AQSh Prezidenti Donald Trump Eronning energetika infratuzilmasini yo‘q qilish rejalaridan voz kechgani haqida Bloomberg agentligi xabar berdi. Manbalarga ko‘ra, bu qaror Vashingtonning ittifoqchilari va Fors ko‘rfazi davlatlarining xususiy ogohlantirishlari natijasida qabul qilingan, ular keng ko‘lamli zarbalar mamlakatni halokatli oqibatlarga olib kelishi va uni nazoratsiz, iqtisodiy inqirozga uchragan “muvaffaqiyatsiz davlat”ga aylantirishi mumkinligini ta’kidlagan.
Bu vaziyatda Trump Tehron bilan aloqalar boshlanganini da’vo qildi, uning so‘zlariga ko‘ra, bu tashabbus eronliklar tomonidan boshlangan. Jared Kushner va prezident maslahatchisi Steve Witkoff ishtirokidagi muzokaralar dam olish kunlari boshlandi va telefon orqali davom etishi kerak edi, Misr, Turkiya va Pokiston vositachilik qilgani aytilmoqda. Keyinchalik, AQSh prezidenti besh kunlik zarbalar to‘xtatilishi va muzokara jarayonining boshlanishini e’lon qildi.
Bloomberg ma’lumotlariga ko‘ra, bu qaror bozorlarni barqarorlashtirishga urinish bilan ham bog‘liq edi: bayonot AQShda savdo ochilishidan oldin berildi va neft narxlarining pasayishiga va fond indekslarining o‘sishiga olib keldi. Shu bilan birga, Eron rasmiylari muzokaralar haqidagi da’volarni rad etib, ularni Vashingtonning bozor vaziyatiga ta’sir o‘tkazishga urinishi deb atadi.
AQSh ittifoqchilari, nashrning ta’kidlashicha, mumkin bo‘lgan kelishuv istiqbollariga shubha bilan qaraydi, amerika ma’muriyatining qarama-qarshi signallarini ko‘rsatadi. Ekspertlar ogohlantirmoqda: zarbalarning vaqtincha to‘xtatilishi Tehronning pozitsiyasini mustahkamlashi mumkin, chunki bu Eronning mintaqaviy energetika infratuzilmasiga bosim orqali samaradorligini tasdiqlashi mumkin.

Президент США Дональд Трамп отказался от планов по уничтожению энергетической инфраструктуры Ирана, сообщает агентство Bloomberg со ссылкой на источники. Это решение было принято после частных предупреждений со стороны союзников Вашингтона и государств Персидского залива, которые указали, что масштабные удары могут привести к катастрофическим последствиям, включая коллапс Ирана и превращение его в так называемое «несостоявшееся государство» с потерей контроля над территорией, ростом конфликтов и экономическим кризисом.
На этом фоне Трамп заявил о начале контактов с Тегераном, которые, по его словам, инициировала иранская сторона. Переговоры с участием Джареда Кушнера и советника президента Стива Уиткоффа стартовали в выходные и должны были продолжиться по телефону, при посредничестве Египта, Турции и Пакистана. Позднее президент США объявил о пятидневной паузе в ударах и подтвердил начало переговорного процесса.
По информации Bloomberg, это решение также было связано с попыткой стабилизировать рынки: заявление прозвучало перед открытием торгов в США и привело к снижению цен на нефть и росту фондовых индексов. В то же время в Иране официально опровергли факт переговоров, назвав заявления Вашингтона попыткой повлиять на ситуацию на рынках.
Союзники США, как отмечает издание, скептически оценивают перспективы возможной сделки, указывая на противоречивые сигналы со стороны американской администрации. Эксперты предупреждают, что временная пауза в ударах может укрепить позиции Тегерана, поскольку в Иране могут воспринять это как подтверждение эффективности давления через угрозы энергетической инфраструктуре региона.