Xalqaro Energetika Agentligi (IEA) rahbari Fatih Birol Avstraliyadagi Milliy Matbuot klubida chiqish qilib, Yaqin Sharq mintaqasidagi harbiy mojarolar fonida to'qqiz mamlakatda 40 dan ortiq energetika obyektlari jiddiy yoki juda jiddiy shikastlanganligini e'lon qildi. Ushbu obyektlarga neft konlari, neftni qayta ishlash zavodlari va quvurlar kiradi, ularning tiklanishi uzoq vaqt talab qilishi mumkin, bu esa jahon energiya yetkazib berishida uzoq muddatli uzilishlarga olib kelishi mumkin, hatto jangovar harakatlar tugagandan keyin ham.
Birol hozirgi inqirozning oqibatlarini 1970-yillardagi neft shoklari va 2022-yildagi gaz inqirozining birgalikdagi ta'siriga qiyoslab, faqat neft va gaz emas, balki neft-kimyo mahsulotlari, o'g'itlar, oltingugurt va geliy yetkazib berishining ham buzilganligini ta'kidladi. U Osiyoni eng zaif tomon deb hisoblab, bu mintaqaning Yaqin Sharq neftiga yuqori bog'liqligini ko'rsatdi. IEA rahbari, shuningdek, mamlakatlarni birgalikda harakat qilishga chaqirdi va Xitoyning yoqilg'i eksportiga qo'ygan cheklovlarini tanqid qildi.
Fevral oyi oxiridan boshlab, AQSh va Isroilning Eron qarshi boshlagan harbiy operatsiyasidan so'ng, Tehron javoban, jumladan, Fors ko'rfazi mamlakatlarining energetika infratuzilmasiga zarbalar berdi. Mart oyi boshida, kundalik quvvati 922 ming barrel bo'lgan Abu-Dabidagi eng yirik neftni qayta ishlash majmuasi Er-Ruvaysga uchuvchisiz samolyot hujum qilib, yong'in kelib chiqishiga sabab bo'ldi, bu esa mintaqaviy va global energiya xavfsizligiga qo'shimcha tahdidlar keltirdi.

Исполнительный директор Международного энергетического агентства (МЭА) Фатих Бироль, выступая в Национальном пресс-клубе Австралии, заявил, что на фоне военных конфликтов в регионе более 40 энергетических объектов в девяти странах Ближнего Востока получили серьёзные или очень серьёзные повреждения. Эти объекты включают нефтяные месторождения, нефтеперерабатывающие заводы и трубопроводы, восстановление которых займёт значительное время, что может привести к длительным перебоям в глобальных поставках энергии даже после завершения боевых действий.
Бироль сравнил последствия текущего кризиса с совокупным воздействием нефтяных шоков 1970-х годов и газового кризиса 2022 года, отметив, что нарушены поставки не только нефти и газа, но и нефтехимической продукции, удобрений, серы и гелия. Он указал, что наиболее уязвимой стороной является Азия из-за её высокой зависимости от ближневосточной нефти. Глава МЭА также призвал страны к совместным действиям и раскритиковал ограничения Китая на экспорт топлива, что, по его словам, усугубляет глобальный энергетический дефицит.
С конца февраля, после начала военной операции США и Израиля против Ирана, Тегеран в ответ наносит удары, в том числе по энергетической инфраструктуре стран Персидского залива. В начале марта беспилотник атаковал крупнейший в ОАЭ нефтеперерабатывающий комплекс Эр-Рувайс в Абу-Даби мощностью 922 тысячи баррелей в сутки, вызвав пожар, что подчёркивает растущие угрозы региональной и глобальной энергетической безопасности.