Несмотря на различные строгие предупреждения, адресованные различным сторонам конфликта в Судане, и закрытие границы, город Тин вновь стал целью дроновой атаки. Это последнее нападение крайней тяжести привело к гибели 17 наших соотечественников и оставило нескольких раненых".
Правительство Чада заявило, что усилило присутствие безопасности на границе и что его силы обладают возможностью проводить операции на суданской территории при необходимости. Инцидент является лишь последним проявлением перетекания смертоносной гражданской войны из соседнего Судана, где парамилитарные формирования «Силы быстрой поддержки» (RSF) с 2023 года ведут бои с суданской армией. RSF контролируют почти весь Дарфур с октября, когда они захватили город эль-Фашер, в операции, которую ООН охарактеризовала как имеющую "признаки геноцида".
Местные власти заявили, что неизвестно, кто стоит за дроновой атакой в среду. RSF отрицают любую ответственность, возложив вину на суданскую армию в заявлении, размещенном в Telegram. Военные операции RSF вдоль 1400-километровой границы привели к многочисленным жертвам в Чаде в последние месяцы. До атаки в среду чадские власти вели подсчет погибших в Тине с декабря: 15 солдат и 8 гражданских лиц.
Гражданская война в Судане унесла жизни десятков тысяч мирных жителей и вынудила более 12 миллионов человек бежать. По данным ООН, более одного миллиона человек ищут убежища в Чаде. 21 февраля RSF заявили о контроле над городом Тина в Дарфуре, соседним с Тином, а 23 февраля Чад закрыл свою границу, чтобы предотвратить "любой риск распространения конфликта".