Eron rasmiylari AQSh bilan muzokaralar bo‘lganini rad etdi, bu esa AQSh prezidenti Donald Trampning urushni tugatish bo‘yicha “juda yaxshi va samarali suhbatlar” bo‘lgani haqidagi da’vosidan soatlar o‘tgach sodir bo‘ldi. Eron parlamenti raisi Muhammad Bog‘ir G‘olibof ijtimoiy tarmoqdagi postida “AQSh bilan hech qanday muzokara bo‘lmagan” deb ta’kidladi.
G‘olibof X platformasida yozganidek, “Soxta yangiliklar moliya va neft bozorlarini manipulyatsiya qilish va AQSh bilan Isroil qamrab olgan botqoqqa tushib qolishdan qochish uchun ishlatiladi”. Bu Eron tashqi ishlar vazirligi vakili Ismoil Bog‘aeining ham AQSh bilan suhbatlar bo‘lmaganligini rad etgan oldingi bayonotlarini takrorladi.
Rad etishlar AQSh-Isroilning Eron urushi to‘rtinchi haftasiga kirgan paytda kelib tushdi, Isroil harbiylari dushanba kuni Eron poytaxti Tehronni yangi hujumlar boshlaganini aytdi. Eron ham Yaqin Sharq bo‘ylab raketalar va dronlar otishni davom ettirdi va dunyo neft va gaz ta’minotining beshdan bir qismi o‘tadigan muhim Fors ko‘rfazi suv yo‘li – Hormuz bo‘g‘ozini asosan yopdi.
Bu global energiya narxlarini oshirdi va urushning butun dunyo aholisi uchun ortib borayotgan zarari haqida tashvishlarni keltirib chiqardi. Shanba kuni Tramp Eron 48 soat ichida Hormuz bo‘g‘ozini barcha kemalar uchun ochmasa, mamlakatning elektr stantsiyalarini “yo‘q qilish” bilan tahdid qilgan edi.
Biroq, dushanba ertalab Truth Social platformasida barcha harflar katta bilan yozilgan postida, AQSh prezidenti Eron bilan da’vo qilingan muzokaralar davomida AQSh Mudofaa vazirligiga “Eron elektr stantsiyalari va energetika infratuzilmasi ustidan har qanday harbiy zarbalarni besh kunlik muddatga kechiktirishni” buyurganini aytdi. U kechiktirish “davom etayotgan uchrashuvlar va muzokaralar muvaffaqiyatiga” bog‘liq ekanligini qo‘shdi.
Al Jazeera muxbiri Ali Hoshim Tehron hisobotida, Eron hech qanday muzokara bo‘lmaganini rad etgan bo‘lsa-da, mintaqaviy aktyorlar keskinlikni pasaytirishga intilayotganini ta’kidladi. Tehron universiteti professori Hasan Ahmadiyon Trampning muzokaralar istiqbolini o‘zining 48 soatlik ultimatumidan orqaga chekinish yo‘li sifatida ishlatayotgan bo‘lishi mumkinligini aytdi, bu esa urushni yanada kuchaytirishi mumkin edi.

Иранские власти опровергли проведение переговоров с США, что произошло спустя часы после заявления президента США Дональда Трампа о «очень хороших и продуктивных беседах» по прекращению войны. Спикер иранского парламента Мохаммад Багер Галибаф в публикации в социальной сети заявил в понедельник, что «никаких переговоров с США не проводилось».
Галибаф написал на X, что «фейковые новости используются для манипуляции финансовыми и нефтяными рынками и чтобы избежать трясины, в которой оказались США и Израиль». Это повторило более ранние заявления представителя министерства иностранных дел Ирана Исмаила Багаи, который также отрицал проведение каких-либо обсуждений с США.
Опровержения поступили на фоне того, как война США и Израиля против Ирана вступила в четвертую неделю, при этом израильские военные заявили в понедельник о новых атаках на столицу Ирана Тегеран. Иран также продолжил запуски ракет и дронов по всему Ближнему Востоку и фактически перекрыл Ормузский пролив — критически важный водный путь в Персидском заливе, через который проходит около пятой части мировых поставок нефти и газа.
Это привело к резкому росту мировых цен на энергоносители и усилило опасения по поводу растущих потерь от войны для людей по всему миру. В субботу Трамп угрожал «уничтожить» электростанции Ирана, если страна не откроет Ормузский пролив для всех судов в течение 48 часов.
Однако в публикации в Truth Social, написанной заглавными буквами в понедельник утром, президент США заявил, что поручил министерству обороны США «отложить любые и все военные удары по иранским электростанциям и энергетической инфраструктуре на пятидневный период» в связи с предполагаемыми переговорами с Ираном. Он отметил, что отсрочка зависит от «успеха текущих встреч и обсуждений».
Корреспондент Al Jazeera Али Хашем в репортаже из Тегерана отметил, что, хотя Иран отрицает проведение переговоров, региональные игроки выступают за деэскалацию. Профессор Тегеранского университета Хасан Ахмадиян предположил, что Трамп может использовать перспективу переговоров как способ отступить от своего 48-часового ультиматума по удару по энергетической инфраструктуре Ирана, что могло бы еще больше обострить войну.