AQSh Prezidenti Donald Trump Eronga qattiq ultimatum qoʻydi va 48 soat ichida Ormuz boʻgʻozini toʻliq ochishni talab qildi. Oq uy rahbari talablar bajarilmasa, Erondagi eng yirik energetika ob'ektlaridan boshlab elektr stansiyalarini yoʻq qilish bilan tahdid qildi. Bu qat'iy pozitsiya Eronning boʻgʻoz orqali "bir litr ham neft oʻtkazilmaydi" degan bayonotidan keyin vaziyatni keskin oshirdi.
Trumpning tahdidlariga javoban, Eron qurolli kuchlarining "Hatom al-Anbiyo" markaziy shtabining vakili har qanday hujum energiya tizimiga qarshi javoban mintaqadagi barcha amerika energetika, axborot va suvni chuchuklashtirish infratuzilmasiga zarba berilishini e'lon qildi. Bu ikki tomonning keskinlikni oshirishiga olib kelishi mumkin boʻlgan qarama-qarshilikni koʻrsatmoqda.
Ormuz boʻgʻozi dunyo neft eksportining 20-30 foizini va suyuq tabiiy gazning muhim qismini oʻtkazadigan asosiy transport arteriyasi hisoblanadi. Boʻgʻozning yopilishi global energiya bozorlarida narxlarning keskin oshishiga sabab boʻldi. Pentagonga tegishli razvedka boshqarmasining baholashiga koʻra, Eron boʻgʻozni bir oydan olti oygacha yopib turish qobiliyatiga ega.
Ilgari, Donald Trump oʻzining Truth Social ijtimoiy tarmogʻida AQSh Erondan "bir necha hafta oldin yoʻq qilgan" deb da'vo qilgan va Tehronning taklif qilayotgan kelishuviga qiziqish bildirmagan. Sohil xavfsizligini ta'minlashga kelsak, Oq uyning pozitsiyasi oʻzgaruvchan boʻlib qoldi: avval Trump harbiy yoʻl-yoʻriq va'da qilgan boʻlsa, keyinroq bu yoʻldan iqtisodiy jihatdan bogʻliq boʻlgan mamlakatlar javobgar boʻlishi kerakligini aytdi.

Президент США Дональд Трамп выдвинул Ирану жёсткий ультиматум, потребовав в течение 48 часов полностью открыть Ормузский пролив. Глава Белого дома пригрозил, что в случае невыполнения требований будут уничтожены иранские электростанции, начиная с крупнейших объектов энергетической инфраструктуры. Эта жёсткая позиция обострила ситуацию после заявлений Тегерана о намерении не пропускать через пролив "ни литра нефти".
В ответ на угрозы Трампа представитель центрального штаба иранских вооружённых сил "Хатам аль-Анбия" заявил, что любая атака на энергосистему Ирана спровоцирует ответный удар по всем американским объектам энергетической, информационной и опреснительной инфраструктуры в регионе. Это демонстрирует эскалацию противостояния, которая может привести к дальнейшему обострению конфликта.
Ормузский пролив является ключевой транспортной артерией мира: через него проходит от 20 до 30 процентов мирового морского экспорта нефти и значительная часть сжиженного природного газа (СПГ). Блокада этого пути уже привела к резкому скачку цен на энергоносители на мировых рынках. По оценкам разведывательного управления Пентагона, Иран способен удерживать пролив закрытым на срок от одного до шести месяцев.
Ранее Дональд Трамп в своей соцсети Truth Social утверждал, что США якобы "стерли Иран с лица земли" на несколько недель раньше срока, и добавил, что не заинтересован в сделке, которую, по его словам, хочет заключить Тегеран. Относительно обеспечения безопасности судоходства позиция Белого дома остаётся переменчивой: если сначала Трамп обещал военное сопровождение судов, то позже заявил, что ответственность за безопасность должны нести страны, чьи экономики напрямую зависят от этого маршрута.