Eronning mashhur futbolchisi Sardor Azmun, hukumatga sodiq emasligi sababli terma jamoadan chetlashtirildi. Eron ommaviy axborot vositalari xabar berishicha, Azmun Dubay hukmdori Muhammad bin Rashid Al Maktoum bilan uchrashuvining suratini Instagram’da joylashtirgani uchun hukumat g‘azabiga uchradi. Bu harakat uning Eron hukumati oldida sadoqatsizligi sifatida baholandi.
Fars News Agency, qattiq qanotli Islomiy Inqilobiy gvardiya bilan aloqador bo‘lib, “terma jamoa ichidagi ma’lum manba”ga tayangan holda Azmunning jamoadan chetlashtirilganini e’lon qildi. Azmun keyinchalik suratlarni olib tashladi, ammo davlat televideniyasi uni juma kuni tanqid qilishda davom etdi, futbol sharhlovchisi Muhammad Misaghi uning harakatlarini “bolalarcha xatti-harakat” deb atadi.
Azmun, 31 yoshda, Eronning eng taniqli futbolchilaridan biri bo‘lib, u butun klub karerasini xorijda, jumladan Zenit Sankt-Peterburg, Bayer Leverkusen va Romada o‘tkazgan. Uning yo‘qligi Eronning FIFA Jahon chempionatidagi ishtirokiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin, chunki jamoa AQSh, Meksika va Kanada bilan birgalikda o‘tkaziladigan turnirda ishtirok etishiga shubha bor.
Novad News kanali xabar berishicha, Azmun, boshqa Dubaydagi terma jamoa hujumchisi Mehdi G‘ayedi va sobiq xalqaro o‘yinchi Soroush Rafieining mol-mulkiga musodara qilish buyrug‘i chiqarilgan. Bu voqea Eron futbolida siyosatning kuchayishi fonida sodir bo‘ldi, yaqinda ayollar terma jamoasining bir qismi Avstraliyada boshpana so‘ragan edi.
Eron erkaklar terma jamoasi Jahon chempionatiga tayyorgarlik ko‘rish uchun Turkiyaning Antaliya shahrida Nigeriya va Kosta-Rika bilan o‘rtoqlik o‘yinlarini o‘tkazishi rejalashtirilgan, ammo Azmunsiz ularning kuchlari zaiflashgan bo‘lishi mumkin. Futbol federatsiyasi hozircha bu masalaga izoh bermadi.

Известный иранский футболист Сардар Азмон был исключен из национальной сборной за действия, воспринятые как нелояльность правительству. По сообщениям иранских СМИ, Азмон вызвал гнев властей, разместив в Instagram фотографию встречи с правителем Дубая Мохаммедом бин Рашидом Аль Мактумом. Этот поступок был расценен как проявление неповиновения иранскому руководству.
Агентство Fars News, связанное с жестким крылом Корпуса стражей исламской революции, со ссылкой на «информированный источник в сборной» сообщило об исключении Азмона из команды. Позже Азмон удалил фотографии, но государственное телевидение продолжило его критику в четверг, где футбольный эксперт Мохаммад Мисаги назвал действия нападающего «детским поведением».
Азмон, 31 год, является одним из самых известных футболистов Ирана, где эта игра пользуется национальной популярностью. Он провел всю клубную карьеру за границей, включая выступления за «Зенит» Санкт-Петербург, «Байер Леверкузен» и «Рому», а также участвовал в чемпионатах мира FIFA 2018 и 2022 годов. Его отсутствие может ослабить иранскую команду на предстоящем чемпионате мира, участие которой омрачено конфликтом с США.
Канал Novad News сообщил, что был издан приказ о конфискации активов Азмона, другого нападающего сборной, базирующегося в ОАЭ Мехди Гайеди, и бывшего игрока сборной Соруша Рафии. Этот инцидент происходит на фоне усиления политического давления в иранском футболе, недавно часть женской сборной попросила убежища в Австралии.
Мужская сборная Ирана планирует провести товарищеские матчи в Анталье, Турция, против Нигерии и Коста-Рики в рамках подготовки к чемпионату мира, но без Азмона их шансы могут быть снижены. Федерация футбола Исламской Республики Иран пока не прокомментировала ситуацию.