Norvegiya toj malikasi Mette-Marit juma kuni bergan intervyusida o'zining vafot etgan AQSh jinsiy jinoyatchisi Jeffrey Epstein bilan aloqalari haqida so'zlab, "Men aldab qo'yilganman va yolg'on gapirilganman", deb aytdi. U o'sha odam bilan hech qachon uchrashmagan bo'lishini orzu qilishini bildirdi.
Malikaning bu bayonotlari AQSh Adliya vazirligi tomonidan chiqarilgan hujjatlar ortidan kelib chiqdi, ular shuni ko'rsatadiki, Mette-Marit 2011-2014 yillar oralig'ida Epstein bilan yozishmalar olib borgan va 2014 yilda Florida shtatidagi Palm Beach shahridagi uning uyida to'rt kun qolgan. Epstein 2008 yilda voyaga yetmagan shaxs bilan jinsiy aloqa qilish uchun pul taklif qilgani uchun 13 oy qamoqda o'tkazgan va 2018 yilda jinsiy savdo ayblovlari bo'yicha sud jarayonida o'z joniga qasd qilgan.
Norvegiyada bir qator taniqli shaxslar Epstein bilan aloqalari aniqlangan, parlament chet el ishlari vazirligining bu odam bilan aloqalarini tekshirishni so'ragan, politsiya esa sobiq bosh vazir Thorbjorn Jaglandni Epstein bilan ishlari tufayli og'ir korrupsiya ayblovlari bo'yicha tergov qilmoqda. Mette-Marit 2019 yilda allaqachon bu aloqalar uchun uzr so'ragan bo'lsa-da, "Epstein fayllari" deb nom olgan yangi hujjatlar uning 2008 yildagi jinoyat hukmi haqida bilmasligi da'vosiga shubha tug'dirmoqda.
Intervyuda malika, shuningdek, 29 yoshli o'g'li Marius Borg Hoibyga qarshi qo'zg'atilgan jinoiy ish haqida gapirdi va "Men juda qiyin vaziyatda bo'lgan yigitning onasiman", dedi. Hoiby to'rt marta zo'rlash, ayrim qurbonlar hushsiz holatda bo'lganida jinoyat sodir etilgani, shuningdek, oiladagi zo'ravonlik, ehtiyotsiz haydash va giyohvand moddalar bilan bog'liq jinoyatlar ayblovlari ostida.
Mette-Marit o'zining Epstein bilan aloqalari uchun hech qanday jinoiy ayblovlar bo'lmaganligini ta'kidlab, "Men hech qanday noqonuniy harakatni ko'rmaganman", dedi. U Epsteinning o'zaro do'stidan foydalanganligini va uning ishonuvchanligidan foydalanganligini aytdi, lekin aloqani uzganini bildirdi. 2011 yildagi elektron xatda u Epsteinga uni Google orqali qidirganini va natijalar "juda yaxshi ko'rinmaganini" aytgan, ammo juma kuni bu xatni nima uchun yozganini eslay olmasligini aytdi.

Кронпринцесса Норвегии Метте-Марит в интервью, данном в пятницу, выразила сожаление по поводу своих связей с покойным американским секс-преступником Джеффри Эпштейном, заявив: «Меня обманули и ввели в заблуждение». Она подчеркнула, что хотела бы никогда не встречаться с ним, отметив, что не обвиняется в каких-либо уголовных преступлениях.
Заявления принцессы последовали после публикации документов Министерства юстиции США, которые показали, что Метте-Марит вела переписку с Эпштейном в период с 2011 по 2014 годы и провела четыре дня в его резиденции в Палм-Бич, Флорида, в 2014 году. Эпштейн был осужден в 2008 году за склонение несовершеннолетней к проституции, отбыл 13 месяцев тюрьмы и умер в заключении в 2018 году, ожидая суда по обвинениям в секс-торговле, что было признано самоубийством.
В Норвегии несколько видных фигур оказались связаны с Эпштейном, парламент запросил расследование связей министерства иностранных дел с покойным преступником, а полиция расследует бывшего премьер-министра Турбьёрна Ягланда по обвинениям в коррупции в связи с его делами с Эпштейном. Хотя Метте-Марит уже извинялась за эти связи в 2019 году, недавно обнародованные «файлы Эпштейна» поставили под сомнение её утверждение о незнании его судимости 2008 года.
В интервью принцесса также затронула уголовное дело против своего 29-летнего сына Мариуса Борга Хёйби, сказав: «Я мать молодого человека, который оказался в очень трудной ситуации». Хёйби обвиняется в четырёх случаях изнасилования, причём прокуроры утверждают, что некоторые жертвы были без сознания во время преступлений, а также в домашнем насилии, безрассудном вождении и преступлениях, связанных с наркотиками.
Метте-Марит настаивала, что лично не видела незаконного поведения в общении с Эпштейном, заявив: «Я никогда не видела ничего противозаконного». Она объяснила, что Эпштейн воспользовался их общим другом и её доверчивостью, но она решила прекратить контакт. В электронном письме 2011 года она писала Эпштейну, что искала его в Google и результаты «выглядели не очень хорошо», но в пятничных комментариях сказала, что не помнит, почему написала это.