AQSh Prezidenti Donald Trump “Urush departamenti” deb atagan Mudofaa vazirligiga Eronning energiya infratuzilmasiga hujumlarni besh kun muddatga to‘xtatishni buyurdi. Trump bu qarorni dushanba kuni o‘zining Truth Social ijtimoiy tarmog‘idagi postida e’lon qildi. U o‘sha yerda Vashington va Tehron o‘rtasida Yaqin Sharqdagi dushmanliklarni to‘liq hal qilish bo‘yicha “juda yaxshi va samarali suhbatlar” bo‘lganini da’vo qildi.
Biroq, Eron rasmiylari bu da’voni rad etishdi. Eronning Tasnim axborot agentligi ma’lum bir rasmiy mansabdor shaxsga tayanib, Hormuz bo‘g‘ozi urushdan oldingi holatiga qaytmasligini va energiya bozorlari beqaror bo‘lib qolishini, shuningdek, AQSh bilan hech qanday muzokaralar olib borilmayotganini xabar qildi. Shu bilan birga, Tehron mintaqaviy muloqotni davom ettirmoqda.
Trumpning bu qarori uning Eronni Hormuz bo‘g‘ozini 48 soat ichida to‘liq ochishga chaqirgan ultimatumi muddati tugashidan bir kun oldin keldi. Agar Eron buni bajarmasa, AQSh Eronning eng yirik elektr stansiyalarini bosqichma-bosqich yo‘q qilish bilan tahdid qilgan edi. Trump “eng kattasi” deb Damavand (Pakdasht) kombinatsiyalangan elektr stansiyasini nazarda tutgan bo‘lishi mumkin, uning quvvati 2900 megavattga yaqin. Bu bir nechta yirik shaharlarning elektr ehtiyojini qondirishga yetarli.
Eron javoban Isroil va mintaqadagi AQSh harbiy bazalarini quvvatlantiruvchi elektr stansiyalariga hujum qilish bilan tahdid qildi. Eronning Islom Inqilobi gvardiyasi korpusi (IRGC) rahbariyatining katta maslahatchisi Ebrahim Jabari 2-mart kuni dunyo neft va gazining 20 foizi o‘tadigan Hormuz bo‘g‘ozini “yopilgan” deb e’lon qildi. Bu neft narxlarining 100 dollardan oshishiga sabab bo‘ldi.
Eron Parlamenti spikeri Muhammad Bog‘ir G‘olibof ijtimoiy tarmoqlarda AQShning moliyaviy sub’ektlari, jumladan, AQSh g‘aznachilik obligatsiyalarini sotib oluvchilar ham “qonuniy nishon” ekanligini e’lon qildi. IRGC bayonotida esa “Agar siz elektr energiyasiga hujum qilsangiz, biz ham elektr energiyasiga hujum qilamiz” degan tahdid mavjud.
Shu bilan birga, Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aragchi va Prezident Mas‘ud Pezeshkian bo‘g‘oz faqat AQSh va Isroil kemalariga yopiqligini, boshqa mamlakatlar uchun ochiq ekanligini ta’kidladilar. So‘nggi hafta davomida asosan Hindiston, Pokiston, Turkiya va Xitoy bayrog‘i ostidagi bir qancha kemalar bo‘g‘ozdan o‘tishga ruxsat oldi.
Urush davomida mintaqaviy energiya infratuzilmasi takroriy hujumlarga uchradi. Qatarning Ras Laffan va Mesaieed shaharlaridagi suyuq tabiiy gaz (LNG) ishlab chiqarish ob’ektlari Eron hujumlari tufayli to‘xtatildi, bu yillik daromadning 20 milliard dollar yo‘qotilishiga olib keldi. Saudiya Arabistonining eng yirik neftni qayta ishlash zavodi Ras Tanura ham yong‘in tufayli ishlamay qoldi, rasmiylar buni Eron dronlarining qoldiqlari sabab bo‘lgan deb hisoblashdi.
Eron, shuningdek, AQSh harbiy byudjetini moliyalashtiradigan “moliyaviy sub’ektlar”ni nishonga olish bilan tahdid qildi. IRGC bilan bog‘liq Tasnim agentligi Google, Microsoft, Palantir, IBM, Nvidia va Oracle kabi kompaniyalarning Isroil va ko‘rfaz mamlakatlaridagi ofis va infratuzilmalarini “Eronning yangi nishonlari” ro‘yxatiga kiritdi.
Suv tanqisligi cheklovchi omil bo‘lib, Bahrayn va Qatarda iste’mol qilinadigan suvning 100 foizi, Birlashgan Arab Amirliklarida 80 foizdan ortig‘i, Saudiya Arabistonida esa 50 foizi suvni chuchuklantirish zavodlaridan keladi. So‘nggi voqealar shuni ko‘rsatdiki, bu muhim infratuzilma ham hujumlarga duchor bo‘lishi mumkin.

Президент США Дональд Трамп приказал Министерству обороны, которое администрация Трампа называет «Военным департаментом», приостановить атаки на энергетическую инфраструктуру Ирана на пять дней. Об этом он заявил в понедельник в своем посте в социальной сети Truth Social. Там же он утверждал, что между Вашингтоном и Тегераном прошли «очень хорошие и продуктивные переговоры относительно полного и тотального урегулирования нашей враждебности на Ближнем Востоке».
Однако иранские официальные лица опровергли эти заявления. Информационное агентство Tasnim со ссылкой на официальное лицо сообщило, что Ормузский пролив не вернется к довоенным условиям, энергетические рынки останутся нестабильными, а переговоры с США не ведутся. При этом Тегеран продолжает региональный диалог.
Решение Трампа последовало за его ультиматумом Ирану, в котором он потребовал в течение 48 часов полностью открыть Ормузский пролив под угрозой уничтожения иранских электростанций, начиная с крупнейшей. Под «крупнейшей», предположительно, подразумевается комбинированная электростанция Дамаванд (Пакдашт) в провинции Тегеран мощностью около 2900 мегаватт, что достаточно для снабжения нескольких крупных городов.
Иран в ответ пригрозил атаковать электростанции в Израиле и объекты, снабжающие электроэнергией военные базы США в регионе. Старший советник командующего Корпусом стражей исламской революции (КСИР) Эбрахим Джабари 2 марта объявил о «закрытии» Ормузского пролива, через который проходит 20% мировой нефти и газа. Это способствовало росту цен на нефть выше 100 долларов за баррель.
Спикер парламента Ирана Мохаммад Багер Галибаф в социальных сетях заявил, что «финансовые субъекты», финансирующие военный бюджет США, включая покупателей казначейских облигаций США, являются «законными целями». В заявлении КСИР говорится: «Если вы атакуете электроэнергию, мы атакуем электроэнергию».
В то же время министр иностранных дел Ирана Аббас Араги и президент Масуд Пезешкиан подчеркнули, что пролив закрыт только для судов США и Израиля, а для других стран остается открытым. На прошлой неделе несколько судов в основном под флагами Индии, Пакистана, Турции и Китая получили разрешение на проход.
В ходе конфликта региональная энергетическая инфраструктура неоднократно подвергалась атакам. Катарская компания QatarEnergy приостановила производство сжиженного природного газа (СПГ) после иранских атак на объекты в Рас-Лаффане и Месаиде, что привело к потере около 20 млрд долларов годового дохода. Саудовская Аравия остановила работу крупнейшего нефтеперерабатывающего завода Рас-Танура после пожара, вызванного, по утверждениям властей, обломками сбитых иранских дронов.
Иран также пригрозил нацелиться на «финансовые субъекты», поддерживающие военные активы США. Агентство Tasnim, связанное с КСИР, опубликовало список офисов и инфраструктуры американских компаний, таких как Google, Microsoft, Palantir, IBM, Nvidia и Oracle, в Израиле и странах Персидского залива, назвав их «новыми целями Ирана».
Водный кризис усугубляет ситуацию: в Бахрейне и Катаре 100% потребляемой воды, в ОАЭ — более 80%, в Саудовской Аравии — 50% производятся опреснительными установками. Недавние атаки на опреснительные заводы в Иране и Бахрейне показали уязвимость этой критически важной инфраструктуры.