Favqulodda vaziyat xizmatlari xodimlari halokat joyiga joʻnatildi. Reuters agentligi ikki harbiy manbadan iqtibos keltirgan holda, 71 kishi halokat joyidan tirik holda qutqarilganini eʼlon qildi. Biroq, aniq halok boʻlganlar soni hali maʼlum emas. Kolumbiya Mudofaa vaziri Pedro Sanches bu voqeani "mamlakat uchun chuqur qaygʻuli" deb taʼrifladi.
Kolumbiya Prezidenti Gustavo Petro X ijtimoiy tarmogʻidagi uzun postida halokat haqida fikr bildirdi. U "bu dahshatli halokatda halok boʻlganlar boʻlmasligiga umid qilaman, bu sodir boʻlishi kerak emas edi" deb yozdi. Shuningdek, u qurolli kuchlar va ularning samolyotlarini modernizatsiya qilish rejalarini kechiktirgan "byurokratik muammolar"ni aybladi. "Men boshqa kechikishlarga yoʻl qoʻymayman, yoshlarimizning hayoti xavf ostida" deb qoʻshimcha qildi, ammo halokatning aniq sababini aniqlamadi.
Mahalliy ommaviy axborot vositalari tarqatgan suratlar va videolarda halokat joyidan koʻtarilayotgan tutun va mototsikellar orqasida jarohatlangan askarlarni kasalxonalarga olib ketayotgan mahalliy aholi koʻrsatilgan. Bu voqea Kolumbiya harbiy transport samolyotlarining xavfsizligi haqida jiddiy savollar tugʻdiradi. Oʻtgan oyda Boliviya Harbiy-havo kuchlarining C-130 Hercules samolyoti ham gʻazna banknotlarini tashish paytida halokatga uchragan edi, unda kamida 20 kishi halok boʻlgan.

На юге Колумбии, недалеко от границы с Перу, произошла катастрофа военно-транспортного самолета. Самолет C-130 Hercules производства США, принадлежащий ВВС Колумбии, потерпел крушение вблизи города Пуэрто-Легуисамо в провинции Путумайо. По данным местных СМИ, на борту находилось около 80 солдат, при этом некоторые источники сообщают, что их число могло превышать 100 человек.
На место происшествия были направлены аварийно-спасательные службы. Агентство Reuters со ссылкой на два военных источника сообщает, что 71 человек был спасен живым из обломков. Однако точное количество жертв до сих пор неизвестно. Министр обороны Колумбии Педро Санчес охарактеризовал инцидент как "глубоко печальный для страны".
Президент Колумбии Густаво Петро в длинном посте в социальной сети X выразил надежду, что "в этой ужасной аварии, которой не должно было случиться, не будет погибших". Он также обвинил "бюрократические проблемы" в задержках планов по модернизации вооруженных сил и их авиапарка. "Я не допущу дальнейших задержек, на кону жизни наших молодых людей", — написал он, не уточняя возможные причины катастрофы.
Местные СМИ распространили изображения и видеозаписи, на которых виден дым, поднимающийся с места крушения, а также местные жители, перевозящие раненых солдат на мотоциклах в больницы. Эта трагедия поднимает серьезные вопросы о безопасности военно-транспортных самолетов в Колумбии. Напомним, что в прошлом месяце самолет C-130 Hercules ВВС Боливии, перевозивший банкноты, потерпел крушение на западе страны, в результате чего погибло не менее 20 человек.