Donald Trumpning siyosatga kirishidan beri, uning Eron bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri to‘qnashuvi tartibsizlik, cheksiz urush va global beqarorlikka olib keladi, deb tanqid qilingan. Biroq, bugun dunyo AQShning tezkor va qat'iy harakatlari natijasida terrorchi davlat ustidan aniq harbiy g‘alabaga guvoh bo‘lmoqda, bu esa uzoq vaqtdan beri AQSh va global tinchlikni tahdid qilgan.
Ko‘p yillar davomida AQSh tashqi siyosati “cheklash”, “strategik sabr” va “o‘lchovli javoblar” kabi noaniq tushunchalar ostida murosaga asoslangan edi. Bu vaqt ichida Eron Yaqin Sharqda ta'sirini kengaytirdi, vositachi militsiyalarni moliyalashtirdi, global energiya manbalarini tahdid qildi va Vashingtonning ishonchiga ochiqdan-ochiq qarshi chiqdi. Trump esa an'anaviy yondashuvni rad etib, kuchli zarba berish va tez harakat qilish formulasi orqali AQShning tahdidlarga bo‘ysunmasligini aniq bildirdi.
Tashqi siyosat muassasasi hali ham “g‘alaba”ni 20-asrdagi kabi rejimni ag‘darish, mamlakatni bosib olish va hukumatni qayta qurish deb tushunadi. Ammo Trump AQSh kuchining maqsadi demokratik jamiyatlar qurish emas, balki tahdidlarni yo‘q qilish ekanligini tushunadi. Agar Eronning harbiy rahbariyati zaiflashgan, AQSh kuchlari va ittifoqchilariga tahdid kamaygan va yadroviy ambitsiyalari sezilarli darajada cheklangan bo‘lsa, missiya allaqachon muvaffaqiyatga erishgan va urushni tugatish vaqti kelgan.
Trump g‘alabani e'lon qilganda, u buni jimjitlik bilan emas, balki to‘g‘ridan-to‘g‘ri: “Amerika zarba berdi, Amerika yutdi va Amerika buni cheksiz urushsiz amalga oshirdi”, deb aytadi. Uning vaqtni tanlash mahorati – kuch cho‘qqisida g‘alabani e'lon qilish – nafaqat Eronga, balki butun dunyoga kuchli signal yuboradi: AQSh yana qizil chiziqlarga ega va tahdidlar kuch bilan javob topadi.
Amerika chap qanoti tanqidchilari Trumpning g‘alabasini “erta” va usullarini “noqonuniy” deb baholaydi, lekin ularning asosiy noroziligi uning diplomatik va ko‘p tomonlama harakatlar o‘rniga Amerika o‘t kuchi orqali maqsadlarga erishishiga qarshi. Trumpning “Amerika birinchi” tashqi siyosati Ronal Reyganning “kuch orqali tinchlik” mantraasiga asoslanib, AQSh qat'iyatini namoyish etish va raqiblarni qaytarish uchun oldindan harakat qilishga tayyor. Bu yondashuv allaqachon samarali bo‘lgan va bugun yana isbotlangan.
O‘n yilliklar davom etgan beqarorlikdan so‘ng, Trumpning dunyoga xabari oddiy: Amerika qaytgan va Amerika manfaatlari birinchi o‘rinda. Amerika yangi cheksiz urushga muhtoj emas edi – u harakat qilishga tayyor prezidentga muhtoj edi. Va u aynan shuni oldi.

С тех пор как Дональд Трамп вошел в политику, критики утверждали, что прямое противостояние с Ираном при нем как президенте США приведет к хаосу, бесконечной войне и глобальной нестабильности. Однако сегодня мир наблюдает быстрые и решительные действия американской власти, ведущие к ясной военной победе над террористическим государством, которое долгое время угрожало миру и безопасности как США, так и всего мира.
Слишком долго внешняя политика США доминировалась колебаниями, замаскированными под изощренность. Президенты, как демократы, так и республиканцы, выступали за «сдерживание», «стратегическое терпение» и «взвешенные ответы», в то время как противники становились смелее и наглее. Иран расширял свое влияние на Ближнем Востоке, финансировал прокси-милиции, угрожал глобальным энергопоставкам и открыто бросал вызов авторитету Вашингтона, атакуя американские интересы, персонал и активы. Трамп отверг традиционный подход еще до вступления в должность, считая, что бесконечные переговоры или осторожные дипломатические заявления не остановят режим, который уступает только силе.
Внешнеполитическое истеблишмент до сих пор определяет «победу» так же, как в XX веке: свергнуть режим, оккупировать страну и перестроить ее правительство по своему вкусу. Эта модель времен Второй мировой и холодной войны сработала в Европе, Азии и Латинской Америке, но не на Ближнем Востоке – Ирак и Афганистан доказали, что нациестроительство может быть тщетным. Трамп, якобы, понимает то, что Вашингтон не хочет признавать: применение американской силы должно быть направлено не на построение демократических обществ, а на устранение угроз.
Если иранское военное руководство ослаблено, его способность угрожать силам США и союзникам снижена, а ядерные амбиции значительно отброшены назад, то миссия уже достигла успеха, и пора заканчивать войну. Трамп, как утверждается, объявит победу прямо и просто: «Америка нанесла удар, Америка победила, и Америка сделала это без новой бесконечной войны». Его талант выбора времени – объявление победы на пике силы – посылает мощный сигнал не только Ирану, но и всему миру: у США снова есть красные линии, и угрозы будут встречаться силой, а не речами.
Критики с американских левых, вероятно, назовут любую победу Трампа «преждевременной», а его методы «незаконными» и безрассудными, но их истинный дискомфорт связан с использованием американской огневой мощи для достижения целей, которые, по их мнению, должны достигаться только через дипломатию и многосторонние, а не односторонние действия. Внешняя политика «Америка прежде всего» Трампа, якобы, опирается на мантру Рональда Рейгана «мир через силу», будучи готовой упреждающе применять американскую мощь для демонстрации решимости и сдерживания противников.
После десятилетий колебаний послание Трампа миру, как утверждается, просто: Америка вернулась, и американские интересы на первом месте. Америке не нужна была новая бесконечная война – ей нужен был президент, готовый действовать. И она получила именно это.