Olmoniyada o‘tkazilgan Forsa so‘rovi shuni ko‘rsatdiki, mamlakat aholisining 73 foizi Eron hududidagi keskinlashuv ortidan kelishi mumkin bo‘lgan qo‘shimcha qochqinlar oqimini qabul qilishda davlatning imkoniyatlaridan shubhalanmoqda. So‘rov natijalariga ko‘ra, konservativ CDU/CSU bloki va o‘ng qanot partiyasi Alternative for Germany tarafdorlari orasida shubha eng yuqori darajada bo‘lsa-da, markaz-chap Sotsial-demokratik partiya va sotsialist Left partiyasi saylovchilari ham ko‘pchilikni tashkil etdi.
Faqat Yashillar partiyasi tarafdorlari, asosan, qo‘shimcha kelganlardan jiddiy muammolar kutmasliklarini bildirdi. Bu munozara Eron ichkarisidagi nizolar va bosim kuchayishi fonida, migratsiya oqimlari haqidagi tashvishlarni keltirib chiqarayotgan bo‘lsa-da, xalqaro tashkilotlar hozircha mamlakatdan keng ko‘lamli qochish belgilarini ko‘rmayotganini ta’kidlaydi.
Olmoniya allaqachon Yevropadagi eng katta eronlik diasporasiga ega bo‘lib, taxminan 319 ming eronlik, shu jumladan 128 mingga yaqin Olmoniya fuqarosi yashaydi. Mamlakat so‘nggi yillarda bir necha marta katta qochqinlar oqimini boshdan kechirgan, bu esa migratsiya siyosati va jamoat munozarasini shakllantirgan. Eng katta to‘lqin 2015–2016 yillarda, Suriya, Iroq va Afg‘onistondan kelgan 1 milliondan ortiq boshpana izlovchilar kelganida sodir bo‘lgan; 2022 yil fevralida Rossiyaning bosqini boshlanganidan keyin Olmoniya ukrainliklarni ham qabul qilmoqda.
Shu bilan birga, rasmiy statistik ma’lumotlar shuni ko‘rsatadiki, Olmoniyada har o‘ninchi ishchi tungi soatlarda ishlaydi. 2024 yil ma’lumotlariga ko‘ra, 42,6 million ishchidan taxminan 4 millioni kechasi soat 23:00 dan ertalab 6:00 gacha faoliyat yuritgan. Erkaklar tungi ishda ayollarga qaraganda deyarli ikki baravar ko‘p bo‘lib, ularning 11,7 foizi, ayollarning esa 6,5 foizi tungi smenada ishlagan.
Tungi ish yosh bilan kamayadi: 35 yoshgacha bo‘lganlarning 10,6 foizi tungi ishlaydi, 55 yoshdan oshganlarda esa bu ko‘rsatkich 7,4 foizni tashkil etadi. Eng yuqori ulushlar aviatsiya (42,6%) va xavfsizlik xizmatlari (40,2%) sohalarida qayd etilgan, metall ishlab chiqarish (31,1%) keyingi o‘rinda turadi. Transport va logistika, sog‘liqni saqlash va mehmondo‘stlik sohalari ham o‘rtacha ko‘rsatkichdan yuqori darajani ko‘rsatdi, ammo qurilish tayyorgarligi, IT xizmatlari va ta’lim sohalarida tungi ish kam uchraydi.

Опрос Forsa в Германии показал, что 73% населения сомневаются в способности страны справиться с дополнительным потоком беженцев из Ирана на фоне эскалации напряженности в регионе. Результаты указывают на особенно высокий скептицизм среди сторонников консервативного блока CDU/CSU и правопопулистской партии «Альтернатива для Германии», но также и большинства среди избирателей центристской Социал-демократической партии и социалистической «Левой».
Только сторонники партии «Зеленые» в основном не ожидают серьезных проблем от возможных новых прибытий. Эти дебаты разворачиваются на фоне усиления конфликтов и репрессий в Иране, что вызывает опасения по поводу потенциальных миграционных потоков, хотя международные организации отмечают, что в настоящее время нет явных признаков массового исхода из страны.
Германия уже является домом для крупнейшей иранской диаспоры в Европе, насчитывающей около 319 000 человек иранского происхождения, включая примерно 128 000 немецких граждан. Страна пережила несколько крупных волн беженцев в последние годы, что сформировало ее миграционную политику и общественные дискуссии. Наибольший приток произошел в 2015–2016 годах, когда прибыло более 1 миллиона просителей убежища, в основном из Сирии, Ирака и Афганистана; с февраля 2022 года Германия также принимает украинцев после начала вторжения России.
Параллельно официальные статистические данные свидетельствуют, что каждый десятый работник в Германии трудится в ночные часы. По данным на 2024 год, из 42,6 миллиона работников около 4 миллионов были активны между 23:00 и 6:00. Мужчины почти в два раза чаще работают ночью: 11,7% против 6,5% женщин.
Ночная работа снижается с возрастом: среди лиц моложе 35 лет этот показатель составляет 10,6%, а среди старше 55 лет — 7,4%. Наиболее высокие доли зафиксированы в авиации (42,6%) и службах безопасности (40,2%), за которыми следует металлургическое производство (31,1%). Транспорт и логистика, здравоохранение и гостиничный бизнес также демонстрируют выше среднего уровни, в то время как ночная работа редко встречается в подготовке строительства, IT-услугах и образовании.