Eritreaning futbol terma jamoasi 18 yillik tanaffusdan so‘ng Afrika Millatlar Kubogi (AFCON) saralash bosqichida ishtirok etmoqda. Ular 2027-yilgi turnir uchun saralashning dastlabki bosqichida Eswatini (sobiq Svazilend) bilan Marokashning Meknes shahrida o‘yin o‘tkazmoqda. O‘yin Eritreaning xalqaro standartlarga javob beradigan stadioni yo‘qligi sababli Sharqiy Afrikadan Shimoliy Afrikaga ko‘chirilgan.
Eritreaning so‘nggi marta AFCONda ishtirok etishi 2008-yilda bo‘lgan, o‘shandan beri ular to‘qqizta turnirda qatnashmagan. Futbol rasmiylari bu tanaffusning sabablarini hech qachon rasman izohlamagan, ammo ko‘pchilik futbolchilarning chet elda o‘ynash paytida boshpana izlashlari buning asosiy sababi deb hisoblaydi. Birlashgan Millatlar Tashkiloti ma’lumotlariga ko‘ra, taxminan 80 nafar futbolchi va murabbiy siyosiy repressiyalar va uzoq muddatli harbiy xizmatni asosiy sabab qilib ko‘rsatib, mamlakatni tark etgan.
Eritreaning futbol federatsiyasi prezidenti Paulos Andemariam Marokashda bo‘lib o‘tgan 2025-yilgi AFCON oldidan mamlakatning izolyatsiyasi tugashini e’lon qildi. U: “Hukumatimiz bilan ijobiy muzokaralardan so‘ng, biz 2027-yilgi AFCONda o‘ynash uchun ro‘yxatdan o‘tdik va menimcha, bizda, shu jumladan Afrikadan tashqarida o‘ynaydigan ko‘plab eritrealiklar bo‘lgan kuchli jamoa bo‘ladi”, dedi. Jamoa bosh murabbiyi Ermias Tewelde yaqinda Misrning “Zamalek” klubi sobiq himoyachisi va 1990-yilgi jahon chempionatida Misr terma jamoasi a’zosi bo‘lgan Hesham Yakan bilan almashtirilgan.
Eritreaning 24 kishilik tarkibida 10 nafar mahalliy futbolchi va Avstraliya, Misr, Angliya, Germaniya, Niderlandiya, Norvegiya, Filippin va Shvetsiyada o‘ynaydigan eritrealiklar bor. Angliyaning “Sheffield United” klubi futbolchisi Siem Eyob-Abraha va Misrda o‘ynaydigan hujumchi Ali Sulieman Eswatini qarshi o‘yinda asosiy tarkibda maydonga tushishi kutilmoqda. Eritreaning so‘nggi rasmiy xalqaro o‘yini 7 yil oldin Namibiyada bo‘lib o‘tgan jahon chempionati saralash bosqichidagi mag‘lubiyat edi, bu esa FIFA tomonidan ularning reytingdan chiqarilishiga olib keldi.
Eswatini terma jamoasi AFCONga saralashda 16 marta urinishgan, ammo hammasi muvaffaqiyatsiz tugagan. Ular 2026-yilgi jahon chempionati saralash bosqichida 10 o‘yinda atigi 3 ochko to‘plab guruhda oxirgi o‘rinni egallaganidan so‘ng, bosh murabbiy Zdravko Logarusic o‘rniga Sifiso Ntibane tayinlangan. Eritrea va Eswatini o‘rtasidagi oldingi ikkita o‘yin 2008-yilgi AFCON saralashida bo‘lib o‘tgan va ikkalasi ham durang bilan yakunlangan. Saralashning dastlabki bosqichida yana beshta boshqa juftlik o‘yin o‘tkazmoqda, Djibuti, Seyshel orollari, Lesoto va San-Tome va Prinsipi ham yetarli stadionlari yo‘qligi sababli uy o‘yinlarini o‘tkaza olmaydi.

Футбольная сборная Эритреи возвращается к участию в отборочном турнире Кубка африканских наций (КАН) после 18-летнего перерыва. Они сыграют с Эсватини (бывший Свазиленд) в марокканском городе Мекнес в первом матче предварительного раунда отбора на турнир 2027 года. Матч перенесен из Восточной Африки в Северную из-за отсутствия в Эритрее стадиона, соответствующего международным стандартам.
Последнее участие Эритреи в КАН состоялось в 2008 году, с тех пор команда пропустила девять турниров. Футбольные официальные лица никогда официально не объясняли причины этого перерыва, но широко распространено мнение, что это связано с бегством игроков, ищущих убежища за границей. По оценкам ООН, около 80 футболистов и тренеров покинули страну, ссылаясь на политические репрессии и длительную военную службу как основные причины.
Президент Национальной футбольной федерации Эритреи Паулос Андемарьям в Марокко перед КАН-2025 объявил о прекращении изоляции. Он заявил: «После позитивных обсуждений с нашим правительством мы зарегистрировались для участия в КАН-2027, и я верю, что у нас будет сильная команда, включая многих эритрейцев, играющих за пределами Африки». Главный тренер местной сборной Эрмиас Тевельде недавно был заменен на Хешама Якана, бывшего защитника известного каирского клуба «Замалек» и участника чемпионата мира 1990 года в составе Египта.
В состав сборной Эритреи из 24 человек входят 10 местных игроков и эритрейцы, выступающие в Австралии, Египте, Англии, Германии, Нидерландах, Норвегии, на Филиппинах и в Швеции. Нападающий Сием Эйоб-Абраха из английского клуба «Шеффилд Юнайтед» и его коллега по атаке Али Сулейман, играющий в Египте, ожидаются в стартовом составе против Эсватини. Последний официальный международный матч Эритреи состоялся 7 лет назад в отборе на чемпионат мира против Намибии, что привело к исключению команды из рейтинга ФИФА.
Сборная Эсватини 16 раз пыталась пройти отбор в КАН, но все попытки оказались неудачными. После того как команда заняла последнее место в отборочной группе чемпионата мира 2026, набрав всего 3 очка в 10 матчах, хорватский тренер Здравко Логарушич был заменен на Сифисо Нтибане. Предыдущие два матча между Эритреей и Эсватини в отборе КАН-2008 закончились нулевыми ничьими. В предварительном раунде отбора также состоятся еще пять других пар, причем Джибути, Сейшелы, Лесото и Сан-Томе и Принсипи не смогут проводить домашние матчи из-за неадекватных стадионов.