Bu harakat AQSh-Isroilning Eron urushi fonida sodir bo'ldi, bu urush davomida Tehron Saudiya Arabistoni va uning Qo'shni Fors ko'rfazi davlatlariga, ularning hududidagi AQSh harbiy ob'ektlarini nishonga olgan holda, fuqarolik markazlari va energetika inshootlariga tobora kuchayib borayotgan hujumlar amalga oshirdi. Bu hujumlar mintaqada tartibsizlik keltirib chiqardi va global energiya bozorlarini beqarorlashtirdi.
Dunyodagi ikkinchi eng katta tasdiqlangan neft zahiralariga ega bo'lgan Saudiya Arabistoni urush boshlanganidan beri yuzlab Eron raketalari va dronlarining hujumiga uchradi, ularning aksariyati to'sib qo'yildi, deb rasmiylar xabar berdi. Hujumlar orasida Saudiya Arabistonining sharqiy qismidagi energetika inshootlari va poytaxt Ar-Riyod takroriy nishonga olindi, bu oy boshida AQSh elchixonasi ikki dron tomonidan urilgan edi.
Shanba kuni Saudiya Arabistoni Tashqi ishlar vaziri shahzoda Faysal bin Farhon Al Saud hafta boshida Eronga bo'lgan ishonch "parchalangan"ligini aytib, o'z mamlakatining o'zini himoya qilish huquqini ta'kidladi. U Saudiya Arabistoni va boshqa Fors ko'rfazi davlatlarining "agar ular shunday qaror qabul qilsalar, ishga solishlari mumkin bo'lgan juda muhim imkoniyatlari va qobiliyatlari bor"ligini qo'shdi.
Saudiya Arabistoni va Eron o'rtasidagi munosabatlar tarixan noqulay bo'lgan, ammo ikki mamlakat uch yil oldin Pekin vositachiligida yaxshilanish yo'lini boshlagan edi. Tashqi ishlar vazirligi Shanba kuni Eron hujumlarining davom etishi yanada keskinlashishga olib kelishi va hozirgi va kelajakdagi munosabatlar uchun "muhim oqibatlarga" sabab bo'lishi mumkinligini aytdi. Bu bayonot Qatarning Chorshanba kuni Dohadagi Eron elchixonasining harbiy va xavfsizlik attashelari va ularning xodimlarini "personae non gratae" deb e'lon qilgan qaroridan keyin keldi.

Министерство иностранных дел Саудовской Аравии в субботу объявило военного атташе посольства Исламской Республики Иран в королевстве, помощника военного атташе и трех сотрудников миссии "персонами нон грата" и дало им 24 часа на выезд из страны. В заявлении ведомства подчеркивается, что это решение принято из-за "повторяющихся иранских атак".
Этот шаг происходит на фоне войны США и Израиля против Ирана, в ходе которой Тегеран наносит все более разрушительные удары по гражданским центрам и энергетическим объектам Саудовской Аравии и её соседей по Персидскому заливу, размещающим американские военные активы, что сеет хаос в регионе и дестабилизирует глобальные энергетические рынки.
Саудовская Аравия, обладающая вторыми по величине в мире доказанными запасами сырой нефти, с начала войны подверглась сотням иранских ракетных и дроновых атак, большинство из которых было перехвачено, как сообщили власти. Среди атак неоднократно подвергались целям энергетические объекты на востоке Саудовской Аравии, а также столица Эр-Рияд, где в начале этого месяца посольство США было поражено двумя дронами.
В субботу министр иностранных дел Саудовской Аравии принц Фейсал бин Фархан Аль Сауд ранее на неделе заявил, что доверие к Ирану "разрушено", утверждая право своей страны на самооборону. Он добавил, что Саудовская Аравия и другие государства Персидского залива обладают "очень значительными возможностями и потенциалом, которые они могут применить, если решат это сделать".
Отношения Саудовской Аравии с Ираном исторически были напряженными, но три года назад две страны начали сближение при посредничестве Пекина. МИД в субботу предупредил, что продолжение иранских атак приведет к дальнейшей эскалации и будет иметь "значительные последствия" для текущих и будущих отношений. Это заявление последовало за решением Катара в среду объявить военных и охранных атташе иранского посольства в Дохе и их сотрудников персонами нон грата.