Isroil Suriya hukumati infratuzilmasining janubiy qismidagi harbiy ob’yektlarga havo hujumi uyushtirganini e’lon qildi. Hujum Suvaydo viloyatidagi druzlar aholisiga qilingan hujumlarga javoban amalga oshirilgan deb ta’riflandi. Isroil harbiy vaziri Isroil Kats keyingi harakatlar haqida ogohlantirib, Suriya hukumati druzlar jamoalarini nishonga olish uchun mintaqaviy urushdan foydalanishiga yo‘l qo‘ymaslikka va kerak bo‘lsa “yana kuchliroq zarba” berishga tayyorligini bildirdi.
Suriya tashqi ishlar vazirligi bu hujumni “Suriyaning suvereniteti va hududiy yaxlitligiga qarshi dahshatli tajovuz” deb qoraladi va Isroilning asoslarini “zaif bahonalar va to‘qima bahonalar” deb atadi. Vazirlik bu zarbalar xavfsizlik va barqarorlikni buzish maqsadida ichki ishlarga aralashuv siyosatini davom ettirishini ta’kidladi.
Suriyada so‘nggi kunlarda druzlar ko‘pchilik bo‘lgan Suvaydo viloyatida zo‘ravonlik kuchayib bormoqda, bu yerda hukumat kuchlari va mahalliy qurolli guruhlar o‘rtasidagi to‘qnashuvlar keskinlashdi. Suriya Ichki ishlar vazirligi voqealar haqida boshqa versiyani taqdim etib, uyushgan jinoyatchilik tarmog‘i, jumladan, avtoulov o‘g‘irlash va giyohvand moddalar savdosi bilan shug‘ullanayotgan to‘qqiz shubhali shaxsni qo‘lga olinganini aytdi.
Tahlilchilar Suriyaning mintaqaviy urushga to‘g‘ridan-to‘g‘ri jalb bo‘lishi haqidagi tashvishlarga qaramay, so‘nggi keskinlashuv ichki dinamikaga ko‘proq bog‘liqligini ta’kidlaydilar. Suriya Prezidenti Ahmad ash-Sharo‘ Damashqning har qanday mojarodan uzoqlashishga intilayotganini aniq bildirib, “Biz qadamlarimizni juda aniq hisoblab, Suriyani har qanday mojarodan uzoq tutish uchun ishlayapmiz” dedi.

Израиль заявил о проведении авиаударов по правительственной инфраструктуре на юге Сирии в ответ на то, что он описал как нападения на друзское гражданское население в провинции Сувейда. В заявлении израильские военные сообщили, что ночью были поражены командный центр и хранилища оружия на армейских объектах. Министр обороны Израиля Исраэль Кац предупредил о дальнейших действиях, заявив, что Израиль не позволит сирийским властям «использовать» более широкую региональную войну для нацеливания на друзские общины и нанесет удары «с еще большей силой» при необходимости.
Министерство иностранных дел Сирии осудило эту атаку как «возмутительное нападение на суверенитет и территориальную целостность Сирии» и назвало обоснование Израиля «неубедительными предлогами и сфабрикованными оправданиями». Ведомство заявило, что удары представляют собой эскалацию, продолжающую политику Израиля «вмешательства во внутренние дела с целью подрыва безопасности и стабильности».
В последние дни в Сувейде, преимущественно друзской провинции на юге Сирии, обострилось насилие, где столкновения между правительственными силами и местными вооруженными группами усилились. Сирийское министерство внутренних дел представило другую версию событий, заявив, что силы безопасности ликвидировали организованную преступную сеть, занимавшуюся угоном автомобилей и торговлей наркотиками, и арестовали девять подозреваемых в ходе операции.
Аналитики отмечают, что, несмотря на опасения по поводу возможного вовлечения Сирии в региональный конфликт, особенно в связи с увеличением израильских ударов по «Хезболле» в соседнем Ливане, последняя эскалация теснее связана с внутренней динамикой, чем с региональной войной. Президент Сирии Ахмед аш-Шараа ясно дал понять, что Дамаск стремится избежать участия, заявив в речи после молитв Ид аль-Фитр в столице: «Мы с предельной точностью рассчитываем наши шаги и работаем над тем, чтобы держать Сирию в стороне от любого конфликта».