2024-yil 29-yanvar kuni G'azo shahrida besh yoshli Hind Rajabning o'limi butun dunyoni larzaga keltirdi. U olti qarindoshining jasadlari bilan o'ralgan mashinada qolib, onasi va favqulodda xizmat xodimlariga yordam so'rab murojaat qilgan edi. Falastin Qizil Yarim Oy jamiyatining tez yordam mashinasi Isroil harbiylaridan ruxsat olganidan so'ng qizni qutqarish uchun yuborildi, ammo belgilangan va sirenasi ishlayotgan mashina Isroil tanki o'qiga tutildi va ikki paramedik halok bo'ldi. To'qqiz qurbonning qoldiqlari 12 kun o'tgach topildi.
Fojadan ikki yil o'tib, Avaaz global kampaniya guruhi tomonidan tayyorlangan yangi hisobot bu hodisani Isroil armiyasining 'ikki marta urish' (double-tap) hujumi deb baholaydi. Bu taktika birinchi zarbadan jabrlanganlarga yordamga kelayotgan shifokorlar va tinch aholini nishonga oluvchi ikkinchi zarbani anglatadi. Hisobotda Jeneva konvensiyalari va Rim Statuti bo'yicha xalqaro jangovar qonunlarining buzilishi haqida dalillar keltirilgan.
Avaaz hisobotida tez yordam mashinasiga Isroil harbiy ma'muriyati (COGAT) tomonidan ruxsat berilgani, shuning uchun Isroil kuchlari qachon va qanday yo'l bilan yetib kelishini aniq bilgani ta'kidlanadi. Oilaviy avtomobilga birinchi o'q uzilishidan tez yordam mashinasiga hujumgacha uch soat vaqt o'tgani, bu esa Isroil armiyasiga 'vaziyatni tushunish, aloqa va qaror qabul qilish' uchun yetarli imkoniyat bergan. Hisobot shuni ko'rsatadiki, tankdan otilgan o'q ogohlantirish o'qi emas, balki o'ldirish maqsadida nishonga olingan.
Isroil hukumedi dastlab bu hududda o'z kuchlari yo'qligini da'vo qilgan, keyinroq esa oila mashinasidagi 335 o'q teshigi Isroil askarlari va Falastin jangchilari o'rtasidagi o'q otishmasi natijasi deb aytgan. Biroq, London universitetidagi Forensic Architecture guruhi tomonidan o'tkazilgan tergov sun'iy yo'ldosh tasvirlari va audio yozuvlarni tahli qilib, oila mashinasi yaqinida bir nechta Isroil Merkava tanklari borligini, ammo o'q otishmasi dalillari yo'qligini aniqladi.
Avaazning huquqiy direktori Sara Endryu bu hodisa haqida: 'Men bir qator mustaqil jurnalistik tashkilotlar tomonidan o'tkazilgan tergovlarni ko'rib chiqdim. Butun dahshatli voqea tugagandan so'ng dalillar meni hayratda qoldirdi' dedi. U, shuningdek, o'z qizini eslab, 'Ayniqsa, tez yordam mashinasida qo'llanilgan qurol turlari, vaqt va ogohlantirish berilmaganligi - bu mening onimda darhol savol tug'dirdi va men bu yana bir 'ikki marta urish' holati deb ishonch bilan aytaman' dedi.
Hind Rajab jamg'armasi bayonotida: 'Ikki marta urish argumentlari bizning tahlilimizga ham mos keladi. Biz turli yurisdiksiyalarda javobgar askarlarga qarshi yangi ariza berish uchun doimiy tayyorgarlik ko'rmoqdamiz. Bizda 24 nafar javobgar jinoyatchining ismi bor. Avaaz bilan tez yordam mashinasiga hujum haqida maxsus ariza berish bo'yicha hamkorlik qilishga tayyormiz' deb bildirdi.
Professor Jeyms Suini (Lankaster universiteti) 'ikki marta urish' hujumlarida odatda ikkinchi zarba besh-daqiqadan 20 daqiqagacha bo'lgan vaqt oralig'ida amalga oshirilishini ta'kidladi. U: '[Avaaz] hisobotida tez yordam mashinasiga hujum 'ikki marta urish' deb hisoblanishi kerakligi aytilgan, ammo odatda ikkinchi hujum besh-20 daqiqa ichida bo'ladi va hiyla deb hisoblanadi. Bu holatda vaqt oralig'i kattaroq bo'lganiga qaramay, bu tez yordam mashinasiga hujumning qonunsizligini kamaytirmaydi. Buni 'ikki marta urish' shakli deb ko'rishingiz mumkin, ammo bu mening odatdagi tushuncham emas. Ammo har holda, bu urush jinoyatlari ekanligini o'zgartirmaydi' dedi.

Гибель пятилетней Хинд Раджаб 29 января 2024 года в городе Газа потрясла весь мир. Девочка оказалась в ловушке в автомобиле, окруженном телами шести родственников, и в отчаянии звала на помощь маму и сотрудников экстренных служб. Скорая помощь Палестинского Красного Полумесяца была отправлена для спасения девочки после получения разрешения от израильских военных, но обозначенная машина с включенными сиренами попала под огонь израильского танка, в результате чего погибли два парамедика. Останки девяти жертв были обнаружены 12 дней спустя.
Спустя два года после трагедии новый отчет глобальной кампании Avaaz оценивает этот инцидент как атаку 'двойного удара' (double-tap) со стороны израильской армии. Эта тактика предполагает нанесение второго удара по цели после первого, часто направленного на медиков и гражданских, оказывающих помощь пострадавшим. В отчете представлены доказательства нарушений международного гуманитарного права в соответствии с Женевскими конвенциями и Римским статутом.
В отчете Avaaz подчеркивается, что скорая помощь получила разрешение от израильской военной администрации (COGAT), поэтому израильские силы точно знали, когда и каким маршрутом прибудут спасатели. Между первоначальным обстрелом семейного автомобиля и нападением на скорую помощь прошло около трех часов, что давало израильской армии достаточные возможности для 'осознания ситуации, связи и принятия командных решений'. Отчет указывает, что выстрел из танка не мог быть предупредительным, если бы у военных были основания сомневаться в намерениях спасателей, а указывает на 'смертельное прицеливание'.
Израильские власти изначально заявляли об отсутствии своих сил в районе происшествия, позже утверждая, что 335 пулевых отверстий в автомобиле семьи являются результатом перестрелки между израильскими солдатами и палестинскими боевиками. Однако последующее расследование группы Forensic Architecture (Лондонский университет) на основе анализа спутниковых снимков и аудиозаписей выявило присутствие нескольких израильских танков Merkava вблизи автомобиля семьи при отсутствии доказательств перестрелки.
Юридический директор Avaaz Сара Эндрю заявила: 'Я изучила расследования, проведенные рядом независимых журналистских организаций. Доказательства, собранные после всего этого ужасного инцидента, действительно поразили меня'. Она добавила, что как мать, смерть Хинд заставила ее думать о собственной дочери: 'Особенно тип оружия, использованного против скорой помощи, временные рамки и отсутствие предупреждения — это сразу вызвало у меня вопрос, и я абсолютно убеждена, что это еще один случай двойного удара'.
Фонд Хинд Раджаб в заявлении отметил: 'Аргументы о двойном ударе соответствуют и нашему анализу. Мы постоянно готовим новые иски против ответственных солдат в различных юрисдикциях. У нас есть имена 24 ответственных преступников. Мы открыты для сотрудничества с Avaaz по подаче иска, specifically касающегося нападения на скорую помощь'.
Профессор Джеймс Суини (Университет Ланкастера), эксперт по правам человека и конфликтам, пояснил, что при атаках 'двойного удара' второй удар обычно наносится в течение 5-20 минут. Он отметил: '[В отчете Avaaz] говорится, что нападение на скорую помощь следует рассматривать как двойной удар, но обычно вторая атака происходит в течение 5-20 минут и считается уловкой. В данном случае временной промежуток был больше, но это не умаляет того факта, что нападение на скорую помощь было настолько незаконным. Это можно рассматривать как форму двойного удара, хотя это не совсем соответствует обычному пониманию. Но в любом случае, это не отменяет того, что это были военные преступления'.