Hindiston Bosh vaziri Narendra Modi Parlament quyi palatasida chiqish qilib, Eron bilan davom etayotgan mojaroning global bozorlar va taʼminot zanjirlariga salbiy taʼsirini taʼkidladi. U bu mojaroni “tashvishli” deb atadi, lekin Hindiston iqtisodiyotining asosiy koʻrsatkichlari mustahkamligini eʼlon qildi.
Modi, Hindistonning energiya importiga qaramligini, ayniqsa Xurmuz boʻgʻozi orqali amalga oshiriladigan neft va gaz yetkazib berishlarini taʼkidladi. U hukumatning strategik neft zaxiralarini saqlash va LPG talabini boshqarish kabi choralarni koʻrganini aytdi. Shuningdek, mojaro boshlanganidan buyon 375 ming fuqaroni, shu jumladan Erondan 1 ming kishini evakuatsiya qilishni taʼminlagan.
Hindiston aviakompaniyalari Fors koʻrfazi mintaqasidagi reyslarni qayta koʻrib chiqmoqda. IndiGo Doha, Quvayt, Bahrayn, Dammam, Fujayra, Ras al-Xayma va Sharjaga boʻlgan reyslarni 28-martgacha toʻxtatdi. Air India va Air India Express esa 24-mart kuni Gʻarbiy Osiyo mintaqasiga 24 ta rejalashtirilgan va rejalashtirilmagan reyslarni amalga oshirishni rejalashtirmoqda.
Xurmuz boʻgʻozi orqali ikki hind tankeri – Pine Gas va Jag Vasant – suzib oʻtdi, ular har biri 45 ming metrik tonna LPG tashigan. Tankerlar Erondan ruxsat olgan marshrut boʻyicha Larak oroli atrofidan oʻtgan. Mojaroga qadar dunyo nefti va suyuq tabiiy gazining beshdan bir qismi ushbu boʻgʻoz orqali oʻtgan, asosan Xitoy, Hindiston va boshqa Osiyo mamlakatlariga yoʻnaltirilgan.
Boshqa yangiliklar: Prayagraj shahrida sovutish ombori qulashi natijasida kamida 4 ishchi halok boʻldi, 12 kishi yaralandi; Hindiston kriket jamoasining T20 Jahon chempionatidagi gʻalabasi 72,5 million tomoshabin tomonidan jonli koʻrilgan rekord oʻrnatdi; Hindiston fond bozorlari mojaro tufayli 2% dan ortiq pasaydi; Ichki aviabiletlarning narx chegaralari bekor qilindi; Oliy sud yangi maxfiylik qonuniga qarshi daʼvolarni koʻrib chiqmoqda.

Премьер-министр Индии Нарендра Моди выступил в нижней палате парламента, подчеркнув негативное влияние продолжающегося конфликта с Ираном на глобальные рынки и логистические маршруты. Он назвал ситуацию на Ближнем Востоке «тревожной», но заявил, что фундаментальные показатели индийской экономики остаются сильными, что якобы помогает стране справляться с «беспрецедентными вызовами».
Моди отметил зависимость Индии от импорта энергоресурсов, особенно нефти и газа через ключевые торговые пути, включая Ормузский пролив. Он сообщил, что правительство приняло меры по обеспечению энергоснабжения, такие как управление спросом на СУГ и поддержание стратегических запасов нефти. Также было эвакуировано около 375 тысяч граждан, включая примерно 1 тысячу из Ирана, с начала конфликта.
Индийские авиакомпании корректируют рейсы в регион Персидского залива. IndiGo приостановила полёты в Доху, Кувейт, Бахрейн, Даммам, Фуджейру, Рас-эль-Хайму и Шарджу как минимум до 28 марта. Air India и Air India Express планируют выполнить 24 запланированных и дополнительных рейса в Западную Азию 24 марта, включая рейсы в Джидду (Саудовская Аравия) и Маскат (Оман).
Два индийских танкера под флагом – Pine Gas и Jag Vasant – прошли через Ормузский пролив, каждый перевозя около 45 тысяч метрических тонн СУГ. Судна использовали маршрут, предположительно одобренный Тегераном, в обход острова Ларак. До конфликта через этот критически важный пролив проходила примерно пятая часть мировой нефти и сжиженного природного газа, в основном направляясь в Китай, Индию и другие азиатские страны.
В других новостях: обрушение холодильного склада в Праяградже привело к гибели как минимум 4 рабочих и травмам 12 человек; победа Индии в чемпионате мира по крикету T20 установила рекорд с 72,5 миллионами одновременных зрителей; индийские фондовые рынки упали более чем на 2% из-за эскалации напряжённости; сняты ограничения на цены внутренних авиабилетов; Верховный суд рассматривает иски против нового закона о защите персональных данных.