Livon Sog‘liqni Saqlash Vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, mart oyida Isroilning Livandagi kuchaytirilgan hujumlari natijasida 1001 kishi halok bo‘lgan, jumladan 79 ayol, 118 bola va 40 sog‘liqni saqlash xodimi. Yaradorlar soni 2584 nafardan oshgan, bu mamlakat janubida va poytaxt Bayrutning ayrim qismlarida bir milliondan ortiq odamni uylaridan chiqarib yuborgan.
Hujumlar mart boshida, Livon qurolli guruhi Hizbullohning Isroilning shimoliga raketa otishi bilan kuchaydi, bu esa AQSh-Isroil rejimining Eron urushi doirasida Eron rahbari Oliy Rahbar Oyatulloh Ali Xomeneyni o‘ldirishiga javob edi. Isroil harbiylari turar-joy binolari va infratuzilmani bombardimon qilmoqda va janubiy Livanda kengayib borayotgan quruqlikdagi operatsiyani olib bormoqda, ular buni Hizbullohga qarshi deb da’vo qilmoqda.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti va Amnesty International kabi huquq himoyachilari Isroilning harakatlarini urush jinoyatlari sifatida baholamoqda. BMTning inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Volker Tyurkning vakili xalqaro gumanitar qonun fuqarolarni himoya qilishni talab qilishini va ataylab fuqarolarga hujum qilish urush jinoyati ekanligini ta’kidladi. Amnesty International Livandagi sog‘liq xodimlari va muassasalariga hujumlarni to‘xtatishga chaqirdi.
Hizbulloh Isroil kuchlariga qarshi raketa otish va quruqlikdagi janglar bilan javob qaytarmoqda, bu esa mintaqaviy keskinlikni yanada oshirmoqda. Isroilning dalilsiz da’volari, masalan, Hizbullohning tez yordam mashinalaridan harbiy maqsadlarda foydalanishi, sog‘liqni saqlash ob’ektlarini nishonga olish uchun asos bo‘la olmaydi, bu esa xalqaro qonunbuzilishlarni keltirib chiqarishi mumkin.

По данным Министерства здравоохранения Ливана, усиленные израильские атаки в марте привели к гибели 1001 человека, включая 79 женщин, 118 детей и 40 медицинских работников. Число раненых превысило 2584 человека, что вынудило более миллиона людей покинуть свои дома на юге страны и в некоторых частях столицы Бейрута.
Атаки усилились в начале марта после того, как ливанская вооруженная группа Хезболла запустила ракеты в северный Израиль в ответ на убийство верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи 28 февраля, что произошло в рамках войны США и Израиля против Ирана. Израильские военные бомбардируют жилые здания и инфраструктуру, а также проводят расширяющуюся наземную операцию на юге Ливана, утверждая, что это направлено против Хезболлы.
Организация Объединенных Наций и правозащитные группы, такие как Amnesty International, оценивают действия Израиля как потенциальные военные преступления. Представитель Верховного комиссара ООН по правам человека Фолькера Тюрка подчеркнул, что международное гуманитарное право требует различать военные цели и гражданских лиц, а преднамеренные атаки на гражданских являются военным преступлением. Amnesty International призвала Израиль прекратить атаки на медицинских работников и учреждения в Ливане.
Хезболла отвечает ракетными обстрелами северного Израиля и наземными столкновениями с израильскими силами на юге, что усугубляет региональную напряженность. Бездоказательные заявления Израиля о том, что Хезболла использует машины скорой помощи в военных целях, не оправдывают нападения на медицинские объекты, что может привести к серьезным нарушениям международного права.