Avstraliya Bosh vaziri Anthony Albanese va Ichki ishlar vaziri Tony Burke juma kuni Lakemba masjidida Ramazon oyining tugashi munosabati bilan boʻlib oʻtgan Eid namoziga taklif qilingan edi. Biroq, namozdan keyingi marosimda bir guruh ishtirokchilar ularni “genotsid tarafdorlari” deb atab, “buu” va “bu yerdan chiqing” deb baqirishdi. Bu voqea Avstraliyaning musulmon jamoasida Isroil-G‘azo urushi munosabati bilan hukumat siyosati va mamlakatdagi islomofobiya o‘sishi haqidagi norozilikning chuqurligini ko‘rsatdi.
Norozilik namozdan keyin masjid rahbari Gamel Kheirning nutqi davomida yuz berdi, u hukumatni musulmon avstraliyaliklar bilan muloqotni yaxshilashga chaqirdi. Baqirgan bir kishi politsiya tomonidan masjiddan chiqarildi, ammo keyin hech qanday ayblovsiz qo‘yib yuborildi. Albanese namozdan keyin olomon orasidan chiqib ketayotganda ham baʼzi odamlar unga norozilik bildirishda davom etishdi, biri “Nima uchun u bu yerda? Uni chiqarib yuboring! Bu sharmandalik” deb baqirdi.
Voqeadan soʻng, masjidni boshqaruvchi Livan Musulmonlar Assotsiatsiyasi Albanesening namozga taklif qilinganini va ularning eshiklarini ochiq qolishini tasdiqlovchi bayonot chiqardi. Bayonotda “Biz his-tuyg‘ular yuqori ekanligini tushunamiz, ayniqsa G‘azodagi davom etayotgan azob-uqubatlar va Livandagi vayronagarchiliklar tufayli. Bu masalalar bizning jamoamiz uchun uzoq emas”, deb aytilgan. Biroq, ular shuni ham taʼkidladiki, mamlakatning saylangan rahbariyati bilan muloqot qilish bu tashvishlarga xiyonat emas, balki ularga ovoz berish usuli hisoblanadi.
Albanese keyinchalik ommaviy axborot vositalariga bergan intervyusida, masjidda 30 mingdan ortiq odamning aksariyati tomonidan iliq kutib olinganini aytdi. U bir nechta norozilarning beqarorligi uning hukumatining Hizb ut-Tahrir kabi ekstremistik tashkilotlarni taqiqlash boʻyicha soʻnggi harakatlari bilan bogʻliq boʻlishi mumkinligini taklif qildi. Bu guruh butun musulmon dunyosi boʻylab yagona islomiy hukumatni chaqiradi va terrorizmni nishonlashda ayblangan.
Voqea Avstraliyada 2023-yil 7-oktabrda Hamasning Isroilga hujumi va undan keyingi Isroilning G‘azodagi hujumi ortidan jamiyatdagi keskinlikning oshib borayotganini aks ettiradi. Bu hodisalar antisemitizm va islomofobiya haqidagi hisobotlarni keltirib chiqardi. Lakemba masjidi soʻnggi oylarda bir nechta tahdidli xatlar nishoniga aylangan va bu juma namozi Isroil-G‘azo mojarosi boshlanganidan beri birinchi marta bosh vazirning taklif qilingan namozi edi.

Премьер-министр Австралии Энтони Албанезе и министр внутренних дел Тони Берк были приглашены лидерами общины на пятничную молитву Ид в мечети Лакемба, одной из крупнейших в стране, по случаю окончания священного месяца Рамадан. Однако во время мероприятия несколько присутствующих обвинили их в «поддержке геноцида», выкрикивая «бу» и «убирайтесь отсюда», в то время как лидер мечети призывал правительство лучше взаимодействовать с мусульманами Австралии. Этот инцидент отражает глубокое недовольство в мусульманской общине страны из-за реакции правительства на войну Израиля и Газы и роста исламофобии внутри страны.
Протесты произошли во время выступления лидера общины Гамеля Хейра, который призвал правительство улучшить диалог с мусульманскими австралийцами. Мужчина, кричавший на Албанезе, был удален из мечети полицией, но позже отпущен без предъявления обвинений и велено уйти. После окончания речи премьер-министр пробирался через толпу, и несколько человек продолжали кричать на него, один из них спросил: «Зачем он здесь? Выведите его отсюда! Это позор».
После инцидента Ливанская мусульманская ассоциация, управляющая мечетью, выпустила заявление, в котором подтвердила, что Албанезе был желанным гостем на молитве, и они «продолжат открывать» свои двери. В заявлении говорилось: «Мы понимаем, что эмоции накалены, особенно учитывая продолжающиеся страдания в Газе и разрушения в Ливане. Эти проблемы не являются далекими для нашей общины». Однако они также подчеркнули, что взаимодействие с избранным руководством страны не является предательством этих проблем, а способом дать им голос.
Албанезе позже заявил журналистам, что был тепло принят большинством из более чем 30 000 человек в мечети, которая в последние месяцы стала целью нескольких угрожающих писем. Он предположил, что беспорядки со стороны нескольких протестующих могут быть связаны с недавними шагами его правительства по запрету экстремистских организаций, таких как Хизб ут-Тахрир, группа, призывающая к единому исламскому правительству по всему мусульманскому миру и обвиняемая в прославлении терроризма.
Инцидент подчеркивает растущую напряженность в австралийском обществе после нападения ХАМАС на Израиль 7 октября 2023 года и последующего наступления Израиля в Газе, что привело к увеличению сообщений об антисемитизме и исламофобии. Мечеть Лакемба в последние месяцы получала угрожающие письма, и эта пятничная молитва стала первой, на которую премьер-министр был приглашен с начала конфликта Израиля и Газы.