AQSh prezidenti Donald Trump Yaponiya Bosh vaziri Sanae Takaychiga mamlakatining AQSh va Isroil boshchiligidagi Eron urushi doirasida Hormuz bo‘g‘ozini himoya qilishda "o‘z hissasini qo‘shishini" kutayotganini bildirdi. Oval kabinetda bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida Trump Yaponiyaning urush boshlanishidan oldin hujum rejalari haqida ogohlantirilmaganligi haqidagi savolga javoban, Ikkinchi jahon urushi paytidagi Pearl Harbor hujumini eslatib, "Biz to‘satdanlikni xohladik. Yaponiyadan ko‘ra kim to‘satdanlikni yaxshiroq biladi? Nega menga Pearl Harbor haqida aytmadingiz?" deb so‘radi.
Takaychi Eronning qo‘shni mintaqaga hujumlari va Hormuz bo‘g‘ozini samarali yopishini qoraladi, ammo urushning "og‘ir xavfsizlik muhtiti" va iqtisodiy ta‘sirlaridan xavotir bildirdi. U "global iqtisod bu voqea tufayli katta zarba olmoqda", lekin Trumpning dunyoga tinchlik olib kelishga qodir ekanligiga ishonishini aytdi. Trump esa Eronning "deyarli vayron bo‘lgan" deb baholadi, lekin bo‘g‘ozni ochish uchun "juda ehtiyotkor" harakat qilayotganini ta‘kidladi.
Yaponiyaning 1947-yilgi tinchlikparvar konstitutsiyasi, urush va kuch ishlatishdan voz kechishga qaratilgan, mamlakatning harbiy yordam ko‘rsatish imkoniyatlarini cheklaydi. Biroq, Trump Yaponiyaning "o‘z hissasini qo‘shayotganini" ma‘qulladi va NATOdan farqli ravishda yordam taklif qilayotganini ta‘kidladi. U bo‘g‘ozni himoya qilish boshqa mamlakatlar, ayniqsa Yaponiya kabi neft va gazga ko‘proq bog‘liq bo‘lgan davlatlar mas‘uliyati ekanligini ta‘kidladi.
Trumpning bo‘g‘oz haqidagi bayonotlari ziddiyatli bo‘lib, u bir tomondan kemalar uchun xavfsiz deb da‘vo qilsa, boshqa tomondan AQShning yagona o‘zi bo‘g‘ozni qaytarib olishi mumkinligini aytdi. U "bizga hech narsa kerak emas", lekin "odamlar o‘z hissasini qo‘shishi kerak" deb qo‘shimcha qildi. O‘tgan dam olish kunlarida u boshqa mamlakatlardan yordam so‘raganini esga solib, "bu mamlakatlar o‘z energiya manbalarini himoya qilishlari kerak" dedi.
Osiyo mamlakatlari energiya narxlarining keskin oshishi tufayli eng katta zarar ko‘rishlari kutilmoqda, Trump Isroil Bosh vaziri Benyamin Netanyaxuga Eron energiya ob‘ektlariga yana hujum qilmaslikni buyurganini takrorladi. Isroilning Eronning Janubiy Pars gaz koniga hujumi Qatardagi Ras Laffan gaz inshootiga qarshi javobiy hujumlarni keltirib chiqardi, bu global suyuq gaz ta‘minotining 20 foizini tashkil qiladi. Trump AQSh qo‘shinlarini bo‘g‘ozni himoya qilish uchun joylashtirish rejalari yo‘qligini, ammo bunday rejalar bo‘lsa ham matbuotga aytmasligini bildirdi.

Президент США Дональд Трамп заявил премьер-министру Японии Санаэ Такаити, что ожидает от её страны «активного участия» в защите Ормузского пролива в рамках войны против Ирана, которую ведут США и Израиль. На пресс-конференции в Овальном кабинете в четверг Трамп, отвечая на вопрос о том, почему США не предупредили союзников, таких как Япония, о планах нападения на Иран, сделал колкое замечание о внезапной атаке Японии на военно-морскую базу США в Перл-Харборе во время Второй мировой войны. «Мы хотели неожиданности. Кто знает о неожиданности лучше, чем Япония? Почему вы не сказали мне о Перл-Харборе?» — спросил Трамп Такаити, которая выглядела неловко.
Такаити осудила «действия Ирана, такие как нападения на соседний регион и эффективное закрытие Ормузского пролива», но также намекнула на свои опасения по поводу войны в целом, указав на «сложную обстановку безопасности» и ожидаемые экономические последствия. «Мировая экономика вот-вот получит огромный удар из-за этих событий», — заявила она, добавив, что верит в способность Трампа добиться мира. Трамп же утверждал, что Иран «почти разрушен», но США действуют «очень осмотрительно» в отношении пролива.
Конституция Японии 1947 года, навязанная США после Второй мировой войны, устанавливает пацифистский характер страны и включает отказ от войны и угрозы силой, что ограничивает возможности Японии по оказанию военной помощи. Тем не менее, Трамп похвалил Такаити и отметил, что Япония «действительно подключается», в отличие от НАТО. Он подчеркнул, что защита пролива — это ответственность других стран, особенно таких, как Япония, которые больше зависят от нефти и газа, проходящих через него.
Заявления Трампа о проливе противоречивы: в разных выступлениях он говорил, что судоходство безопасно, и что США могут самостоятельно вернуть контроль над проливом. «Нам почти ничего не нужно», — заявил он в четверг, но при этом на выходных просил помощи у других стран, утверждая, что «этим странам следует патрулировать пролив, поскольку это их территория и источник энергии». Трамп также отметил, что азиатские страны пострадают от роста цен на энергоносители, и подтвердил, что приказал Израилю не наносить удары по иранским энергообъектам.
Израильская атака на газовое месторождение Южный Парс в Иране в среду спровоцировала ответные удары Ирана по объекту Ras Laffan в Катаре, который обеспечивает около 20% мировых поставок сжиженного природного газа. На вопрос о возможном размещении американских войск для защиты пролива Трамп ответил, что таких планов нет, но не стал бы раскрывать их прессе, если бы они были. Эта встреча подчеркивает растущие напряжённость и экономические риски, связанные с войной, которую ведёт американский режим и его союзники.