Kuba milliy elektr tarmog‘i shanba kuni kechqurun butun mamlakat bo‘ylab to‘liq ishdan chiqdi, bu oy ichidagi uchinchi va bir haftadan kam vaqt ichidagi ikkinchi yirik avariya bo‘ldi. Davlat elektr kompaniyasi “Union Electrica” ijtimoiy tarmoqlarda bergan ma’lumotiga ko‘ra, soat 18:32 da (mahalliy vaqt) butun tizim o‘chib qolgan, holatni tuzatish bo‘yicha yangiliklar kutilmoqda. Bu voqea millionlab kubaliklarni qayta qorong‘ulikka cho‘mdirdi va mamlakatda uzoq vaqtdan beri davom etayotgan energiya tangisligini yanada chuqurlashtirdi.
Kuba elektr tizimidagi muammolar asosan eskirgan infratuzilma va yoqilg‘i tanqisligi bilan bog‘liq, bu esa kuniga 20 soatgacha davom etadigan uzilishlarga olib kelmoqda. Mamlakat o‘z iqtisodiyotini quvvatlash uchun zarur bo‘lgan yoqilg‘ining atigi 40 foizini ishlab chiqaradi, qolgan qismi importga bog‘liq. Ayniqsa, AQSh tomonidan amalga oshirilayotgan neft blokadasi bu vaziyatni keskinlashtirgan, chunki AQSh prezidenti Donald Trump Kuba asosiy energiya yetkazib beruvchisi bo‘lgan Venesuelaga qarshi sanksiyalarni kuchaytirgan va boshqa davlatlarni Kubaga neft sotishdan qaytarishga urinmoqda.
Kubaning iqtisodiy inqirozi yanvar oyidan beri yomonlashdi, chunki AQShning Venesuela rahbari Nikolas Maduroni ag‘darishga urinishlari Kubaning asosiy yoqilg‘i manbasini kesib qo‘ydi. AQSh rejimi Kubadan siyosiy mahbuslarni ozod qilish va iqtisodiy-siyosiy islohotlarni amalga oshirishni talab qilib, sanksiyalarni olib tashlash shartini qo‘ygan. Trump, shuningdek, Kubada “rejim o‘zgarishi” ni istashini ochiq bildirgan va hatto orolni “do‘stona egallash” imkoniyatini ko‘targan, bu esa mintaqaviy keskinlikni oshirish xavfini keltirib chiqarmoqda.
Kuba hukumati mamlakatdagi iqtisodiy muammolar, jumladan elektr tarmog‘ining qulashi uchun AQShning savdo embargosini ayblaydi, AQSh esa buni Kubaning sovet uslubidagi markazlashtirilgan iqtisodiy tizimi bilan izohlaydi. Bu ziddiyatlar hal etilmasa, Kubaning turizm va transport kabi muhim sohalari ham jiddiy zarar ko‘rishda davom etadi, chunki yoqilg‘i tanqisligi tufayli aviakompaniyalar reyslarni qisqartirishga majbur.

Национальная энергосистема Кубы полностью отключилась в субботу вечером, что стало третьим крупным сбоем в этом месяце и вторым менее чем за неделю. Государственная энергетическая компания «Union Electrica» сообщила в социальных сетях, что в 18:32 по местному времени произошло полное отключение системы, и обновления о восстановлении будут предоставляться. Этот инцидент погрузил миллионы кубинцев в темноту, усугубив затяжной энергетический кризис на острове.
Проблемы с энергоснабжением на Кубе связаны в основном с устаревшей инфраструктурой и нехваткой топлива, что приводит к ежедневным отключениям электроэнергии продолжительностью до 20 часов в некоторых регионах. Страна производит лишь 40% топлива, необходимого для своей экономики, остальное зависит от импорта. Особенно обострила ситуацию нефтяная блокада со стороны США, поскольку американский президент Дональд Трамп усилил санкции против Венесуэлы — основного поставщика энергии для Кубы — и пытается удержать другие страны от продажи нефти Гаване.
Экономический кризис на Кубе ухудшился с января, когда попытки США свергнуть венесуэльского лидера Николаса Мадуро лишили остров ключевого источника топлива. Американский режим требует от Кубы освобождения политических заключенных и проведения политико-экономических реформ в обмен на снятие санкций. Трамп также открыто заявлял о желании «смены режима» на Кубе и даже допускал возможность «дружественного захвата» острова, что повышает риски региональной напряженности.
Кубинские власти обвиняют торговое эмбарго США в экономических неудачах страны, включая коллапс энергосистемы, в то время как США утверждают, что проблемы вызваны советской плановой экономикой Кубы. Без разрешения этих противоречий ключевые секторы, такие как туризм и транспорт, продолжат страдать из-за нехватки топлива, вынуждающей авиакомпании сокращать рейсы.