AQSh va Isroilning Iron bilan boshlagan birgalikdagi urushi boshlanganidan uch hafta o‘tgan bo‘lsa-da, vaziyat noaniq va qarama-qarshi bayonotlar bilan to‘la. AQSh prezidenti Donald Trump urush "deyarli tugagan" deb da'vo qilsa-da, yangi AQSh quruqlik qo‘shinlari, jumladan dengiz piyodalari ekspeditsion bo‘linmasi, mintaqaga harakatlanmoqda. Uning "tinchlashayotgan" degan so‘zlariga qaramay, AQSh va Isroilning Iron nishonlariga bombardimon va raketa zarbalari davom etmoqda.
Trump juma kuni kechqurun Truth Social ijtimoiy tarmog‘ida Iron urushi uchun AQSh harbiy maqsadlarini sanab o‘tdi. Uning aytishicha, AQSh bu maqsadlarga "juda yaqinlashmoqda". Ushbu maqsadlar orasida Iron harbiy qudratini, mudofaa infratuzilmasini va yadro quroli dasturini yo‘q qilish yoki zaiflashtirish, shuningdek, mintaqadagi AQSh ittifoqchilarini himoya qilish bor. Biroq, dunyo neft eksportining 20% o‘tadigan Hormuz bo‘g‘ozini xavfsizlashtirish maqsadi ro‘yxatga kiritilmagan. Trump bu mas'uliyatni Fors ko‘rfazidan neft eksportiga ko‘proq bog‘liq bo‘lgan boshqa davlatlarga yuklagan.
Trumpning so‘nggi bayonotlarida Iron hukumatini ag‘darish yoki "shartsiz taslim bo‘lish" haqidagi ilgari aytilgan talablar yo‘q. Bu shuni anglatadiki, AQSh operatsiyasini Ironning hozirgi AQShga qarshi rahbariyati hokimiyatda qolgan holda, uning neft eksporti oqimi davom etgan holda va Hormuz bo‘g‘ozida ma'lum darajada nazoratni saqlab qolgan holda tugatishi mumkin. Biroq, bu urushning boshlanishi 1979 yilgi Iron inqilobi bilan bog‘liq deb da'vo qilinganligi va uni tugatish va'da qilinganligi hisobga olinsa, bunday natija qoniqarsiz bo‘lishi mumkin.
Vaziyatning muqobil yo‘nalishi AQSh quruqlik qo‘shinlarining mintaqaga harakatlanishida ko‘rinadi. O‘tgan hafta AQSh ommaviy axborot vositalari Yaponiyadan Yaqin Sharqqa 2500 ga yaqin jangchi askar va qo‘llab-quvvatlovchi kemalar va samolyotlardan iborat dengiz piyodalari ekspeditsion bo‘linmasi yuborilganligi haqida xabar berdi. Yana bir shunday kattalikdagi dengiz piyodalari kuchlari Kaliforniyadagi bazasidan chiqib, aprel o‘rtalarida yetib kelishi kutilmoqda. Harbiy tahlilchilar AQShning Ironning asosiy neft eksport terminali joylashgan Xarg orolini egallashni rejalashtirishi mumkinligini taxmin qilmoqdalar.
Iron davlat ommaviy axborot vositalari shanba kuni Xarg oroliga hujum qilinsa, Iron Qizil dengizda "xavfsizliksizlik" keltirib chiqarishi va butun mintaqadagi energetika ob'ektlarini "yoqib yuborishi" mumkinligi haqida xabar berdi. Bu ogohlantirish AQShning zo‘rayishi amerikalik harbiy kuchlarni Iron qasosiga duchor qilishi mumkin bo‘lgan xavflarni ta'kidlaydi. Bundan tashqari, Trump ma'muriyati Kongressdan davom etayotgan Iron harbiy operatsiyasi uchun 200 milliard dollar favqulodda mablag‘ so‘rashga tayyorlanayotgani haqida xabar berilgan, bu Oq uyning uzoq va qimmat kurashga tayyorlanganligini ko‘rsatadi.

Спустя три недели после начала совместной войны США и Израиля против Ирана конфликт достиг неопределённого состояния, характеризующегося противоречивыми сообщениями и неясностью. Президент США Дональд Трамп заявляет, что война "очень завершена, практически", однако новые американские сухопутные силы, включая экспедиционное подразделение морской пехоты, перемещаются в регион. Он утверждает, что конфликт "идёт на спад", но бомбардировки и ракетные удары США и Израиля по иранским целям продолжаются без снижения интенсивности.
В публикации в Truth Social в пятницу вечером Трамп представил пронумерованный список американских военных целей для войны с Ираном, заявив, что США "очень близки" к их выполнению. Эти цели, являющиеся его наиболее подробным заявлением на эту тему с начала войны, включают ослабление или уничтожение военного потенциала Ирана, его оборонной инфраструктуры и программы ядерного оружия, а также защиту американских союзников в регионе. Однако цель по обеспечению безопасности Ормузского пролива, через который проходит 20% мирового экспорта нефти, в список не вошла. Трамп заявил, что эта ответственность должна лежать на других странах, более зависимых от нефтяного экспорта из Персидского залива.
В последнем изложении целей Трампа отсутствуют призывы к смене иранского правительства. Исчезли любые упоминания об одобрении следующего лидера страны или "безоговорочной капитуляции", на которых Трамп настаивал в первые дни войны. Это позволяет предположить, что США могут завершить операцию при сохранении у власти нынешнего антиамериканского руководства Ирана, продолжающемся потоке его нефтяного экспорта и способности осуществлять определённый контроль над Ормузским проливом. Такое разрешение конфликта может оказаться неприемлемым для войны, которую президент и его помощники представляли как начавшуюся с Иранской революции 1979 года и которую они обещали завершить.
Альтернативный путь связан с американскими сухопутными силами, которые в настоящее время направляются на Ближний Восток. На прошлой неделе американские СМИ сообщили, что экспедиционное подразделение морской пехоты численностью около 2500 боевых солдат с поддерживающими кораблями и самолётами было отправлено из Японии на Ближний Восток и должно прибыть в ближайшие дни. Ещё одно подразделение морской пехоты аналогичного размера недавно покинуло базу в Калифорнии, и его прибытие ожидается в середине апреля. Военные аналитики предполагают, что США могут планировать захват острова Харг, где расположен основной нефтяной экспортный терминал Ирана.
Угроза такого шага побудила иранские государственные СМИ сообщить в субботу, что любая атака на остров Харг приведёт к тому, что Иран создаст "небезопасность" в Красном море, другом ключевом пункте глобального судоходства, и "подожжёт" энергетические объекты по всему региону. Это предупреждение подчёркивает опасности, связанные с эскалацией со стороны США, которая further подвергнет американские военные силы иранским ответным мерам. Кроме того, на этой неделе сообщалось, что администрация Трампа готовится запросить у Конгресса 200 миллиардов долларов на экстренное финансирование продолжающейся военной операции против Ирана, что указывает на подготовку к длительной и дорогостоящей борьбе.