Isroil qo‘shinlari Livan poytaxti Bayrutning janubiy chekkasida, Bchamoun hududidagi turar-joy binosiga ertalab soatlarida ogohlantirmasdan havo hujumi uyushtirdi. Livan Davlat Sog‘liqni Saqlash Vazirligi xabariga ko‘ra, hujum natijasida kamida ikki kishi halok bo‘ldi, besh kishi yaralandi. Onlayn tarqalgan videolarda binoning kamida bitta kvartirasida yong‘in ko‘rish mumkin.
Al Jazeera muxbiri Zeina Xodr Bayrutdan xabar berishicha, Isroil armiyasi poytaxtning janubiy chekkalari uchun yangi majburiy evakuatsiya tahdidini e‘lon qilgan holda hujumlarni davom ettirmoqda. Uning so‘zlariga ko‘ra, hujumlar Hizbulloh infratuzilmasi deb da‘vo qilingan joylarni nishonga olgan, ammo bu hududlarda turar-joy binolari va bizneslar ham mavjud. Xodr, shuningdek, Livan Sog‘liqni Saqlash Vazirligi ma‘lumotlariga tayangan holda, Bayrutda kechasi kamida uch kishining nishonli o‘ldirilishini qayd etdi.
Isroil armiyasi hujumni Eron Quds kuchlari a‘zolarini nishonga olganini da‘vo qilmoqda, bu Livan ichida IRGC nishonlangan birinchi holat emas. Eron, mojaroning dastlabki kunlarida mehmonxonaga qilingan zarbada to‘rt eronlikning halok bo‘lganini tan olgan, lekin ular fuqarolar ekanligini aytgan. Isroil qo‘shinlari 2-mart kuni Hizbullohning chegaradan o‘tib hujumi ortidan Livan havo hujumlari bilan bombardimon qilishni boshlagan va janubiy Livanda quruqlikdagi hujumni amalga oshirgan.
Livan rasmiylarining ma‘lumotlariga ko‘ra, Isroil hujumlaridan beri kamida 1,039 kishi halok bo‘lgan va 2,876 kishi yaralangan. Livanning davlat axborot agentligi (NNA) xabar berishicha, Isroilning kechasi Bayrutning janubiy chekkalariga qilingan hujumlari yetti hududni nishonga olgan, jumladan, Bir al-Abed, Al-Ruwais, Haret Hreik va boshqalar. Shuningdek, Isroil kuchlari Tyre shahri yaqinidagi Rashidiehda Amana kompaniyasiga tegishli benzin quyish shoxobchasini ham nishonga olgan.
BMT Bosh kotibi António Guterresning matbuot kotibi Stéphane Dujarric dushanba kuni mojaro tufayli 1,2 milliondan ortiq odamning uylarini tark etganini aytdi, bu Livan aholisining beshdan bir qismini tashkil qiladi. Al Jazeera muxbiri Obaida Hitto janubiy Livandagi hujumlar odamlarga Litani daryosining janubidan chiqishni „juda qiyin“ qilayotganini va gumanitar yordam yetkazishga to‘sqinlik qilayotganini qayd etdi. Isroil Moliya vaziri Bezalel Smotrich Hizbullohga qarshi urush Litani daryosigacha bo‘lgan hududni nazorat qilishni o‘z ichiga olgan „asosiy o‘zgarish“ bilan yakunlanishi kerakligini ta‘kidladi.

Израильские военные нанесли авиаудар по жилому дому в районе Бшамун на южной окраине столицы Ливана Бейрута рано утром во вторник без предупреждения. По данным Министерства здравоохранения Ливана, в результате удара погибли не менее двух человек, пятеро получили ранения. Видеозаписи, распространяемые в сети, показывают, как по крайней мере одна квартира в здании охвачена пламенем.
Корреспондент Al Jazeera Зейна Ходр из Бейрута сообщила, что атаки не прекращаются, поскольку израильская армия объявила новую угрозу принудительной эвакуации для южных пригородов столицы, утверждая, что нацелена на инфраструктуру «Хезболлы». По её словам, это район, где у группировки действительно есть присутствие, но также находятся жилые здания и предприятия, которые подвергаются ударам. Ходр также отметила, что, согласно данным ливанского Минздрава, за ночь в Бейруте в результате целенаправленных убийств погибли не менее трёх человек.
Израильская армия заявила, что целью были члены сил «Кудс», иностранного подразделения Корпуса стражей исламской революции (КСИР) Ирана. Это не первый раз, когда израильская армия утверждает, что нацеливается на КСИР в Ливане. Иран ранее признал, что четверо иранцев погибли в результате целевого удара по отелю в начале конфликта, но заявил, что они были гражданскими лицами. Израильские войска подвергают Ливан авиаударам и начали наземное наступление на юге страны с 2 марта, после трансграничной атаки «Хезболлы».
По данным ливанских властей, с начала конфликта в результате израильских атак погибли не менее 1 039 человек, 2 876 получили ранения. Государственное информационное агентство Ливана (NNA) сообщило, что ночные удары Израиля по южным пригородам Бейрута, где доминирует «Хезболла», затронули семь районов, включая Бир-аль-Абед, Аль-Рувайс и Харет-Хрейк. Кроме того, израильские силы поразили заправочную станцию компании «Амана» в Рашидие, что вызвало большой столб огня.
Пресс-секретарь генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша Стефан Дюжаррик в понедельник заявил, что конфликт вынудил более 1,2 миллиона человек покинуть свои дома, что составляет около одной пятой населения Ливана. Корреспондент Al Jazeera Обейда Хитто из Бейрута отметил, что израильские атаки на юге страны делают «крайне трудным» для людей к югу от реки Литани возможность уехать и затрудняют доставку гуманитарной помощи. Министр финансов Израиля Бецалель Смотрич заявил, что война с «Хезболлой» должна закончиться «фундаментальными изменениями», включая контроль над Ливаном вплоть до реки Литани.