Gavayi shtatining Oahu orolining shimoliy qirg‘og‘ida kuchli yomg‘irlar tufayli keng ko‘lamli evakuatsiya boshlangan bo‘lib, bu 20 yil ichidagi eng og‘ir toshqin deb baholanmoqda. Shtat poytaxti Gonolulu shimolidagi hududlarda, jumladan, Vayalua jamoasida, 5500 ga yaqin aholi evakuatsiya qilindi. Favqulodda vaziyatlar departamenti ogohlantirishlar chiqarib, qolgan yo‘llarning yomg‘ir davom etsa, yopilishi mumkinligini aytdi.
Hozircha halokatlar qayd etilmagan bo‘lsa-da, 200 dan ortiq odam loyqa toshqin suvlaridan qutqarildi va 10 kishi gipotermiya bilan kasalxonaga yotqizildi. Shuningdek, "Our Lady of Kea'au" tashkiloti tomonidan boshqariladigan yoshlar lageri evakuatsiya qilindi, 72 kishi, jumladan bolalar, ehtiyot chorasi sifatida samolyot orqali olib chiqildi. Gubernator Josh Grin zarar 1 milliard dollardan oshishi mumkinligini va ba‘zi joylarda suv ko‘krak darajasiga yetganini ta‘kidladi.
Alohida tashvish 120 yillik Vaxiava to‘g‘oni bo‘lib, rasmiylar uni "yaqin kelajakda vayron bo‘lish xavfi ostida" deb e‘lon qildi. 2022-yildagi hujjatda bu to‘gon "yuqori xavfli" deb belgilangan, chunki uning vayron bo‘lishi odamlarning hayotiga putur etkazishi mumkin. 1906-yilda qurilgan va 1921-yidagi qulashdan keyin qayta tiklanga to‘gon Dole Food Company tomonidan sotib olingan, kompaniya 2009-yildan beri to‘g‘onning kamchiliklari haqida to‘rt marta ogohlantirish olgan. 2021-yil aprelida kompaniya to‘g‘onni xavfsiz saqlamagani uchun 20 000 dollar jarimaga tortilgan, ammo Dole bu baholashni rad etdi.
Gavayi shtati 2023-yilda to‘g‘onni sotib olish uchun qonun qabul qildi, ammo o‘tish hali yakunlanmagan. Juma kuni to‘g‘ondagi suv sathi 24 metrdan 25,6 metrgacha ko‘tarilib, sig‘imidan atigi 1,8 metr pastda qoldi. Gonolulu meri Rik Blangiardi yuzlab uylar zarar ko‘rganini, amki to‘liq zarar hali baholanmaganini aytdi. U Oahuga keyingi kunlarda qo‘shimcha 15-20 sm yomg‘ir kutilayotganini qo‘shimcha qildi.

Сильные дожди на Гавайях, входящих в состав Соединённых Штатов, привели к массовой эвакуации на северном берегу острова Оаху, что считается худшим наводнением за последние 20 лет. Департамент по чрезвычайным ситуациям Оаху выпустил предупреждения для жителей таких сообществ, как Вайалуа, где эвакуировано около 5500 человек. В сообщениях подчёркивалось, что оставшиеся дороги находятся под высоким риском разрушения, если осадки продолжатся.
Пока о погибших не сообщается, но не менее 200 человек были спасены из грязных паводковых вод, а 10 человек госпитализированы с переохлаждением. Также была эвакуирована молодёжная база организации Our Lady of Kea'au, откуда в качестве меры предосторожности воздушным путём вывезли 72 взрослых и детей. Губернатор Джош Грин оценил ущерб в более чем 1 миллиард долларов и описал уровень воды в некоторых районах как "доходящий до груди".
Особую озабоченность вызывает 120-летняя плотина Вахьява, которую официальные лица предупредили как "находящуюся под угрозой неминуемого разрушения". В документе 2022 года Департамента земельных и природных ресурсов Гавайев эта плотина была идентифицирована как "плотина с высоким потенциалом опасности, поскольку её разрушение, вероятно, приведёт к человеческим жертвам". Построенная в 1906 году и реконструированная после обрушения в 1921 году, плотина была приобретена компанией Dole Food Company, которая с 2009 года получила четыре уведомления о её недостатках.
В апреле 2021 года компания была оштрафована на 20 000 долларов за ненадлежащее содержание плотины и водосброса, хотя представители Dole оспорили эту оценку. Штат Гавайи принял закон в 2023 году о приобретении плотины, но передача ещё не завершена. В пятницу уровень воды в земляной плотине поднялся с 24 до 25,6 метров, всего на 1,8 метра ниже её ёмкости. Мэр Гонолулу Рик Бланджарди заявил, что сотни домов пострадали от наводнения, но полный масштаб ущерба ещё не оценён, и ожидается дополнительно 15-20 см осадков в ближайшие дни.