2024-yil 29-yanvar kuni, G‘azo shahrida, 5 yoshli Hind Rajabning o‘limi butun dunyoni larzaga keltirdi. U o‘zining o‘tmishdosh qarindoshlari jasadlari bilan o‘ralgan mashinada qolib ketganida, onasi va favqulodda xizmat xodimlariga yordam so‘rab murojaat qilgan edi. Falastin Qizil Yarim Oy jamiyati tez yordam mashinasi Isroil harbiylaridan ruxsat olgach, qizni qutqarish uchun yuborildi, ammo belgilangan va sirenasi ishlayotgan mashina Isroil tanki o‘qiga uchradi, natijada ikkita paramedik halok bo‘ldi. To‘qqizta qurbonning qoldiqlari 12 kun o‘tgach topildi.
Ikki yil o‘tgach, Avaaz global kampaniya guruhi tomonidan tayyorlangan hisobot bu hodisani Isroil armiyasining "ikki marta urish" hujumi deb da‘vo qilmoqda. Hisobotda, bu harakatlar Jeneva konvensiyalari va Rim Statuti ostidagi xalqaro jang qonunlarini buzganligi haqida dalillar keltirilgan. Avaazning aytishicha, "Koordinatsiya va vaqtni qayta tiklash, tez yordam missiyasiga ruxsat berilganligini ko‘rsatadi, bu esa favqulodda vaziyatda yordamga kelgan tibbiy xodimlarni nishonga olgan holda ataylab vaqtlangan ikkinchi zarba borligining sezilarli dalillarini taqdim etadi".
Hisobot, tez yordam mashinasi Isroil harbiy qismi COGATdan Hindga yordam berish uchun ruxsat olganligini ta‘kidlaydi, shuning uchun Isroil kuchlari birinchi yordamchilar qachon kelishini va ularning yo‘nalishini aniq bilgan. Oila avtomobiliga birinchi o‘q uzilishidan tez yordam mashinasiga hujumgacha uch soat o‘tgani, Isroil armiyasining "vaziyatni anglash, aloqa va qaror qabul qilish" uchun keng imkoniyatga ega bo‘lganligini ko‘rsatadi. Avaaz bunday hujumning "o‘ldirishga qaratilgan" ekanligini aytadi.
Isroil hukumedi dastlab o‘z kuchlari voqea joyida bo‘lmaganligini da‘vo qilgan, keyinroq esa oila mashinasidagi 335 o‘q teshigi Isroil askarlari va falastinlik jangchilar o‘rtasidagi o‘q almashinuvidan kelib chiqqanligini ta‘kidlagan. Biroq, London universitetidagi Forensic Architecture guruhi tomonidan o‘tkazilgan tergov sun‘iy yo‘ldosh tasvirlari va audio yozuvlarni tahlil qilib, atrofda faqat bir nechta Isroil Merkava tanklari borligini va hech qanday o‘q almashinuvining dalili yo‘qligini aniqladi.
Avaaz hisoboti, G‘azodagi Isroilning genotsidal urushi davomida 1500 dan ortiq sog‘liqni saqlash xodimlari o‘ldirilganligini, shu jumladan oktabrdan boshlab amal qilgan da‘vo qilingan "olov o‘chirish" dan keyin ham bir nechtasi halok bo‘lganligini qayd etadi. Guruh bu ikki zarbani urush jinoyati deb hisoblaydi va Xalqaro Jinoyat Sudiga (ICC) javobgarlarni sudga tortishni taklif qilmoqda. Hind Rajab Jamg‘armasi bayonotida, ular 24 nafar javobgar jinoyatchi nomlarini aniqlaganliklarini va Avaaz bilan tez yordam mashinasiga hujum haqida sud arizasi berish uchun hamkorlik qilishga tayyor ekanliklarini bildirdi.

29 января 2024 года в городе Газа произошла трагедия, потрясшая мир: 5-летняя Хинд Раджаб оказалась в ловушке в автомобиле, окруженном телами шести ее родственников, и в последние часы жизни отчаянно умоляла мать и спасателей о помощи. После получения разрешения от израильских военных машина скорой помощи Палестинского Красного Полумесяца была отправлена для спасения девочки, но отмеченное транспортное средство с включенными сиренами подверглось обстрелу израильского танка, в результате чего погибли два парамедика. Останки девяти жертв были обнаружены 12 дней спустя.
Спустя два года после трагедии, отчет глобальной кампании Avaaz утверждает, что это была атака «двойного удара» со стороны израильской армии. В отчете представлены доказательства того, что убийства нарушили международное право ведения боевых действий в соответствии с Женевскими конвенциями и Римским статутом. Avaaz заявляет: «Восстановление координации и времени вокруг утвержденной миссии скорой помощи показывает, что имеются существенные доказательства преднамеренной тактики «двойного удара» – первоначального военного удара, за которым следует преднамеренно рассчитанный второй удар по спасателям и медицинскому персоналу, прибывающим на помощь».
Отчет подчеркивает, что скорая помощь получила разрешение от COGAT, подразделения израильских военных, для оказания помощи Хинд, поэтому израильские силы точно знали, когда прибудут спасатели и какой маршрут они будут использовать. Между первоначальным обстрелом семейного автомобиля и атакой на скорую помощь прошло около трех часов, что указывает на то, что израильская армия имела ample возможность для «осознания ситуации, связи и принятия командных решений». Avaaz утверждает, что атака на скорую помощь танком указывает на «смертельное нацеливание», а не на предупредительный выстрел.
Израильское правительство первоначально заявляло, что его силы не присутствовали на месте происшествия, позже утверждая, что 335 пулевых отверстий в автомобиле семьи являются результатом перестрелки между израильскими солдатами и палестинскими боевиками. Однако последующее расследование группы Forensic Architecture из Лондонского университета, основанное на анализе спутниковых снимков и аудиозаписей, выявило присутствие только нескольких израильских танков Merkava вблизи автомобиля семьи и отсутствие доказательств какой-либо перестрелки.
Отчет Avaaz отмечает, что за время геноцидальной войны израильского режима в Газе было убито более 1500 медицинских работников, включая нескольких после вступления в силу так называемого «перемирия» в октябре. Группа считает, что двойной удар представляет собой военное преступление, и призывает Международный уголовный суд (МУС) привлечь виновных к ответственности. Фонд Хинд Раджаб в заявлении сообщил, что они определили имена 24 ответственных преступников и готовы сотрудничать с Avaaz по подаче иска в отношении атаки на скорую помощь.