G‘arbiy Sohilda yashovchi ekstremist yahudiy mustamlaka aholisi Falastin qishloqlariga bir qator hujumlar uyushtirdi. Ular uylarga, transport vositalariga va qishloq xo‘jaligi maydonlariga o‘t qo‘yish, shuningdek, binolarni vayron qilish orqali keng ko‘lamli zarar yetkazdi. Hujumlar 18 yoshli mustamlaka aholisi Yehuda Shermanning shanba kuni Falastinlik haydovchi tomonidan sodir etilgan avtohalokatda halok bo‘lishidan so‘ng boshlangan. Politsiya bu hodisani ataylab yoki tasodifiy ekanligini tekshirishni davom ettirmoqda.
Hujumlar haqidagi xabarlar ortidan, mustamlaka aholisi tomonidan foydalaniladigan WhatsApp guruhlarida "qasos kampaniyasi" chaqirilgan. Isroil ommaviy axborot vositalarining ma’lum qilishicha, bir kechada 20 dan ortiq mustamlaka aholisi hujumlari qayd etilgan. BMT ma’lumotlariga ko‘ra, AQSh va Isroilning Eron hujumidan keyin mustamlaka aholisi zo‘ravonligi keskin oshgan va 1-martdan beri olti Falastinlik mustamlaka aholisi tomonidan o‘ldirilgan.
Isroil Mudofaa Kuchlari (IDF) o‘z bayonotida, shanba kechasi Falastin qishloqlariga "binolar va mulkka qarshi o‘t qo‘yish harakatlari va hududdagi tartibsizliklar" haqida xabarlar olgach, qo‘shinlar va chegara politsiyasi bo‘linmalarini yuborganini bildirdi. Jalud, Qaryut, al-Funduqmiya va Silat al-Dhah qishloqlari hujumga uchragan joylar qatorida bo‘ldi. Onlayn tarqalgan videolarda 90 dan ortiq qora kiyimli va niqobli shaxslarning Jaludga kirib kelayotgani ko‘rsatilgan.
Falastin Qizil Yarim Oy Jamiyati ma’lumotlariga ko‘ra, Jaluddagi hujumchilarga qarshi chiqqan kamida uch Falastinlik boshidan jarohat olib, kasalxonaga olib ketilgan. Isroil ommaviy axborot vositalari mustamlaka aholisi tomonidan foydalaniladigan WhatsApp guruhidagi bir xabarda "Yahudiylar to‘kilgan yahudiy qoni uchun jim qolmaydi" deb yozilganini xabar qildi. Falastin Tashqi Ishlar Vazirligi bu hujumni qoralab, u "uylar va mulkni yoqish, tinch aholini qo‘rqitish va o‘ldirish, shuningdek, Hayit al-Fitr bayrami davomida muhim yo‘llar, chorrahalar va asosiy ko‘chalarni nishonga olish"ni o‘z ichiga olganini ta’kidladi.
Isroil politsiyasi yakshanba kuni chegara qo‘riqchilari Deir al-Hatab qishlog‘i yaqinida besh kishini qo‘lga olganini, shuningdek, Itamar mustamlakasi yaqinida bir nechta Isroil fuqarolari xavfsizlik kuchlariga hujum qilganidan so‘ng bir ofitser yaralanganini ma’lum qildi. Politsiya "ekstremist zo‘ravon shaxslarga nisbatan nol bag‘rikenglik" bilan ish olib borayotganini qo‘shdi. Falastinliklarning huquqlarini himoya qilish uchun ishlaydigan Isroil fuqarolik huquqlari guruhi Yesh Din bu hujumlarni "pogromlar kechasi" deb ta’rifladi.
Isroil ommaviy axborot vositalarining xabar berishicha, yakshanba kuni tushdan keyin Yehuda Shermanning dafn marosimida 500 dan ortiq kishi, jumladan, Falastinliklarga qarshi zo‘ravonlikni qo‘zg‘atgani uchun Buyuk Britaniya va boshqa mamlakatlar tomonidan sanksiyalangan Isroilning o‘ng qanot moliya vaziri Bezalel Smotrich ishtirok etgan. Yakshanba kechasi yahudiy mustamlaka aholisi G‘arbiy Sohilda norozilik bildirish uchun yo‘llarni to‘sib qo‘ygan.
Bu oyning boshida Yevropa Ittifoqi va Buyuk Britaniya Isroildan 28-fevralda Eron urushi boshlanganidan beri sodir bo‘layotgan Falastinliklarga qarshi mustamlaka aholisi zo‘ravonligining keskin o‘sishini to‘xtatishni talab qilgan. BMT ma’lumotlariga ko‘ra, yil boshidan beri ettita Falastinlik Isroil mustamlaka aholisi tomonidan, 18 nafari Isroil kuchlari tomonidan o‘ldirilgan, ularning 15 tasi Eron urushi boshlanganidan keyin sodir bo‘lgan. Isroilning markaziy-chap Demokratlar partiyasi rahbari Yair Golan so‘nggi hujumlarni qoralab, Isroil hukumati buning sodir bo‘lishiga yo‘l qo‘yayotganini aybladi.

Экстремистские еврейские поселенцы на оккупированном Западном берегу совершили серию нападений на палестинские деревни. Они поджигали дома, транспортные средства и сельскохозяйственные угодья, а также разрушали здания, причиняя масштабный ущерб. Атаки начались после гибели 18-летнего поселенца Иегуды Шермана в субботу в результате ДТП с участием палестинского водителя. Полиция расследует, был ли инцидент умышленным или случайным.
После сообщений о нападениях в группах WhatsApp, используемых поселенцами, прозвучали призывы к "кампании мести". По данным израильских СМИ, за одну ночь было зарегистрировано более 20 атак поселенцев. Согласно информации ООН, насилие со стороны поселенцев резко возросло после атаки США и Израиля на Иран, и с 1 марта шесть палестинцев были убиты поселенцами.
Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) в своем заявлении сообщила, что в субботу вечером войска и пограничные полицейские подразделения были направлены в несколько палестинских деревень после получения сообщений о том, что израильские гражданские лица "совершают поджоги строений и имущества, а также участвуют в беспорядках в районе". Среди подвергшихся нападению деревень — Джалуд, Карьют, аль-Фундукмия и Силат-ад-Дах. В распространяемых онлайн видео видны более 90 человек в черной одежде, многие в масках, врывающихся в Джалуд.
По данным Палестинского общества Красного Полумесяца, по меньшей мере три палестинца получили ранения головы и были доставлены в больницу после столкновений с нападавшими в Джалуде. Израильские СМИ сообщили, что в одной из групп WhatsApp, используемых поселенцами, было написано: "Евреи не останутся молчаливыми из-за пролитой еврейской крови". Министерство иностранных дел Палестины осудило нападение, заявив, что оно включало "поджоги домов и имущества, терроризирование и убийства мирных жителей, а также нацеливание на жизненно важные дороги, перекрестки и главные улицы во время Ид аль-Фитр".
Израильская полиция в воскресенье сообщила, что пограничники задержали пять человек возле деревни Дейр-аль-Хатаб, а также что один офицер был ранен после нападения нескольких израильских гражданских лиц на силы безопасности возле поселения Итамар. Полиция заявила, что действует "с нулевой терпимостью к экстремистским насильственным лицам". Израильская правозащитная группа "Еш Дин", работающая над защитой прав палестинцев, описала атаки как "ночь погромов".
По данным израильских СМИ, в воскресенье днем на похоронах Иегуды Шермана присутствовало более 500 человек, включая ультраправого министра финансов Израиля Бецалеля Смотрича, который был подвергнут санкциям со стороны Великобритании и других стран за подстрекательство к насилию против палестинцев. В воскресенье вечером еврейские поселенцы блокировали дороги в знак протеста на Западном берегу.
В начале этого месяца Европейский союз и Великобритания потребовали от Израиля остановить всплеск насилия поселенцев против палестинцев, который произошел после начала войны в Иране 28 февраля. По данным ООН, с начала года семь палестинцев были убиты израильскими поселенцами и 18 — израильскими силами, причем 15 из этих убийств произошли после начала войны в Иране. Лидер израильских центристско-левых "Демократов" Яир Голан осудил последние нападения, обвинив правительство Израиля в попустительстве.