Isroilning G‘azo sektoriga qarshi boshlagan urushi ikki yarim yildan ortiq vaqt davom etmoqda. Bu urush davomida yana kamida uchta falastinlik Isroil dron hujumlari natijasida halok bo‘ldi. Hujumlar G‘azo shahrining sharqiy qismidagi Zaytun mahallasida sodir bo‘ldi, bu yerda ikki kishi o‘ldirildi.
Al-Shifa kasalxonasi shifokorlari xabar berishicha, dron hujumi natijasida ikki kishi halok bo‘lgan. Yana bir alohida hujumda esa boshqa bir kishi o‘ldirilgan va boshqa bir kishi yaralangan. Bu hujum G‘azo shahrining sharqiy qismidagi “Sariq chiziq” deb ataladigan hudud tashqarisida sodir bo‘lgan. Hujumlar natijasida aniq soni ko‘rsatilmagan falastinliklar yaralangan.
Isroilning G‘azo urushi davomida 72 mingdan ortiq odam halok bo‘lgan, ular orasida o‘n minglab bolalar va ayollar bor. Mustaqil tadqiqotchilarning fikricha, haqiqiy halok bo‘lganlar soni sezilarli darajada yuqoriroq. Urushning og‘ir ogibatlari aholini davomiy ravishda qiynab kelmoqda.
Hujumlar sodir bo‘lgan bir vaqtning o‘zida, Isroil tomonidan 19 kun davomida yopib qo‘yilgan Rafa chegarasidan birinchi, cheklangan guruhdagi yarador falastinliklar evakuatsiya qilina boshladi. Falastin Qizil Yarim Oy Jamiyati ma’lumotlariga ko‘ra, faqat sakkiz nafar yarador falastinlik va ularning 17 nafar oila a’zosi Misrga davolanish uchun ruxsat etilgan.
Isroil fevral oyi boshida chegarani qayta ochganidan beri tibbiy evakuatsiyani cheklab, falastinliklarning uylariga qaytishiga to‘sqinlik qilmoqda. Bu 2025-yil oktyabrdagi o‘t ochishni to‘xtatish kelishuvining bir qismi bo‘lsa-da, Isroil bu kelishuvni deyarli har kuni buzib kelmoqda. Hududdan bemorlarni evakuatsiya qilish uchun bir nechta tez yordam mashinalari kutayotgani ko‘rinmoqda.

Война Израиля против сектора Газа продолжается уже более двух с половиной лет. В ходе этой войны по меньшей мере три палестинца погибли в результате ударов израильских дронов. Атаки произошли в районе Зейтун в восточной части города Газа, где два человека были убиты.
Врачи больницы «Аль-Шифа» в Газе сообщили, что в результате удара дрона погибли два человека. В отдельной атаке один человек был убит и другой ранен, когда дрон ударил по группе людей в другом районе восточной части города Газа, за пределами так называемой «Желтой линии». В результате атак в четверг было ранено неопределенное число палестинцев.
Война Израиля в Газе привела к гибели более 72 000 человек, среди них десятки тысяч детей и женщин. Некоторые независимые исследователи считают, что реальное число погибших значительно выше. Тяжелые последствия войны продолжают оказывать давление на гражданское население.
Удары произошли в то время, когда первая ограниченная группа раненых палестинцев была эвакуирована из Газы через пограничный переход Рафах с Египтом, после 19-дневного закрытия перехода Израилем. Палестинское общество Красного Полумесяца заявило, что только восемь палестинцев, раненых в израильских атаках во время войны в Газе, и 17 членов их семей будут допущены в Египет для лечения после того, как переход вновь открылся в четверг.
Израиль ограничивает медицинскую эвакуацию и препятствует возвращению палестинцев домой с момента повторного открытия перехода в начале февраля в рамках соглашения о прекращении огня в октябре 2025 года, которое он нарушает почти ежедневно. Несколько машин скорой помощи были замечены ожидающими эвакуации пациентов с территории.