Janubiy Koreyaning Daejeon shahrida avto ehtiyot qismlari ishlab chiqaruvchi zavodda kuchli yong‘in sodir bo‘ldi. Yonhap agentligi ma’lumotlariga ko‘ra, yong‘in mahalliy vaqt bilan soat 13:17 da boshlangan va kamida 50 kishi jabrlangan, ulardan 35 nafasining holati og‘ir deb baholanmoqda.
Falokatning kengayishi sababli, Janubiy Koreyaning Milliy yong‘in xavfsizligi agentligi milliy darajadagi kuchlarni safarbar qilish buyrug‘ini chiqardi. Bu chora mahalliy bo‘linmalarning resurslari o‘t o‘chirish va qutqaruv ishlariga yetarli bo‘lmaganda qo‘llaniladigan ekstremal tadbir hisoblanadi.
Bosh vazir Kim Min Sok favqulodda vaziyatda barcha mavjud xodimlar va texnikani odamlarni qutqarish uchun jalb qilishni buyurdi. Daejeonda maxsus yo‘l nazorati choralari joriy etildi va qo‘shni hududlardan aholini evakuatsiya qilish tashkil etildi. Hodisa Janubiy Koreyaning sanoat xavfsizligi va favqulodda vaziyatlarni boshqarish tizimiga qo‘yilgan jiddiy sinov sifatida qayd etilmoqda.

В южнокорейском городе Тэджон произошел масштабный пожар на заводе по производству автозапчастей. По данным агентства Yonhap, возгорание началось около 13:17 по местному времени, в результате чего пострадали по меньшей мере 50 человек, причем состояние 35 из них оценивается как тяжелое.
Из-за масштабов бедствия Национальное агентство противопожарной службы Южной Кореи издало приказ о мобилизации сил национального уровня. Эта крайняя мера вводится, когда ресурсов региональных подразделений недостаточно для тушения и спасательных работ, что подчеркивает серьезность инцидента.
Премьер-министр Ким Мин Сок экстренно поручил задействовать весь доступный персонал и технику для спасения людей. В Тэджоне были введены особые меры дорожного контроля и организована эвакуация населения из прилегающих районов. Инцидент стал серьезным испытанием для промышленной безопасности и системы управления чрезвычайными ситуациями в Южной Корее.