Isroil harbiylari juma kuni Suriyadagi harbiy lagerlarga tungi zarba berganini e'lon qildi. Bu harakatni ular mamlakatning janubidagi Druziy hamjamiyatiga qilingan hujumlarga javob deb da'vo qilishdi. Isroil harbiy vazirligi Telegramdagi postida: "Bu kecha Suvayda hududida druziy fuqarolariga hujum qilingan voqealarga javob edi", deb yozdi.
"Isroil harbiylari Suriyadagi druziylarga zarar yetkazilishiga yo'l qo'ymaydi va ularning himoyasi uchun harakat qilishda davom etadi", deb qo'shildi ular. Suriyadagi Inson Huquqlari Kuzatuvchisi hisobotiga ko'ra, payshanba kuni hukumat kuchlari va mahalliy qabilalar jangchilari druziy guruhlari bilan Suvaydaning g'arbiy qishloqlarida to'qnashuv boshlagan.
To'qnashuv druziy guruhlari nazorati ostidagi hududlarga minomyot snaryadlari tushganidan keyin boshlandi. Keyinchalik snaryadlar Suvayda shahridagi turar-joy mahallalariga tegib, aholi orasida vahima va qo'rquvni keltirib chiqardi. Suriyaning davlat axborot agentligi SANA Suvaydadagi to'qnashuv yoki Isroil hujumini tan olmadi.
Suvaydada zo'ravonlik birinchi marta 13-iyulda beduin qabilalari va druziy guruhlari o'rtasida boshlandi. Hukumat kuchlari to'qnashuvni bostirish uchun yuborilgan, ammo qon to'kish yanada kuchaydi, Isroil esa druziylarni himoya qilish bahonasida Suriya qo'shinlariga zarba berdi va poytaxt Damashq markazini bombardimon qildi.
Isroil Bashar al-Assad 2024-yil dekabrda hokimiyatdan ketganidan keyin Suriya hududiga chuqurroq kirib bordi, bufer zonani egallab, 1974-yilgi Suriya bilan shartnoma buzilgan deb da'vo qildi. Qo'shni davlatlar o'rtasidagi so'nggi mojaro AQSh va Isroil 28-fevralda Eronga hujum qilganidan keyin Yaqin Sharqda urush avj olgan paytda yuz berdi.
Damashqda juma kuni Ramazon hayiti namozidan keyin bergan nutqida Suriya Prezidenti Ahmad al-Sharaa Suriyani har qanday mojarodan chetda saqlash uchun ishlayotganini aytdi. U: "Suriya o'tgan 15 yil davomida va undan oldin ham doimo mojaro va nizolar maydoni bo'lgan, ammo bugun u mintaqaviy va xalqaro jihatdan barcha qo'shni davlatlar bilan hamjihatlikda", deb qo'shdi. U Suriyaning "Arab davlatlari bilan to'liq birdamlikda" turishini ta'kidladi.

Военные Израиля заявили в пятницу о ночных ударах по военным лагерям в Сирии, якобы в ответ на нападения на друзскую общину на юге страны. В сообщении израильской армии в Telegram говорится: «Это было в ответ на вчерашние события, в ходе которых друзские мирные жители подверглись нападению в районе [Сувейды]».
«Армия [Израиля] не допустит причинения вреда друзам в Сирии и будет продолжать действовать для их защиты», — добавили они. По данным Сирийской обсерватории по правам человека, в четверг вспыхнули столкновения между правительственными силами и боевиками местных племен против друзских фракций в западной сельской местности Сувейды.
Бои начались после того, как минометные снаряды упали на районы, контролируемые друзскими фракциями. Позже обстрел затронул жилые кварталы города Сувейда, вызвав панику и страх среди жителей, сообщила обсерватория. Сирийское государственное информационное агентство SANA не признало столкновений в Сувейде или израильской атаки.
Насилие в Сувейде впервые вспыхнуло 13 июля между бедуинскими племенными боевиками и друзскими группами. Правительственные силы были направлены для подавления боев, но кровопролитие усилилось, а Израиль нанес удары по сирийским войскам и также бомбил центр столицы Дамаска под предлогом защиты друзов.
Израиль уже продвинулся глубже на сирийскую территорию после падения Башара аль-Асада в декабре 2024 года, оккупировав буферную зону и заявив, что соглашение 1974 года с Сирией рухнуло. Последняя вспышка напряженности между соседними странами происходит на фоне войны на Ближнем Востоке после того, как США и Израиль атаковали Иран 28 февраля.
В речи, произнесенной после праздничной молитвы в пятницу в Дамаске, президент Сирии Ахмед аш-Шараа заявил, что работает над тем, чтобы удержать Сирию от любого конфликта. Он сказал: «Важно помнить, что Сирия всегда была ареной конфликтов и раздоров в течение последних 15 лет и ранее, но сегодня она находится в гармонии со всеми соседними странами на региональном и международном уровне». Он добавил, что Сирия стоит «в полной солидарности с арабскими государствами».