Dushanba kuni Osiyo va Yevropa fond bozorlari keskin pasayishni boshdan kechirdi, chunki savdogarlar Eron va Fors ko'rfazi mintaqasidagi keskinlashuvning kamayishi yoki urush sababli o'sib borayotgan energiya narxlarining pasayishi haqida hech qanday aniq belgilarni ko'rmadilar. Bir qancha yirik Osiyo bozorlari 3% yoki undan ko'proqqa tushdi, Yevropaning asosiy indekslari ertalabki savdoda taxminan 2% yo'qotdi. Davlat obligatsiyalari daromadlari oshdi, hatto an'anaviy xavfsiz aktivlar bo'lgan oltin va kumush ham qiymatining mos ravishda 6% va 7% dan ortig'ini yo'qotdi.
Biroq, AQSh prezidenti Donald Trumpning uyg'onganidan keyin Eron haqidagi optimistik bayonotlari Yevropa bozorlarida o'sishni va AQShda savdoning ijobiy boshlanishini rag'batlantirdi. Osiyo bozorlari Trump Eron bilan ikki tomonlama muzokaralar olib borayotganini da'vo qilishni boshlashidan oldin yopilganligi sababli og'ir vaqt o'tkazdi, bu Tehrondan hali tasdiqlanmagan. Yevropada tush paytida, Trump hafta oxiridagi tahdidlariga nisbatan o'rtacha farq qiladigan ohangni aytishni boshlaganda, asosiy indekslar kun uchun ijobiy hududga sakrab chiqdi va ehtiyotkorlik bilan o'sishni qayd eta boshladi.
Germaniyaning DAX indeksi, ko'plab yirik G'arb bozorlari singari, 28-fevralda boshlangan AQSh va Isroilning Eron rahbari Oliy rahbar Oyatulloh Ali Xomeneyni va boshqa ko'plab yuqori martabali amaldorlarni o'ldirgan zarbalaridan beri butun oy davomida sezilarli darajada tushib ketdi. Asosiy nemis indeksi dushanba ertalab 22 000 ball ostiga tushdi, Tehronga birinchi hujumlardan oldin 25 000 dan yuqori savdo qilgan edi. Bu 12% dan ortiq cho'qqi pasayish edi, lekin savdo yopilishidan oldin 9,3% ga tiklandi. Bozor o'tgan yil aprel oyi boshidagi eng past darajasida, bu AQSh prezidenti Donald Trumpning Yevropani o'z ichiga olgan dunyoning ko'p qismiga qo'llagan "Ozodlik kuni" tariflari sabab bo'lgan vahima oqibatidir.
Frantsiyaning CAC 40 indeksi ham dushanba tushdan keyingi o'sishga qaramay, bir oy ichida qiymatining 9% ini yo'qotdi. Buyuk Britaniyaning FTSE 100 indeksi biroz yaxshiroq natija ko'rsatdi, bir oy ichida 7,4% ga tushdi, ehtimol qisman Buyuk Britaniyaning o'z neft resurslari tufayli. AQSh bozorlari Buyuk Britaniyada ko'rilgan qiymatlar bilan deyarli bir xil darajada tushib ketdi, Dow Jones indeksi taxminan 5% ga tushdi va S&P 500 indeksi esa bu davrda qiymatining taxminan 3,4% ini yo'qotdi.
Xurmuz bo'g'ozi hali ham bloklangan, mintaqaviy keskinlashuvning kamayishi belgilari kam. Dushanba kuni Trumpning hafta oxiridagi tahdidi, ya'ni AQSh 48 soat ichida Xurmuz bo'g'ozini to'liq ochmasa, Eronning elektr stantsiyalarini "yo'q qiladi" degani, Tehronga bunday zarbalarga javoban mintaqadagi AQSh va Isroilning energiya va infratuzilma aktivlarini nishonga olishini aytishga sabab bo'ldi. Xalqaro Energiya Agentligining ijrochi direktori Fatih Birol ham dushanba kuni ertalab Eron bilan urush sabab bo'lgan joriy iqtisodiy beqarorlik 1970-yillardagi ikki neft zarbasi va Rossiyaning 2022-yilda Ukrainaga bostirib kirishi oqibatlarining birlashmasidan ham og'irroq bo'lishi mumkinligi haqida ogohlantirdi.

В понедельник фондовые рынки Азии и Европы пережили резкое падение, поскольку трейдеры не увидели реальных признаков деэскалации в Иране или более широком регионе Персидского залива или снижения растущих цен на энергоносители, вызванных конфликтом. Несколько крупных азиатских рынков упали на 3% или более, основные европейские индексы потеряли около 2% в утренних торгах. Доходность государственных облигаций выросла, а даже традиционные безопасные активы, такие как золото и серебро, потеряли более 6% и 7% своей стоимости соответственно.
Однако оптимистичные заявления президента США Дональда Трампа после его пробуждения спровоцировали рост на европейских рынках и положительное начало торгов в США. Азиатские рынки пережили тяжелое время, закрывшись до того, как Трамп начал рекламировать предполагаемые двусторонние переговоры с Ираном, которые Тегеран еще не подтвердил. В полдень в Европе, когда Трамп начал говорить в несколько ином тоне по сравнению с его угрозами на выходных, основные индексы вернулись в положительную зону за день и начали фиксировать осторожный рост.
Немецкий индекс DAX, как и большинство основных западных рынков, значительно упал в целом в течение месяца с 28 февраля, когда удары США и Израиля по Ирану убили верховного лидера аятоллу Али Хаменеи и многих других высокопоставленных чиновников. Основной немецкий индекс опустился ниже 22 000 пунктов в начале понедельника, ранее торгуясь выше 25 000 до первых атак на Тегеран. Это было пиковое падение более чем на 12%, но он восстановился до 9,3% до закрытия торгов. Рынок находится на самом низком уровне с начала апреля прошлого года, после паники, вызванной так называемыми тарифами "Дня освобождения", введенными президентом США Дональдом Трампом для большей части мира, включая Европу.
Французский индекс CAC 40 также потерял 9% своей стоимости за месяц, несмотря на рост во второй половине дня в понедельник. Британский индекс FTSE 100 показал себя немного лучше, снизившись на 7,4% за месяц, возможно, отчасти из-за собственных нефтяных ресурсов Великобритании. Рынки США снизились более или менее в соответствии с значениями, наблюдаемыми в Великобритании, при этом Dow Jones упал примерно на 5%, а S&P 500 потерял около 3,4% своей стоимости за этот период.
Ормузский пролив все еще заблокирован, мало признаков региональной деэскалации. Понедельник последовал за угрозой Трампа на выходных, что США "сотрут с лица земли" электростанции Ирана, если он полностью не откроет Ормузский пролив в течение 48 часов, что побудило Тегеран заявить, что ответит на любые такие удары, нацелившись на энергетические и инфраструктурные активы США и Израиля в регионе. Исполнительный директор Международного энергетического агентства Фатих Бирол также предупредил, что нынешняя экономическая нестабильность, вызванная войной с Ираном, может оказаться более серьезной, чем два нефтяных шока 1970-х годов и последствия вторжения России в Украину в 2022 году вместе взятые.