AQSh Mudofaa Vazirligi (Pentagon) Kongressdan AQSh-Isroilning Eron bilan urushi uchun qo‘shimcha 200 milliard dollar ajratishni so‘rayapti. Mudofaa vaziri Pete Hegseth bu urushning tugash muddati yo‘qligini aytib, “Bu raqam o‘zgarishi mumkin. Yomon odamlarni o‘ldirish uchun pul kerak” deb izoh berdi.
Associated Press va Washington Post gazetalari xabar berishicha, Mudofaa vazirligi bu miqdorni Oq uydan so‘ragan. Bu juda katta summa bo‘lib, o‘tgan yili Donald Trampning soliq imtiyozlari to‘g‘risidagi qonuni doirasida Mudofaa vazirligiga ajratilgan qo‘shimcha mablag‘lar ustiga qo‘shilmoqda. Bunday so‘rov Kongress tomonidan tasdiqlanishi kerak, ammo bunday xarajatlarga siyosiy qo‘llab-quvvatlash borasida aniq emas.
Hegseth matbuot anjumanida urushning tugash muddatini belgilashni istamasliklarini aytdi: “Biz aniq muddat belgilashni istamaymiz. Bu oxir-oqibat prezidentning tanlovi bo‘ladi”. Biroq, Kongress bu urushni rasman tasdiqlamagan va harbiy operatsiyaning doirasi va strategiyasiga nisbatan norozilik kuchaymoqda.
Kongressda prezidentning Respublikachilar partiyasi ko‘pchilikni tashkil qilsa-da, ko‘plab konservativ qonunchilar moliyaviy tejamkorlik tarafdorlari bo‘lib, harbiy operatsiyalar yoki boshqa masalalar uchun katta xarajatlarga siyosiy ishtiyoqi yo‘q. Demokratlarning aksariyati bunday so‘rovni rad etib, harbiy strategiya va maqsadlar uchun batafsil rejalarni talab qilishi mumkin.
So‘ralayotgan miqdor Pentagonning yillik byudjetiga sezilarli qo‘shimcha bo‘ladi, bu yilgi moliyaviy yil uchun Kongress 800 milliard dollardan ortiq miqdorni tasdiqlagan. Bunga qo‘shimcha ravishda, o‘tgan yilgi soliq imtiyozlari qonuni doirasida Kongress Mudofaa vazirligiga 150 milliard dollar ajratgan, uning ko‘p qismi maxsus loyihalar va Pentagon operatsiyalarini modernizatsiya qilish uchun mo‘ljallangan.
Harbiy sohadagi eng yirik tarafdorlar yangi xarajatlarni AQSh mudofaa qobiliyatini yangi tahdidlarga qarshi yangilash usuli sifatida qabul qilsa-da, boshqalar sog‘liqni saqlash va boshqa ichki ehtiyojlarga ko‘proq e‘tibor berishni talab qiladi. Yuqori martabali harbiy rahbar general Dan Keyn Eron va uning mintavadagi ittifoqchi kuchlariga qarshi qo‘llanilayotgan qurollar haqida ma’lumot berdi, jumladan, A-10 Warthog samolyotlari va AH-64 Apache vertolyotlari.

Министерство обороны США (Пентагон) запрашивает у Конгресса дополнительные 200 миллиардов долларов для финансирования войны США и Израиля с Ираном. Министр обороны Пит Хегсет предупредил, что у этого конфликта нет «временных рамок» для завершения. На вопрос о сумме в четверг Хегсет не подтвердил её напрямую, заявив, что она может измениться: «Что касается 200 миллиардов, я думаю, эта цифра может измениться. Очевидно, для уничтожения плохих парней нужны деньги».
Associated Press и Washington Post сообщили, что Министерство обороны США запросило эту сумму у Белого дома. Это чрезвычайно высокая цифра, которая добавляется к дополнительному финансированию, уже полученному Министерством обороны в прошлом году в рамках закона о налоговых льготах президента Дональда Трампа от июля. Такой запрос должен быть одобрен Конгрессом, и совершенно неясно, будет ли такое расходование средств иметь политическую поддержку.
Хегсет на пресс-конференции заявил, что не хочет устанавливать определённые сроки: «Мы не хотели бы устанавливать конкретные временные рамки», добавив, что «мы идём по плану» и что Трамп будет тем, кто решит, когда остановиться. Однако Конгресс не санкционировал эту войну и проявляет растущее беспокойство по поводу масштабов и стратегии военной операции.
Конгресс контролируется Республиканской партией президента, но многие более консервативные законодатели также являются бюджетными ястребами, с небольшим политическим аппетитом к крупным расходам на военные операции или другие вопросы. Большинство демократов, вероятно, отклонит такой запрос и потребует более подробных планов по военной стратегии и целям.
Запрашиваемая сумма станет значительным увеличением годового бюджета Пентагона, который Конгресс утвердил на уровне более 800 миллиардов долларов на текущий финансовый год. Это поверх примерно 150 миллиардов долларов, которые Конгресс выделил Министерству обороны в прошлогоднем законе о налоговых льготах, большая часть которых предназначена для конкретных проектов и общего обновления операций Пентагона.
В то время как некоторые из крупнейших сторонников военных на Капитолийском холме приветствуют новые расходы как способ модернизации оборонных возможностей США перед лицом новых угроз, другие, несомненно, укажут на здравоохранение и другие внутренние потребности, которые они считают более важными приоритетами. Высокопоставленный военный руководитель генерал Дэн Кейн, выступавший вместе с Хегсетом, предоставил подробности об оружии, используемом против Ирана и его союзных сил в регионе, включая самолёты A-10 Warthog и вертолёты AH-64 Apache.