AQShning sobiq Federal tergov byurosi (FBI) direktori Robert Myuller 81 yoshida vafot etdi. Uning oilasi shanba kuni bergan bayonotida, Myuller juma kechasi o‘z uyida vafot etgani haqida ma’lum qildi. Oilasi, shuningdek, ularning shaxsiy hayotiga hurmat ko‘rsatilishini so‘radi.
Robert Myuller 2001-yil sentyabr oyida, 11-sentabr hujumlaridan bir hafta oldin, sobiq prezident Jorj Bush tomonidan FBI direktori etib tayinlangan. Bu lavozimda u terrorizmga qarshi kurashda byuroning roli va yo‘nalishini tubdan o‘zgartirishga hissa qo‘shdi, uni milliy xavfsizlik tahdidlariga qarshi kurash markaziga aylantirdi.
2013-yilda FBIdan ketganidan so‘ng, Myuller 2017-yilda maxsus maslahatchi etib tayinlandi va Donald Trampning saylov g‘alabasida Rossiyaning aralashuvi haqidagi da’volarni tergov qilishni nazorat qildi. Uning hisoboti mamlakat ichida keng munozaralarga sabab bo‘ldi, lekin hech qanday aniq ayblovlarga olib kelmadi.
Vafot xabaridan so‘ng, sobiq prezident Donald Tramp o‘zining Truth Social platformasida Myullerni tanqid qiluvchi bayonot berdi, bu esa uning o‘limiga nisbatan keskin munosabatni namoyish etdi. Myuller o‘zidan xotin va ikki farzand qoldirdi.

Бывший директор Федерального бюро расследований (ФБР) США Роберт Мюллер скончался в возрасте 81 года. Его семья в заявлении в субботу сообщила, что Мюллер умер в пятницу вечером, и попросила уважать их частную жизнь.
Мюллер был назначен директором ФБР в сентябре 2001 года бывшим президентом Джорджем Бушем, всего за неделю до терактов 11 сентября, которые выдвинули его в центр национального кризиса. Он сыграл ключевую роль в переориентации бюро с борьбы с преступностью на противодействие угрозам национальной безопасности после атаки на Всемирный торговый центр в Нью-Йорке.
В 2013 году Мюллер ушёл из ФБР, а в 2017 году был назначен специальным советником для надзора за расследованием Министерства юстиции по предполагаемому российскому вмешательству в выборы 2016 года, на которых Дональд Трамп победил демократа Хиллари Клинтон. Его отчёт вызвал широкие дебаты, но не привёл к каким-либо конкретным обвинениям.
После объявления о его смерти бывший президент Дональд Трамп на своей платформе Truth Social написал критическое заявление, выразив резкое отношение к кончине Мюллера. Мюллер оставил после себя жену и двоих детей.