O‘tgan hafta Yaqin Sharqdagi harbiy bazada AQShning F-35 qiruvchi samolyoti favqulodda qo‘nishi sodir bo‘ldi. Bu voqea AQSh-Eron urushi davrida yuz berdi. Ikki manba va Eron davlat ommaviy axborot vositalari samolyot Eron tomonidan urilganini da‘vo qilmoqda. Agar bu haqiqat bo‘lsa, bu urush davrida birinchi marta AQShning asosiy qiruvchi samolyoti F-35 ga tegish bo‘ladi.
AQSh Markaziy qo‘mondonligi (CENTCOM) vakiti kapitan Tim Xokins samolyot xavfsiz qo‘nganini va uchuvchining holati barqaror ekanligini aytdi. U voqea tergov qilinayotganini qo‘shimcha qildi, lekin sabab yoki joyni aniqlamadi. Shu kuni Eronning Islom inqilobi gvardiyasi AQSh samolyotini nishonga olganini e‘lon qildi. "Havo va kosmos kuchlari" jurnali hisobotiga ko‘ra, uchuvchi o‘q parchalari yaralangan va samolyot yerdan otilgan o‘q bilan urilgan.
F-35 Lockheed Martin tomonidan ishlab chiqarilgan yashirin qiruvchi samolyotlar oilasidir. Uning rasmiy veb-sayti uni "dunyodagi eng ilg‘or qiruvchi samolyot" deb ataydi. Samolyotning obro‘si yashirin texnologiya, ilg‘or sensorlar va yuqori tezlikdagi hisoblash qobiliyatidan kelib chiqadi. Britaniyalik xavfsizlik maslahatchisi Jon Fillips radar tizimlarining muhimligini ta‘kidladi va ayrim mamlakatlarga faqat ma‘lum radar turlari berilgani haqidagi mish-mishlarni eslatdi.
F-35 ning uch turi mavjud: F-35A (eng keng tarqalgan), F-35B (vertikal qo‘nish qobiliyatiga ega) va F-35C (supersonik). Qaysi model urilgani noma‘lum. AQSh rasmiylari hali Eron o‘tidan urilganini tasdiqlamadi. Prezident Donald Tramp: "Biz xohlagan joyimizda uchamiz. Hech kim bizga o‘t ochmaydi" dedi. Eron da‘volari tasdiqlansa, bu F-35 ning urushda zaif ekanligini ko‘rsatadi.
Xalqaro inqirozlar guruhi direktori Ali Vaez bu muhim bo‘lishini, chunki bu F-35 ning zich havo mudofaasi muhitida ham himoyasiz ekanligini ko‘rsatishini aytdi. Urush boshlanganidan beri AQSh 12 MQ-9 Reaper dronini yo‘qotgani, shuningdek, boshqa samolyotlar zarar ko‘rgani haqida xabarlar bor. Eron kamida 1,444 kishi halok bo‘lganini da‘vo qilmoqda.

На прошлой неделе американский истребитель F-35 совершил аварийную посадку на базе на Ближнем Востоке во время эскалации войны США и Израиля против Ирана. Два источника и иранские государственные СМИ утверждают, что самолет был поражен Ираном после боевого вылета. Если это правда, это станет первым случаем поражения F-35, ключевого элемента воздушной мощи Вашингтона, в ходе этого конфликта.
Представитель Центрального командования США (CENTCOM) капитан Тим Хокинс заявил, что самолет благополучно приземлился, а пилот находится в стабильном состоянии. Он добавил, что инцидент расследуется, не уточняя причину или место посадки. В тот же день Корпус стражей исламской революции Ирана выпустил заявление о поражении американского самолета. По данным журнала Air & Space Forces, пилот получил ранения осколками, а самолет был поражен огнем с земли.
F-35 — это семейство малозаметных истребителей, производимых американской компанией Lockheed Martin. Его официальный сайт называет F-35 Lightning II «самым передовым истребителем в мире». Репутация самолета основана на стелс-технологиях, продвинутых датчиках и высокоскоростных вычислениях. Британский эксперт Джон Филлипс отметил важность радарных систем и слухи о том, что некоторым странам предоставляются только определенные радары для предотвращения обратной разработки.
Существует три типа F-35: F-35A (наиболее распространенный), F-35B (способен к вертикальной посадке) и F-35C (сверхзвуковой). Неизвестно, какая модель была поражена. Американские официальные лица еще не подтвердили поражение от иранского огня. Президент Дональд Трамп заявил: «Мы летаем, где хотим. Нас даже не обстреливают». Если утверждения Ирана подтвердятся, это покажет уязвимость F-35 в войне.
Директор проекта по Ирану в Международной группе по кризисам Али Ваэз отметил, что это было бы значимо, поскольку демонстрирует незащищенность F-35 в плотной системе ПВО. С начала войны США, по сообщениям, потеряли 12 беспилотников MQ-9 Reaper, а также были повреждены другие самолеты. Иран утверждает о гибели не менее 1 444 человек с начала конфликта.