Londonning Golders Green tumanida, yahudiy jamoasi ko‘p bo‘lgan hududda, Hatzola Northwest tashkilotiga tegishli to‘rtta favqulodda tibbiy yordam mashinasi o‘t qo‘yilgan. Bu voqea Buyuk Britaniya politsiyasi tomonidan antisemitizmga asoslangan nafrat jinoyati sifatida tergov qilinmoqda. Voqea joyiga ertalab chaqiruv kelganidan so‘ng, Metropolitan politsiyasi xodimlari yong‘inni aniqlagan, biroq hech kim jarohatlanmagan.
London yong‘in xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, mashinalardagi bir nechta gaz tsilindrlari portlab, yaqin atrofdagi kvartira binosining derazalari singan. Xavfsizlik choralari sifatida yaqin atrofdagi uylar evakuatsiya qilingan. Politsiya uchta gumonlanuvchini qidirmoqda, ammo hali hech kim hibsga olinmagan. Politsiya boshlig‘i Sarah Jackson bu voqea jamoatchilik orasida katta tashvish uyg‘otishini va tergov ishlari davom etayotganini ta’kidladi.
Birlashgan Qirollik Bosh vaziri Keir Starmer voqeani chuqur hayratda qoldiruvchi deb ta’riflab, X ijtimoiy tarmog‘ida: “Mening fikrlarim bu dahshatli yangilik bilan uyg‘ongan yahudiy jamoasi bilan. Antisemitizm bizning jamiyatimizda joyi yo‘q”, deb yozgan. Golders Green mahalliy kengashi a’zosi Peter Zinkin esa “kutilganidek, hayrat va dahshat, lekin ikkinchi javob – bu voqea sodir bo‘lganidan chuqur va og‘ir qayg‘u” hissiyatlarini bildirdi.
London yong‘in xizmati yong‘in 03:06 GMT vaqtida nazorat ostiga olinganligini ma’lum qildi. Bu voqea 2025-yil oktyabr oyida Manchesterdagi sinagogada Yom Kippur bayramini nishonlayotgan odamlarga qilingan hujumni eslatadi, u yerda hujumchi mashinasi bilan odamlarga hujum qilib, bittasini pichoqlab o‘ldirgan, yana bir kishi esa politsiya tomonidan tasodifan otilgan o‘qdan halok bo‘lgan. Bu hodisalar Buyuk Britaniyada antisemitizm va nafrat jinoyatlari muammosining davom etayotganligini ko‘rsatmoqda.

В лондонском районе Голдерс-Грин, где проживает крупная еврейская община, произошел поджог четырех машин скорой помощи, принадлежащих добровольческой организации Hatzola Northwest. Полиция Великобритании расследует инцидент как преступление на почве антисемитизма. По данным столичной полиции, вызов поступил рано утром в понедельник, но никто не пострадал, хотя взрывы газовых баллонов на транспортных средствах привели к повреждению окон в соседнем жилом доме.
Лондонская пожарная служба сообщила, что в результате взрывов были разбиты окна в прилегающем многоквартирном доме, а близлежащие дома были эвакуированы в качестве меры предосторожности. Полиция ищет трех подозреваемых, но арестов пока не произведено. Начальник полиции Сара Джексон заявила, что этот инцидент вызовет серьезную озабоченность в обществе, и офицеры остаются на месте для проведения срочных расследований.
Премьер-министр Великобритании Кир Стармер назвал происшествие глубоко шокирующим, написав в X: «Мои мысли с еврейской общиной, которая просыпается сегодня утром с этой ужасной новостью. Антисемитизму нет места в нашем обществе». Член местного совета Голдерс-Грина Питер Зинкин выразил «шок и ужас, как и следовало ожидать, но вторая реакция – это глубокая и непреодолимая печаль от того, что это произошло».
Пожарная служба Лондона сообщила, что пожар был взят под контроль к 03:06 по Гринвичу. Этот инцидент напоминает о нападении в октябре 2025 года в Манчестере, где нападавший наехал на людей, собравшихся у синагоги для празднования Йом-Киппура, и заколол одного человека, а другой погиб от случайного выстрела полиции. Эти события подчеркивают сохраняющиеся проблемы с антисемитизмом и преступлениями на почве ненависти в британском обществе, несмотря на заявления властей о борьбе с ними.