Chad hukumati, Sudan fuqarolar urushi davom etar ekan, qo‘shni davlatdan uchirilgan dron hujumi natijasida 17 kishining halok bo‘lganini e’lon qildi. Hukumat vakili, bu hujum Chadning Tine chegaraviy shaharchasida, Sudan mojarosining turli tomonlariga qarshi “qat’iy ogohlantirishlar” va chegaraning yopilishiga qaramay sodir bo‘lganini aytdi.
Reuters axborot agentligi mahalliy aholi vakiliga tayangan holda, hujum chorshanba kuni Tineda dafn marosimi uchun yig‘ilgan motamchilar uyida sodir bo‘lganini, ikki portlash sodir bo‘lib, motamchilar va yaqin atrofda o‘ynayotgan bolalar qurbon bo‘lganini xabar qildi. Mahalliy hukumat manbalari hujum kim tomonidan amalga oshirilgani darhol aniq emasligini aytdi.
Chad Prezidenti Mahamat Idriss Deby chorshanba kechasi mudofaa va xavfsizlik kengashini chaqirib, armiyaga “Sudan tomondan keladigan har qanday hujumga shu kundan boshlab javob berish”ni buyurdi. Hukumat ertalab Chad chegaradagi xavfsizlikni kuchaytirganini va ehtimol Sudan hududida operatsiyalar o‘tkazishi mumkinligini bildirdi. Sudanning Tezkor Qo‘shinlari (RSF) Telegram’da chiqargan bayonotida hujumda ishtirok etmasliklarini, ayblovni Sudan armiyasiga qaratdi.
Sudan armiyasi va RSF o‘rtasidagi mojaro 2023-yil aprelida boshlandi. BMT ma’lumotlariga ko‘ra, urush o‘n minglab odamlarning hayotiga zomin bo‘ldi va 12 milliondan ortiq kishini ko‘chirishga majbur qildi – ularning deyarli bir millioni Chadga qochib ketdi. Chad va Sudan o‘rtasidagi chegara deyarli 1400 km uzunlikda, cho‘l mintaqasida joylashgan va nazorat qilish qiyin.
RSF Sudanning g‘arbidagi katta Darfur mintaqasining deyarli butun qismini egallab oldi. Armiya nazoratidagi oxirgi yirik shahar bo‘lgan el-Fasher oktabr oyida RSF tomonidan bosib olindi. BMT yarim harbiy guruhni “genotsid belgilari” bilan qirg‘inlar sodir etishda aybladi. RSF fevral oyida Chadning Tine shaharchasidan faqat quruq oqim yotqiziqlari bilan ajralgan chegaraviy Tina shaharchasini nazorat qilishini da’vo qildi.
Chad o‘tgan oy urush bilan bog‘liq to‘qnashuvlarda besh chadlik askar halok bo‘lganidan keyin Sudan bilan sharqiy chegarasini yopdi. Hukumat bu harakatni “mojaroning tarqalish xavfini oldini olish” maqsadida amalga oshirilganini aytdi. Dronlar Sudan armiyasi va RSF tomonidan qo‘llaniladigan asosiy qurolga aylangan. Sudan armiyasi Eron ishlab chiqargan dronlar va Turkiya va Rossiyaning harbiy yordamini olgan.
RSFning o‘zining havo kuchi yo‘q, lekin Chad va boshqa tranzit davlatlar orqali etkazib berish tarmoqlari orqali jihozlangan, hisobotlar Birlashgan Arab Amirliklarini asosiy qo‘llab-quvvatlovchi sifatida ko‘rsatadi, bu ayblovni Abu-Dabi rad etadi. 2026-yilning birinchi ikki oyida Qurolli Mojarolar Joylari va Voqea Ma’lumotlari loyihasi ikki tomon tomonidan amalga oshirilgan 198 ta zarbani qayd etdi, ularning kamida 52 tasi fuqarolik qurbonlariga sabab bo‘ldi. Hujumlar 478 kishining hayotiga zomin bo‘ldi.

Правительство Чада заявило, что атака дрона, запущенного из Судана, привела к гибели 17 человек, и пообещало ответить на любые дальнейшие удары, пока гражданская война в соседней стране продолжается. Представитель правительства объявил о числе жертв в четверг, отметив, что атака на приграничный город Тин произошла, несмотря на «различные твердые предупреждения, адресованные различным сторонам конфликта в Судане, и закрытие границы».
По данным информационного агентства Reuters со ссылкой на местного жителя, атака произошла в среду, когда скорбящие собрались в доме на похороны; сообщалось о двух взрывах, жертвами которых стали как скорбящие, так и дети, игравшие поблизости. Источники в местных органах власти заявили, что сразу неясно, кто стоит за атакой.
Президент Чада Махамат Идрис Деби созвал в среду вечером заседание совета по обороне и безопасности, приказав армии «ответить, начиная с сегодняшнего вечера, на любую атаку, исходящую из Судана», согласно заявлению президентской администрации. Рано утром в четверг правительство заявило, что Чад усилил свое присутствие безопасности на границе и потенциально может проводить операции на суданской территории.
Суданские Силы быстрого реагирования (RSF) отрицали свою причастность в сообщении в Telegram, возложив вину на суданскую армию. Конфликт в Судане между его армией и RSF начался в апреле 2023 года. По данным ООН, война унесла жизни десятков тысяч людей и вынудила более 12 миллионов человек покинуть свои дома – почти миллион из них бежали под огнем в Чад.
Граница между Чадом и Суданом, протяженностью почти 1400 км и расположенная в пустынном регионе, является проницаемой и трудноконтролируемой. Почти вся территория Дарфура, обширного региона на западе Судана, граничащего с Чадом, захвачена RSF. Последний крупный город под контролем армии, эль-Фашер, был захвачен RSF в октябре. ООН обвинила полувоенную группу в массовых убийствах с «признаками геноцида».
21 февраля RSF заявили о контроле над приграничным городом Тина, который отделен от Тина в Чаде лишь узким руслом ручья, сухим большую часть времени. Чад закрыл свою восточную границу с Суданом в прошлом месяце после столкновений, связанных с войной, в которых погибли пять чадских солдат. Его правительство заявило, что эта мера направлена на предотвращение «любого риска распространения конфликта».
Дроны стали ключевым оружием, используемым как суданской армией, так и RSF. Суданская армия получила иранские дроны, а также военную поддержку от Турции и России. RSF, не имеющие собственных военно-воздушных сил, были оснащены через сеть маршрутов снабжения, которые, как сообщается, проходят через Чад и другие транзитные государства, причем отчеты указывают на Объединенные Арабские Эмираты как ключевого сторонника, что Абу-Даби отрицает.
За первые два месяца 2026 года проект Armed Conflict Location and Event Data зафиксировал 198 ударов с обеих сторон, по крайней мере 52 из которых привели к жертвам среди гражданского населения. Атаки унесли жизни 478 человек.