Braziliya Prezidenti Luiz Inasio Lula da Silva Kolumbiyada boʻlib oʻtgan Lotin Amerikasi va Karib havzasi davlatlari hamjamiyati (CELAC) sammitida rivojlanayotgan davlatlarga nisbatan qayta kolonial yondashuvning qaytishini qattiq tanqid qildi. Uning nutqi AQShning mintaqadagi harakatlariga qaratilgan boʻlsa-da, Lula toʻgʻridan-toʻgʻri AQSh Prezidenti Donald Trampni nomlamadi.
Lula nutqida: "Kimdir boshqa davlatlarning egasi ekanligini oʻylashi mumkin emas", deb taʼkidladi va bu AQSh siyosatiga ishora ekanligi aniqlandi. U shuningdek, AQShning Kubaga qoʻygan yoqilgʻi blokadasi va Venesuela rahbari Nikolas Maduroni 3-yanvar kuni oʻgʻirlab ketish harakatlarini misol qilib keltirdi. "Hozir Kubada nima qilyaptilar? Venesuelada nima qildilar? Bu demokratikmi?" – deb soʻradi Lula.
Braziliya rahbari sammitda ishtirok etayotgan delegatlarga mamlakatlarining oltin, kumush, olmos va minerallar bilan talon-toroj qilingan tarixini eslatdi. "Bizda bor hamma narsani olib ketgach, endi ular bizda bor kritik minerallar va nodir yer elementlariga egalik qilmoqchi", dedi Lula. U "ular" kimligini aniqlamasdan, "Ular bizni yana kolonizatsiya qilmoqchi", deb qoʻshimcha qildi.
Lula, shuningdek, AQSh va Isroil tomonidan Eron qarshi boshlangan urushni tanqid qilib, bu mojaroni 2003-yilda "ommaviy qirgʻin qurollari"ni yoʻq qilish bahonasida boshlangan AQSh boshchiligidagi Iroq urushi bilan solishtirdi. U: "Eron yadro bombasi yasayotgani bahonasida bosqin qilindi", dedi va keyin: "Saddam Husaynning kimyoviy qurollari qayerda? Kim ularni topdi?" – deb savol qoʻydi.
Braziliya prezidenti Birlashgan Millatlar Tashkilotining dunyodagi koʻplab mojarolarni toʻxtata olmasligini ham tanqid qildi. "Biz guvoh boʻlayotgan narsa Birlashgan Millatlar Tashkilotining mutlaqo muvaffaqiyatsizligidir", dedi u Gʻazo, Ukraina va Eron holatlarini koʻrsatib. Lula BMT Xavfsizlik Kengashini isloh qilishga chaqirdi, ammo uning besh doimiy aʼzosi – Xitoy, Fransiya, Rossiya, Buyuk Britaniya va AQShning veto huquqi tufayli yirik mojarolarni toʻxtatish muvaffaqiyatsiz boʻldi.
Kolumbiya Prezidenti Gustavo Petro ham Lulaning BMT haqidagi tanqidlarini qoʻllab-quvvatladi. Petro: "Tashkilot bequvvatlik bilan harakat qilmoqda va u shu uchun yaratilmagan. U Ikkinchi Jahon Urushidan keyin aniq urushlarning oldini olish uchun yaratilgan. Ammo bugun bizda nima bor – urush", dedi. U, shuningdek, BMTning iqlim oʻzgarishi va global isishni cheklashda muhim rol oʻynashi kerakligini taʼkidladi.
Sammitda Lotin Amerikasi va Karib havzasidan nisbatan kamroq prezident va bosh vazirlar ishtirok etdi, bu mintaqaning chuqur boʻlinishini koʻrsatdi. Ishtirokchilar orasida Braziliya, Urugvay, Burundi va Kolumbiya prezidentlari, Gayana va Sent-Vinsent va Grenadinlar bosh vazirlari, shuningdek, vazir oʻrinbosarlari, tashqi ishlar vazirlari va elchilar bor edi.

Президент Бразилии Луис Инасиу Лула да Силва на саммите Сообщества стран Латинской Америки и Карибского бассейна (CELAC) в Колумбии подверг резкой критике возвращение колониального подхода к развивающимся странам. Хотя в своей речи он не называл напрямую президента США Дональда Трампа, его выступление было явно направлено против действий администрации Трампа, включая похищение венесуэльского лидера Николаса Мадуро 3 января и топливную блокаду Кубы.
Лула заявил: «Невозможно, чтобы кто-то считал себя владельцем других стран», что явно отсылало к политике США. Он также задал риторические вопросы: «Что они сейчас делают с Кубой? Что они сделали с Венесуэлой? Это демократично?» Бразильский лидер напомнил делегатам саммита, включая представителей Африки, что их страны уже пережили разграбление золота, серебра, алмазов и минералов.
«После того как они забрали всё, что у нас было, теперь они хотят владеть критически важными минералами и редкоземельными элементами, которые у нас есть», – сказал Лула, не уточняя, кто именно «они». Он добавил: «Они хотят колонизировать нас снова». Левый президент Бразилии также раскритиковал продолжающуюся войну, развязанную США и Израилем против Ирана, проведя параллели с войной в Ираке 2003 года, начатой под предлогом уничтожения «оружия массового поражения».
Лула отметил: «Иран был вторгнут под предлогом того, что Иран создавал ядерную бомбу», а затем обратился к кампании США в Ираке: «Где химическое оружие Саддама Хусейна? Кто его нашёл?» Он подчеркнул, что история вмешательства США в Латинскую Америку насчитывает более 200 лет, начиная с доктрины Монро, а администрация Трампа возродила эту традицию через удары по наркоторговцам в Карибском бассейне, морскую блокаду Венесуэлы и вмешательство в выборы в Гондурасе и Аргентине.
Бразильский президент также раскритиковал Организацию Объединённых Наций за её неспособность остановить многочисленные конфликты в мире. «То, что мы наблюдаем, – это полный и абсолютный провал ООН», – заявил он, указав на ситуации в Газе, Украине и Иране. Лула вновь призвал к реформе Совета Безопасности ООН, который не смог предотвратить крупные конфликты из-за права вето пяти постоянных членов: Китая, Франции, России, Великобритании и США.
Президент Колумбии Густаво Петро, которого Управление по борьбе с наркотиками США обозначило как «приоритетную цель», поддержал критику Лулы в адрес ООН. Петро заявил на саммите: «Организация действует в бессилии, и не для этого она была создана. Она была создана после Второй мировой войны именно для предотвращения войн. И тем не менее, что мы имеем сегодня – войну». Он также отметил, что миру нужна ООН для решения климатических проблем и сдерживания глобального потепления.
На саммите присутствовало относительно немного президентов и премьер-министров из Латинской Америки и Карибского бассейна, что свидетельствует о глубоких разногласиях в регионе. Среди участников были президенты Бразилии, Уругвая, Бурунди и Колумбии, премьер-министры Гайаны и Сент-Винсента и Гренадин, а также заместители министров, министры иностранных дел и послы.