Maika Hamano tomonidan kiritilgan yagona gol Yaponiyaga rekord darajadagi 74,357 tomoshabin oldida Avstraliyani 1:0 hisobida mag‘lub etishga va uchinchi Ayollar Osiyo Kubogi chempionligini qo‘lga kiritishga yordam berdi. Tottenham yulduzi 17-daqiqada Stadion Avstraliyada jarima maydonchasi tashqarisidan ajoyib uzoq masofali zarba berib, mezbonlar uchun umidni sindirdi va Yaponiyaning 2014 va 2018-yillardagi g‘alabalariga qo‘shimcha qildi.
Bu final ayollar futbolining o‘sishini tasdiqlovchi tarixiy turnirning cho‘qqisi bo‘ldi, chunki tomoshabinlar soni 350,000 dan oshdi va bu 2010-yilda Xitoyda o‘rnatilgan oldingi rekorddan olti baravar ko‘pdir. Final o‘yini turnir tarixidagi eng yuqori tomoshabin tashrifi bo‘yicha yangi rekord o‘rnatdi, bu sportning mashhurligining oshishini ko‘rsatdi.
Yaponiya terma jamoasi, Angliyada o‘ynaydigan futbolchilar bilan mustahkamlangani, turnir davomida mag‘lubiyatsiz qoldi, 29 ta gol urdi va faqat bitta gol o‘tkazib yubordi, Osiyodagi eng kuchli jamoa maqomini mustahkamladi. Avstraliya qattiq sinov bo‘ldi, ammo ular tenglashtirish uchun urinishlariga qaramay, Yaponiya himoyasi mustahkam edi va Alanna Kennedi kech zarbasidan keyin ham g‘alabani saqlab qoldi.
Osiyo Kubogi shuningdek, kelasi yili Braziliyada bo‘lib o‘tadigan Jahon chempionati saralash bosqichi sifatida xizmat qildi, Avstraliya, Yaponiya, Janubiy Koreya, Xitoy, Shimoliy Koreya va Filippin kabi jamoalar yo‘llanmalarni qo‘lga kiritdi. Turnir ayollar futboli uchun muhim bosqichni belgilab, Osiyo mintaqasida raqobatning yuqori darajasini namoyish etdi.

Единственный гол Майки Хамано помог Японии победить Австралию со счетом 1:0 перед рекордными 74 357 зрителями и завоевать третий титул чемпиона Азии среди женщин. Звезда «Тоттенхэма» на 17-й минуте на «Стадионе Австралия» нанесла потрясающий дальний удар из-за пределов штрафной площади, разбив надежды хозяев и добавив к победам Японии в 2014 и 2018 годах.
Этот финал стал кульминацией исторического турнира, подтвердившего рост популярности женского футбола, с посещаемостью более 350 000 зрителей, что в шесть раз превышает предыдущий рекорд, установленный в 2010 году в Китае. Финальный матч установил новый рекорд посещаемости для отдельной игры в истории турнира, демонстрируя растущий интерес к спорту.
Сборная Японии, усиленная игроками, выступающими в Англии, осталась непобедимой на протяжении турнира, забив 29 голов и пропустив всего один, укрепив свой статус сильнейшей команды Азии. Австралия оказалась более серьезным испытанием, но, несмотря на отчаянные попытки сравнять счет, японская защита была непоколебима, и даже поздний удар Алланны Кеннеди на 88-й минуте не помог хозяевам.
Кубок Азии также служил отборочным турниром к чемпионату мира в Бразилии в следующем году, с Австралией, Японией, Южной Кореей, Китаем, Северной Кореей и Филиппинами, получившими путевки. Турнир отметил важный этап для женского футбола, подчеркнув высокий уровень конкуренции в азиатском регионе.