Germaniyaning sharqiy qismidagi Reynland-Pfalts shtatida 22-mart kuni shtat parlamentiga saylov boʻlib oʻtadi. Bu saylov mamlakatning hozirgi 'trafik chirogʻi' koalitsion hukumatining yana bir sinovi hisoblanadi. Shtat Germaniyaning asosiy vinochilik mintaqasi boʻlib, AQSh prezidenti Donald Trampning ajdodlari ham shu yerda yashagan. Bundan tashqari, AQShning chet eldagi eng yirik harbiy bazasi – Ramsteyn bazasi ham shu shtatda joylashgan.
Soʻnggi soʻrovnomalarga koʻra, Xristian-demokratik ittifoq (XDI) 29% ovoz bilan birinchi oʻrinda, sotsial-demokratik partiya (SDP) esa 28% bilan ikkinchi oʻrinda turadi. Biroq, bu farq soʻnggi oylarda sezilarli darajada qisqargan. Hozirgi kunda hech bir partiya aniq ustunlikka ega emas, bu esa saylov kechasini juda qiziqarli qilmoqda. Erkin demokratlar partiyasi (FDP) 5% chegarasidan pastda qolishi kutilmoqda, yaʼni ular parlamentga kirish imkoniyatini yoʻqotishi mumkin.
Saylovning asosiy gʻolibi oʻng populyast 'Germaniya uchun alternativ' (AfD) partiyasi boʻlishi mumkin, ularning reytingi 19% ga yetgan. Biroq, boshqa partiyalar AfD bilan hamkorlik qilishni istamaganligi sababli, kelgusi hukumat SDP va XDI koalitsiyasidan iborat boʻlishi kutilmoqda. Ammo, kim bosh vazir boʻlishi – hozirgi rahbar Aleksandr Shvaytser (SDP) yoki uning raqibi Gordon Shnayder (XDI) – bu savol hali ochiq.
Shvaytser saylovchilar orasida ancha mashhur: agar toʻgʻridan-toʻgʻri ovoz berilsa, u 41% ovoz oladi, Shnayder esa faqat 23%. Bu farq partiyalarning ichki holatiga ham taʼsir koʻrsatishi mumkin. Agar SDP 35 yillik hukmronlikdan keyin magʻlub boʻlsa, partiya ichida katta tartibsizliklar yuzaga kelishi va chap tomonga siljish kuchayishi mumkin. XDI uchun esa bu Baden-Vyurtembergda boʻlgan magʻlubiyatning takrorlanishi boʻladi.
Reynland-Pfaltsdagi saylov Germaniyaning 2026-yilgi 'super saylov yili' davomida boʻlib oʻtadigan beshta shtat saylovlarining ikkinchisi hisoblanadi. Bu saylovlar nafaqat shtat darajasida, balki federal darajadagi partiyalar uchun ham muhim koʻrsatkichdir. Soʻnggi oylarda federal hukumatning reytingi keskin tushganligi sababli, har ikkala asosiy partiya – SDP va XDI – bu saylovda muvaffaqiyatga muhtoj.

В немецкой земле Рейнланд-Пфальц 22 марта пройдут выборы в ландтаг (земельный парламент). Эти выборы станут очередным испытанием для действующей в стране «светофорной» коалиции, состоящей из социал-демократов (СДПГ), свободных демократов (СвДП) и «зелёных». Земля известна как главный винодельческий регион Германии, а также является родиной предков бывшего президента США Дональда Трампа. Кроме того, здесь расположена крупнейшая за пределами США американская военная база Рамштайн.
Согласно последним опросам, Христианско-демократический союз (ХДС) лидирует с 29% голосов, а Социал-демократическая партия Германии (СДПГ) следует с 28%. Однако разрыв между партиями за последние месяцы значительно сократился, и исход выборов остаётся крайне неопределённым. Свободная демократическая партия (СвДП), согласно прогнозам, не преодолеет 5%-ный барьер для прохода в ландтаг, что лишит её министерского портфеля по виноделию.
Основным бенефициаром выборов может стать право-популистская партия «Альтернатива для Германии» (АдГ), которая набирает около 19% — более чем вдвое больше, чем в 2021 году. Поскольку ни одна из демократических партий не готова сотрудничать с АдГ, наиболее вероятным сценарием формирования правительства земли станет коалиция СДПГ и ХДС. Ключевой вопрос — кто станет премьер-министром: действующий глава правительства Александр Швайцер (СДПГ) или его соперник Гордон Шнайдер (ХДС).
Швайцер пользуется значительно большей популярностью у избирателей, чем Шнайдер. В гипотетическом прямом голосовании за кандидата на пост премьер-министра Швайцер набрал бы 41%, а Шнайдер — лишь 23%. Этот личный рейтинг может сыграть решающую роль в условиях предельно узкого разрыва между партиями. Потеря СДПГ поста премьер-министра после 35 лет непрерывного правления вызовет серьёзные внутренние потрясения в партии и усилит левое крыло, что создаст дополнительные проблемы для федеральной коалиции с ХДС.
Выборы в Рейнланд-Пфальце являются вторыми из пяти земельных выборов в «супервыборном» 2026 году для Германии. Их результаты имеют значение не только на региональном уровне, но и служат важным барометром для федеральных партий. После провала СДПГ на выборах в Баден-Вюртемберге, где партия показала наихудший результат за послевоенную историю, обе основные партии остро нуждаются в успехе в Рейнланд-Пфальце для укрепления своих позиций в условиях падающих рейтингов федерального правительства.