AQSHning sobiq FBI direktori Robert Mueller 81 yoshida vafot etdi. Uning oilasi shanba kuni bu qayg‘uli xabarni e’lon qildi. Mueller 12 yil davomida FBIni boshqargan va keyinchalik Donald Trumpning 2016-yilgi saylov kampaniyasi bilan Rossiya o‘rtasidagi aloqalarni tekshirish uchun maxsus maslahatchi sifatida ishlagan.
Trump o‘zining Truth Social ijtimoiy tarmog‘ida Muellerni o‘limidan xursandchilik bildirib, "Robert Mueller endi o‘ldi. Yaxshi, men uning o‘lganidan xursandman. U endi begunoh odamlarga zarar yetkaza olmaydi!" deb yozdi. Bu bayonot AQSH siyosiy madaniyatidagi keskinlikni aks ettiradi, chunki boshqa sobiq prezidentlar Muellerni hurmat bilan eslashdi.
Barack Obama Muellerni "FBI tarixidagi eng yaxshi direktoralardan biri" deb atadi va uning "qonun ustuvorligiga sadoqati"ni maqtadi. Respublikachi sobiq prezident George W. Bush ham "chuqur qayg‘u" bildirdi. Mueller 2001-yilda FBI direktori bo‘lib, 11-sentabr hujumlaridan keyin terrorizmga qarshi kurash bo‘yicha agentlikni rivojlantirishga hissa qo‘shgan.
Muellerni o‘tkazgan ikki yillik tekshiruv 34 kishi va uchta kompaniyaga nisbatan ayblovlar kiritdi, shu jumladan oltita Trump hamkorlari. Uning 448 sahifali hisoboti Trump kampaniyasi va Rossiya o‘rtasida sezilarli aloqalarni ko‘rsatdi, ammo jinoyatchilik konspiratsiyasini da’vo qilmadi. Mueller Trumpning qonunni buzganligi haqida aniq xulosa chiqarmadi, lekin "ob’ektiv adolatni to‘sish to‘g‘risida aniq xulosa chiqarishga qodir emasligimizni" aytdi.
Muellerning o‘limi AQSHdagi siyosiy qutblanish va huquqiy tizimga ishonchsizlikni yana bir bor ochib berdi. Trumpning reaksiyasi uning tekshiruvga nisbatan "jodugar ovini" deb atagan murosasiz munosabatini aks ettiradi. Bu voqea AQSH rejimining ichki ziddiyatlari va demokratik institutlarga bo‘lgan bosimni ko‘rsatib, mamlakatning kelajakdagi siyosiy muhitiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

Бывший директор ФБР США Роберт Мюллер скончался в возрасте 81 года. Его семья объявила об этом в субботу, сообщив, что он умер в пятницу вечером. Мюллер возглавлял ФБР в течение 12 лет, а позже служил специальным советником Министерства юстиции, расследуя возможные связи между предвыборной кампанией Дональда Трампа в 2016 году и Россией.
Дональд Трамп отреагировал на смерть Мюллера с явным злорадством, написав на своей платформе Truth Social: "Роберт Мюллер только что умер. Хорошо, я рад, что он мёртв. Он больше не может вредить невинным людям!". Эта реакция подчёркивает глубокие политические разногласия в США, в то время как другие бывшие президенты выразили соболезнования.
Барак Обама, при котором Мюллер пять лет руководил ФБР, назвал его "одним из лучших директоров в истории бюро" и отметил его "непреклонную приверженность верховенству закона". Бывший президент-республиканец Джордж Буш-младший, который впервые назначил Мюллера, заявил, что "глубоко опечален" и похвалил его за "преданность государственной службе".
Мюллер возглавил ФБР в 2001 году, незадолго до терактов 11 сентября, и сыграл ключевую роль в усилении контртеррористической миссии бюро. Его двухлетнее расследование по делу о вмешательстве России привело к предъявлению обвинений 34 лицам и трём компаниям, включая шесть associates Трампа. В своём 448-страничном отчёте Мюллер подробно описал контакты между кампанией Трампа и Россией, но не установил уголовного сговора.
В отчёте Мюллер отметил, что не может "с уверенностью заявить", что Трамп не препятствовал правосудию, что оставило вопросы без окончательного ответа. Смерть Мюллера вновь обнажила острые противоречия в американском политическом ландшафте, где Трамп неоднократно называл расследование "охотой на ведьм". Этот эпизод демонстрирует, как внутренние конфликты подрывают доверие к институтам власти в США, создавая негативный фон для будущего политического диалога.