Fransiyalik hujumchi Kylian Mbappe o‘tgan mavsumdan qolgan tizzasidagi jarohatdan to‘liq tuzalganini va Real Madridning mavsum oxiridagi barcha o‘yinlarida maydonga tushishni istashini bildirdi. 27 yoshli futbolchi bu yil jarohat tufayli to‘rt liga o‘yinini o‘tkazib yuborgan, ammo yakshanba kuni Atletiko ustidan 3:2 hisobida g‘alaba qozonilgan o‘yinda 64-daqiqada zaxiradan maydonga tushdi.
Mbappe Milliy terma jamoa tarkibiga AQShda 26 mart kuni Braziliya va uch kundan keyin Kolumbiyaga qarshi o‘rtoqlik o‘yinlari uchun chaqirildi. AQSh Kanada va Meksika bilan birgalikda 2026-yil 11-iyundan 19-iyulgacha bo‘lib o‘tadicha Jahon chempionatiga mezbonlik qiladi. Hujumchi onlayn sport gazetasi AS ga bergan intervyusida: "Men 100 foiz tuzaldim. O‘tgan ikki Jahon chempionatiga eng yaxshi tarzda, ya’ni o‘ynab, gol urib, chempionliklarni qo‘lga kiritib va klubim uchun so‘nggi daqiqagacha kurashib tayyorlandim, bu yil ham shunday qilmoqchiman" dedi.
Mbappe 2022-yilgi Jahon chempionati finalida Argentinaga mag‘lub bo‘lgan Fransiya terma jamoasi safida xet-trik qayd etgan va turnirda sakkiz gol bilan "Oltin butsa" sovrinini qo‘lga kiritgan edi. U jarohatdan tuzalishi haqidagi mish-mishlar haqida gapirib, ularning ba‘zilari noto‘g‘ri ekanligini ta‘kidladi: "Bu yuqori darajadagi sportchining hayoti, odamlar hech qanday asossiz narsalarni aytishga odatlangan".
Fransiya terma jamoasi 2026-yilgi Jahon chempionatida Norvegiya, Senegal va qit‘alararo pley-off g‘olbi bilan birga I-guruhda o‘ynaydi. Mbappening tuzalishi nafaqat Real Madrid uchun, balki Fransiyaning Jahon chempionatidagi muvaffaqiyati uchun ham muhim ahamiyatga ega.

Нападающий сборной Франции Килиан Мбаппе заявил, что полностью восстановился после травмы колена, полученной в прошлом сезоне, и хочет сыграть во всех оставшихся матчах Реал Мадрида в концовке сезона, готовясь к Чемпионату мира по футболу 2026 года. 27-летний футболист пропустил четыре матча в лиге в этом году из-за затяжной проблемы с коленом, но вышел на замену на 64-й минуте в победном матче Мадрида против Атлетико со счетом 3:2 в воскресенье.
Мбаппе был вызван в национальную сборную на товарищеские матчи против Бразилии 26 марта и Колумбии тремя днями позже в США, которые совместно с Канадой и Мексикой примут Чемпионат мира с 11 июня по 19 июля 2026 года. В интервью онлайн-спортивной газете AS нападающий сказал: "Я восстановился на 100 процентов. Я готовился к последним двум чемпионатам мира наилучшим образом — играя, забивая голы, выигрывая титулы и сражаясь до последней минуты за свой клуб, и в этом году я сделаю то же самое, чтобы прийти в оптимальную форму".
Мбаппе оформил хет-трик в финале Чемпионата мира 2022 года, где Франция проиграла Аргентине в Катаре, и завоевал Золотую бутсу турнира с восемью голами. Он прокомментировал слухи о своем восстановлении, отметив, что "некоторые вещи говорились ложные" о его возвращении для чемпионов мира 1998 и 2018 годов. "Это жизнь топ-атлета, и мы привыкли, что люди говорят вещи без проверки или без какой-либо фактической основы", — добавил он.
Сборная Франции сыграет в группе I на Чемпионате мира с Норвегией, Сенегалом и победителем межконтинентального плей-оффа. Восстановление Мбаппе имеет ключевое значение как для Реал Мадрида в борьбе за титулы в конце сезона, так и для французской сборной в подготовке к мировому первенству.