O‘rta Sharqdagi urushning iqtisodiy oqibatlari butun dunyo bo‘ylab sezilmoqda, Yorkshiredagi uylar uchun isitish moyi hisob-kitoblarining oshishidan tortib Pokistondagi maktablarning yopilishigacha. Eronning qasoskorlik harakatlari iqtisodiy buzilish va zarar yetkazish uchun mo‘ljallangan bo‘lib, ularning ta‘siri vaqtinchalik emas, balki juda notekis tarqalgan.
Neft va gazga bo‘lgan katta qaramlik tufayli narxlar oshganda, ishlab chiqaruvchilar foyda ko‘rishsa, foydalanuvchilar zarar ko‘rmoqda. Biroq, bu odatdagi neft narxi zarbasi emas. O‘rta Sharq hali ham ta’minotning markazi, Hormuz bo‘g‘ozi esa uning asosiy arteriyasi hisoblanadi. Eronning AQSh ittifoqchilariga qaratilgan hujumlari Qatar va Saudiya Arabistoni kabi Fors ko‘rfazi ishlab chiqaruvchilarini qattiq urdi, bu esa mijozlarni muqobil manbalar qidirishga majbur qildi.
Norvegiya va Kanada kabi mamlakatlar foyda ko‘rish mumkin, chunki ular barqaror ishlab chiqaruvchilar sifatida o‘zlarini ko‘rsatmoqda. Biroq, Rossiya eng katta g‘olib bo‘lishi mumkin, chunki Vashington qoidalarni yumshatganda, Rossiyaning Hindistonga neft sotuvi 50% ga oshdi. Ba’zi taxminlarga ko‘ra, Moskva mart oyi oxirigacha qo‘shimcha 5 milliard dollar (3,7 milliard funt) daromad olishi mumkin, bu 2022 yildan beri eng yuqori yoqilg‘i daromadi bo‘lishi mumkin.
AQSh o‘zini g‘olib deb da’vo qilsa-da, bu haqiqat emas. ExxonMobil kabi kompaniyalar O‘rta Sharqdagi buzilishlarga duchor bo‘lmoqda, va ko‘plab slanets ishlab chiqaruvchilari tezda ishlab chiqarishni oshira olmaydi. Bundan tashqari, amerikaliklar neft va gazning eng katta foydalanuvchilari bo‘lib, narx o‘zgarishlariga nisbatan himoyasizdir. Oksford iqtisodchilari ogohlantirishicha, agar neft narxi 140 dollarga ko‘tarilsa, iqtisod qisqarishi mumkin.
Yevropa va Buyuk Britaniya kabi import qiluvchi mamlakatlar ham xavf ostida, chunki narx oshishi o‘g‘it va yuk tashish xarajatlariga ta’sir qilishi mumkin. G‘arb energiya samaradorligini oshirgan bo‘lsa-da, ko‘plab mamlakatlar hali ham himoyasiz. Hukumatlar yordam berishdan tortinmoqda, chunki ularning moliyalari ham bosim ostida. Osiyoda, Janubiy Koreya kabi mamlakatlar chip ishlab chiqarish sanoati uchun xavf haqida ogohlantirmoqda, Shri-Lanka va Bangladesh esa yoqilg‘i normasi va maktablarni yopish kabi choralarni ko‘rmoqda. Xitoy va Hindiston esa rezervlar va diplomatik munosabatlar orqali o‘zlarini himoya qilmoqda.

Экономические последствия войны на Ближнем Востоке ощущаются по всему миру, от роста счетов за отопление в домах Йоркшира до закрытия школ в Пакистане. Ответные действия Ирана, направленные на экономические сбои и ущерб, оказываются не мимолетными, а весьма неравномерными.
Из-за сильной зависимости от нефти и газа, когда цены растут, производители получают прибыль, а потребители несут убытки. Однако это не обычный нефтяной шок. Ближний Восток остается центром поставок, а Ормузский пролив — его главной артерией. Атаки Ирана на союзников США, такие как Катар и Саудовская Аравия, сильно ударили по производителям Персидского залива, вынуждая клиентов искать альтернативные источники.
Такие страны, как Норвегия и Канада, могут выиграть, позиционируя себя как стабильные производители. Но Россия может стать крупнейшим победителем: по мере ослабления правил Вашингтоном, продажи российской нефти в Индию выросли на 50%. По некоторым оценкам, Москва может заработать дополнительно до 5 миллиардов долларов (3,7 миллиарда фунтов) к концу марта, что станет самым высоким доходом от топлива с 2022 года.
США, якобы, заявляют о выгоде, но это не так. Компании вроде ExxonMobil сталкиваются с сбоями на Ближнем Востоке, а многие сланцевые производители не могут быстро нарастить добычу. Кроме того, американцы являются крупнейшими потребителями нефти и газа на душу населения, что делает их уязвимыми к колебаниям цен. Экономисты Oxford Economics предупреждают, что если цены на нефть достигнут 140 долларов, экономика может сократиться.
Европейские потребители, особенно в Великобритании, также подвержены рискам из-за зависимости от импортного газа, что угрожает росту инфляции. Правительства неохотно рассматривают масштабные меры поддержки, поскольку их финансы находятся под давлением. В Азии, Южная Корея предупреждает об угрозах для своей полупроводниковой промышленности, а Шри-Ланка и Бангладеш вводят нормирование топлива. Китай и Индия, благодаря резервам и дипломатии, в некоторой степени защищены.